Apple'ın Yeni Şaheseri iOS 5 - Son Dakika

Apple'ın Yeni Şaheseri iOS 5

09.06.2011 12:09

1
Apple oyunun kuralını değiştirecek yeni işletim sistemi iOS 5'i tanıttı. Steve Jobs'un tanıttığı iOS 5 Apple işletim sistemlerinin birçok eksikliğini kapatan özellikler barındırıyor. Kullanıcıların tüm isteklerini karşılamasa da iOS 5'in yeni özellikleri şıklıkları ve Apple'ın yeni hizmeti iCloud entegrasyonuyla bilinen tüm ezberleri değiştirecek gibi. İşte iOS 5'in yeni özellikleri...

2
Tüm bilgilendirmeleriniz bir yerde

Yeni iOS 5 ile yeni gelen e-maillerinizi, arkadaşlık tekliflerinizi ayrı ayrı kontrol etmenize gerek kalmıyor. iOS5 Notification Center ile tüme yeni gelişmeleri, yeni gelen mesajlarını tek ortamda kontrol etmenizi sağlıyor. Bu da özellikle zamanı olmayanlar için çok pratik bir uygulama olarak göze çarpıyor.

3
Uygulamanın özellikleri sadece maillerle sınırlı değil. Borsa hisselerinizin son durumu, hava durumu Notification Center'a düşüyor. iOS5'te başka bir işlem yaptığınızda da Notification Center ekranınızın üstünde gözükerek sizi bilgilendirmeye devam ediyor.

4
Gazete tezgahı

iOS 5 dergi ve gazete uygulamalarınızı şık bir şekilde düzenlemenizi sağlayan Newsstand uygulamasıyla geliyor. Bir kitapçı kitaplığı gibi gazete ve dergilerinizi düzenli şekilde görmenizi sağlayan uygulama şık görünümüyle dikkat çekiyor.

5
Ayrıca App Store'da gazete ve dergi abonelikleri de ayrı bir kategori haline getirildi. Buradan yeni abone olduğunuz gazete ve dergi doğrudan Newsstand kitaplığınıza düşüyor. Newsstand abone olduğunuz gazete ve derginin yeni sayısı çıktığında anında kitaplıktaki yerini güncelliyor.

6
Hatırlatmalar

Yoğun bir tempoda geçen iş hayatı aynı zamanda düzenliliği gerektiriyor. Eski iOS'lar görevlerimizi hatırlatmada o kadar da pratik değildi. iOS 5 ile görevleriniz toplantılarınız zamana ve yere göre pratik bir şekilde size hatırlatılıyor.

7
Hatırlatma özelliğinin en büyük özelliği mekana göre hatırlatma. Örneğin süpermarketten süt almak istiyorsunuz. iOS 5'in Reminder özelliği süpermarkete girdiğinizde size süt almanız gerektiğini hatırlatıyor. Bu özellik ayrıca Outlook, iCloud ve iCal ile entegre. Bu sayede diğer tüm cihazlarınıza da hatırlatmalarınızı güncelleyebiliyorsunuz.

8
Twitter

Apple'ın Twitter'ın önemini algılaması birçok Twitter fanatiğini heyecanlandırdı. iOS 5 iPhone, iPad ve iPod Touch'tan tweet girmeyi kolaylaştırıyor. Bir kez Twitter ayarlarınızı girdiğinizde artık Safari'den Fotoğraflar ve Kamera bölümünden ve Youtube'tan anında link, fotoğraf ve video paylaşmanız mümkün.

9
Twitter özelliği kontakt bilgilerinizi de entegre ediyor. Kontakt listenizde yer alan arkadaşınızın Twitter kullanıcı adını bir kere girdiğinizde ona Twitter'dan cevap yazmak artık çok daha pratik olacak.

10
Kamera

iOS 5 ile birlikte iPhone'un kamera özellikleri de geliştirilip pratikleştiriliyor. Artık kameraya giriş iPhone kilitliyken de mümkün. Tek dokunuşla kolayca görüntüye odaklanılabiliyor. Zoom özellikleri de kolaylaştırılmış.

11
Dahası artık yeni kamera özelliği ile fotoğraflarınız iCloud entegre ediliyor. Bir fotoğraf çektiğinizde iCloud hesabınıza otomatik olarak indiriliyor. Böylelikle tüm cihazlarınızdan fotoğraflarınıza ulaşmak mümkün oluyor.

12
Fotoğraf

iOS 5 ile fotoğraf işleme özellikleri de geliştirilmiş. Artık birkaç dokunuşla fotoğrafları kesmek, döndürmek, büyütmek ve kırmızı gözleri normale döndürmek mümkün.

13
Fotoğraf albümlerini organize etmek de pratik bir hale gelmiş. iCloud ile yeni fotoğraflarınızı tüm iOS işletim sistemli cihazlarınızda görebiliyorsunuz.

14
Safari

iOS 5 internette gezintide de iddialı. Yeni Safari ile birlikte favori sitelerinizdeki makaleler otomatik olarak takip edilip güncelleniyor. Bu takip listesi iCloud hesabınıza da yüklenerek her cihazdan erişime açılıyor. Safari'nin iPad özellikleri de geliştirilmiş.Sekmeli gezinti ile iPad'te internet siteleri arasındaki gezinti kolaylaştırılmış.

15
PC'ye bağımlılığa son

iOS 5 ile iPad, iPhone ve iPod Touch'ların PC'ye bağımlılığı son buluyor. Aldığınız yeni cihazlar kablosuz bağlantı ile PC'ye gereksinim duymadan kuruluyor. Fotoğrafları değiştirmek, e-mail klasörlerinizi güncellemek için eskiden ihtiyaç duyulan Mac ve PC bağlantısı ortadan kalkıyor. Verilerinizi depolamak için ise artık hard-disk yerine iCloud var.

16
Mail

E-mail gelen kutusu da iOS 5 ile değişen özelliklerden. Yeni fontlarla e-mail yazmak mümkün. Önemli mesajları bayrakla işaretleme özelliği de iOS 5 ile birliklte geliyor. Bir başka beklenen özellik ise e-mail arama. Bu özellikle mesajların tüm içeriği aranıp, aranan mesaj kolaylıkla bulunabilecek.

17
Takvim

Birkaç dokunuşla takviminize yeni etkinlik girebilmek mümkün olacak. iCloud ile entegrasyon takvim özelliğinde de var. Böylece tüm cihazlarınızda takviminizdeki değişiklikleri görmek mümkün.

18
Kablosuz bağlantı senkronizasyonu

iOS5 işletim sistemine sahip cihazınızı kablosuz olarak Mac ve PC'ye bağlamak kolaylaşıyor. Cihazınızı şarja koyduğunuzda ise otomatik olarak kablosuz bağlantı vasıtasıyla yeni iTunes içerikleri ile senkronize oluyor.

19
Oyun Merkezi

iOs 5 ile Apple'ın Oyun Merkezi'ne (Game Center) erişim kolaylaşıyor. Profilinizi oluşturup yeni oyunlara girebiliyorsunuz. Arkadaşlarınızın tavsiye ettiği oyunları takip edip onlarla rekabet edebiliyorsunuz. 100 000'inin üstünde oyun iOS 5'in oyun merkezi ile kullanıcılara sunuluyor.

20
iPad için çoklu görev yönetimi

iOS 5 iPad'te hızlı hareket edebilmek için birkaç yeni hareket ve kısayol içeriyor. Çoklu görev çubuğu ile aynı anda birkaç iş görebilmek, uygulamalar arasında kolayca gezinebilmek mümkün hale geliyor.

21
iPad 2 için AirPlay Mirroring

iOS 5'i farklılaştıran en önemli özelliklerden biri iPad 2 cihazınızı bir televizyon ekranına kablosuz bağlayabilmeniz. HDMI kablosuna erek kalmadan iPad 2 cihazınız HDTV'nize kablosuz bağlanabiliyor. Apple TV'yi iPad 2-televizyon bağlantısı ile büyük ekran televizyonunuzdan seyretmek mümkün oluyor. Fotoğraflarınızı da zoom özellikleriyle birlikte AirPlay Mirroring bağlantısıyla televizyonunuzda görüntülemek kolaylaşıyor.

22
iMessage

iOS 5'in belki de en büyük sevinç yaratan özelliği… iMessage ile tüm iOS 5 kullanıcıları birbirlerine metin mesajları yollayabiliyor. iMessage Messages uygulamasıyla entegre çalıştığı için fotoğraf ve video yollamak da mümkün. Grup mesajı yollamak da kolaylaştırılmış. iMessage sistemi tıpkı Blackberry'nin mesaj sistemi gibi Apple'ın kendi server bilgisayarları üzerinden gerçekleştiriliyor.

YORUMLAR
500

Son Dakika Apple'ın Yeni Şaheseri iOS 5 - Son Dakika


Advertisement