Anne Kucağından Asker Ocağına - Son Dakika

Anne Kucağından Asker Ocağına

26.03.2013 09:50

1
Onlar henüz 20'sinde gençler. Anne kucağından asker ocağına gidişlerinde yaşadıkları süreçleri Anadolu ajansı fotoğrafladı. İşte mehmetçik ve onun hüzünlü dünyası;
2
Doğu illerindeki birliklere katılacak ya da birliğinden evine dönecek askerleri gidecekleri yerlere sağ salim ulaştırmak için hizmet veren Diyarbakır'daki Kabul Toplama Merkezi (KTM), vatani görevleri için asker ocağına koşanları karşılayıp ağırlıyor.
3
KTM'de konaklayan Mehmetçiğin emniyet koşulları sağlandıktan sonra da tüm ulaşım araçları seferber edilerek intikalleri en güvenli şekilde yapılıyor.
4
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terör olaylarının yoğun yaşanmaya başladığı 1990'lı yıllarda, birliklerdeki askerlerin bireysel olarak seyahatlerinde yaşanan bazı olumsuzluklar üzerine kurulmaya başlanan KTM'ler, vatani hizmetleri için evlerinden çıkan askerleri olası her türlü saldırı ihtimaline karşı intikallerini emniyetli bir şekilde sağlıyor.
5
KTM'lerle kendi birliklerine gitmek ve birliklerinin bulunduğu yerleşimde bulunmayan donanımlı hastanelerde muayene ya da tedavi olmak isteyen askerler ulaştırılıyor.
6
Diyarbakır'da Merkez Komutanlığı'na bağlı KTM personeli, görev yerlerine gitmek üzere kente müstakil şekilde ya da hava ve kara yoluyla gelen asker adaylarını havaalanı ve otobüs terminalinde karşılıyor.
7
Havaalanı ve terminalden alınan asker adayları, araçlarla Galip Deniz Kışlası nizamiyesine götürülerek burada nizamiye işlemlerinin ardından KTM'ye dahil oluyor ve o andan itibaren vatani görevleri başlamış oluyor.
8
Her istikamete gidecekler için irtibatçı personele kayıt işlemiyle beraber yatak çarşafları veriliyor ve hangi araçla birliğine gideceğini gösteren yönlendirme bileti teslim ediliyor. Ancak tüm konvoyun güvenliği nedeniyle ne zaman hareket edileceği açıklanmıyor.
9
KTM'de kayıttan sonra yatacağı yatakhaneyi gören asker, berberde tıraşın ardından içtimaya katılıyor. Daha sonra yemeğini yiyen askerler, yeni tanıştıkları arkadaşlarıyla askeri alan içindeki sosyal mekanlarda vakit geçiriyor. Ayrıca zaman zaman biraraya getirilerek televizyon yayınıyla eğitimler, yardımcı yayınlar ve çeşitli dersler verilen askerlerin boş zamanları değerlendiriliyor.
10
Eğitimlerde personelin kişiliğini geliştirme, davranış usullerini öğrenmesi ve çevre bilincini artırmaya yönelik hayatın içinden filmi gösteriliyor. Ayrıca trafik kuralları ve ilk yardım usulleri, uyuşturucuyla mücadele ve uyuşturucunun zararları, vatandaşlık görevleri, Atatürk ilkeleri, Türk tarihi ve TSK'nın filmleri gösteriliyor.
11
Askerlere saha içinde televizyon izleme imkanı, aileleriyle görüşmeleri için telefon, para ihtiyacını temininde kullanılmak üzere bankamatik ile banyo, berber gibi olanaklar da mevcut.
12
Birliklere sevkler için konvoy oluşturulması ve güvenlik açısından en uygun zamanın beklenmesi nedeniyle KTM'de bir süre tutulan askerlerin sayısı, sevkler ve katılımların aynı oranda olmaması nedeniyle sürekli değişkenlik gösteriyor. Komuta kademesi ve personel, sabit olmayan sayıdaki mevcudun ihtiyaçlarının karşılanması için azami gayret gösteriyor.
13
Artan ihtiyacı karşılamak üzere Diyarbakır KTM'de bin 100 olan barınma kapasitesi, Kasım 2012'de yeni yapılan tesislerle 4 bin 100'e çıkarıldı.
14
Daha önce KTM'lerde 7-8 bine çıkan asker sayısı, hava taşımacılığının başlatılması, bina ve tesislerin artırılması, intikal imkanları ve kullanılan araç çeşitliliğinin artması gibi sebeplerle bekleme gün sayısı düşerken mağduriyetler de azalmış bulunuyor.
15
KTM'ye katıldığı gün birliğine gidenler olduğu gibi çeşitli nedenlerle daha uzun beklemeler de olabiliyor. Riskli bir durum olmadıkça 1-5 gün içinde askerler birliklerine ulaştırılıyor.
16
Sevk yapılacak noktaya hareket için yeterli sayıda asker biriktiğinde ve hava koşulları ile güvenlik sağlandığında veriler değerlendirilerek sevkıyat kararı verilerek hazırlanan konvoy yola çıkıyor.
17
Diyarbakır'ın ilçelerine ''kirpi'' adı verilen tam korumalı mayına dayanıklı 13 kişi kapasiteli zırhlı araçlarla Batman ve Mardin'deki tali KTM'lere ve Elazığ'a gönderimler yapılıyor. Bu noktalara ulaştırılan askerler buralardan da daha küçük birimlere gönderiliyor.
18
Kirpilerle sevkiyatlarda güzergah insansız hava araçlarıyla (İHA) kontrol edilirken konvoy taarruz helikopterleri korumasında yol alıyor.
19
Öte yandan kritik zamanlar ile riskin yüksek olduğu dönemlerde hava şartlarının da elvermesi halinde helikopterle sevkıyatlara öncelik veriliyor. Bu sevkıyatlarda 25 kişi kapasiteli MI-17 ve 14 kişi kapasiteli S-70 Skorsky helikopterleri kullanılıyor.
20
Bu arada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Türk Hava Yolları (THY) ile yaptığı anlaşma gereğince 2013 Ocak ayı itibarıyla karayoluna ek olarak doğu illerinden havaalanı olan yerlere ücretleri Milli Savunma Bakanlığı'nca karşılanarak askerlerin memleketlerine geliş gidişleri ücretsiz karşılanıyor.
21
Diyarbakır ve Elazığ'ın doğusundaki illere uçakla gönderimler, Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde Hava Ulaştırma Koordinasyon Merkezi'nde biletler alınarak gerçekleştiriliyor.
22
Yoğun celp dönemlerinde Hava Kuvvetleri'nin kargo uçakları da kullanılırken diğer dönemlerde tarifeli uçaklardan yararlanılıyor.
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40

Son Dakika Anne Kucağından Asker Ocağına - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Elliot Page, cinsiyet değiştirip erkek olduğunu açıkladıktan bir ay sonra eşine boşanma davası açtı Tanıyabilene aşk olsun! Estetiği abartan Tuğba Altıntop kızından bile küçük görünüyor Güzelliğiyle sınırları aştı! Fahriye Evcen dünyanın en güzel 10 Müslüman kadını listesinde 7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş