Araba Kullanmaktan İkinci Kez Tutuklandı! - Son Dakika

Araba Kullanmaktan İkinci Kez Tutuklandı!

09.06.2017 10:17

Kadınların araba kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan'da kadın hakları aktivisti araba kullanmaktan ikinci kez tutuklandı. Peki Suudi Arabistan'da kadınların yapmasının yasak olduğu diğer eylemleri biliyor musunuz? Buyrun birlikte bakalım...

1
EŞİ OLMADAN BİR YERE GİTMEK
EŞİ OLMADAN BİR YERE GİTMEK
Suudi Arabistan'da kadınlar eşleri ya da erkek akrabaları yanlarında olmadan dışarı çıkamıyor. Yanlarında erkek yoksa taksiye binmesi ahlaksızlık olarak görülüyor!

2
Kadınların araba kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan'da kadın hakları aktivisti araba kullanmaktan ikinci kez tutuklandı. Af örgütü Amnesty'nin duyurduğuna göre, Suudi kadın hakları aktivisti Loujain al-Hathloul, 4 Haziran'da Kral Fahd Uluslararası Havalimanı yakınlarında, polisler tarafından araba kullanırken durdurularak gözaltına alındı.

Amnesty'den yapılan açıklamaya göre Loujain al-Hathloul, bu tarihten beri ailesiyle ve avukatıyla görüştürülmüyor.

3
Loujain al-Hathloul 2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri sürücü ehliyeti ile Suudi Arabistan'da araba kullanırken göz altına alınmış, iki ay hapiste kalmıştı. Af Örgütü Beyrut Ofisi şefi Samah Hadid, Loujain al-Hathloul'in tutuklanmasını sert bir dille kınayarak, "Suudi yetkililerin Loujain al-Hathloul'i taciz etmeye devam etmeleri saçma ve yasal değildir. İnsan ve kadın haklarını sürekli ihlal eden Suudi Arabistan, Loujain al-Hathloul'i yeniden savunduğu insan hakları nedeniyle hedef haline getirdi" açıklamasını yaptı. Loujain al-Hathloul dün gece Facebook hesabından yaptığı paylaşım ile dün akşam üzeri serbest bırakıldığını duyurarak kendisini destekleyelere teşekkür etti.

4
RENKLİ GİYMEK
RENKLİ GİYMEK
Suudi Arabistanlı kadın ve kızlar yabancılar da dahil siyah çarşaf giyinmek zorundalar. Giysileri ya çarşaf ya da abiye olacak. Başları kapalı olup, ayakları görünmemek zorunda. Bu arada erkeklerin dikkatini çekmemek için renkli çarşaf giymeleri de yasak!

5
ARABA SÜRMEK
ARABA SÜRMEK
Suudi Arabistanlı kadınların araba kullanmaları yasakken, eylemlerden sonra kısıtlı olarak kullanmaları serbest oldu. Suudi Arabistan, eylemlerden önce araba kullanmanın yasak olduğu tek ülkeydi. Yasağın sebebi olarak; batılı açık yaşam tarzına, geleneksel değerlerin erozyonuna yol açabileceği inancı gösteriliyordu.

6
İşte Suudi Arabistan'da kadınların yapamayacağı 10 şey...
İşte Suudi Arabistanda kadınların yapamayacağı 10 şey...
7
ERKEKLERLE İLETİŞİM
ERKEKLERLE İLETİŞİM
Suudi kadınlarının erkeklerle olan zaman miktarı sınırlandırılmıştır. Daily Telegraph, raporlarına göre ofisler, üniversiteler, bankalar olmak üzere kamu binalarının büyük bir çoğu ayrılmıştır ve hepsinin kadın erkek-ayrı girişleri vardır. Plajlar ve eğlence parkları da buna dahildir.

8
SPOR OYUNLARINDA YARIŞMAK
SPOR OYUNLARINDA YARIŞMAK
Kadınlar devlet tarafından düzenlenen spor liglerine, ulusal turnuvalara ve hatta bir izleyici olarak ulusal takımın maçlarına bile katılamıyorlar. 150 resmi spor kulübünün kapıları kadınlara açık değil. Erkek çocuklarının zorunlu jimnastik dersi varken, kız çocuklarının okullarının çoğunun müfredaatında beden dersi bulunmuyor.

9
RESTORANDA YEMEK YEMEK
RESTORANDA YEMEK YEMEK
Kadın ve kızların aile kısmı olmayan cafe ve restaurantlara oturmasına izin verilmemektedir. Oturmak şöyle dursun kadın kasiyeri olmayan fast-foodçulardan paket siparişi almak bile yasaktır.

10
ALIŞVERİŞ YAPARKEN KIYAFET DENEMEK
ALIŞVERİŞ YAPARKEN KIYAFET DENEMEK
Kadınların zaten kısıtlı olarak alabildiği kıyafetleri, üzerinde denemesi de yasak. Kıyafet kabininde bir kadının üzerini değişmesi düşüncesi bile; Suudi erkeklerin kaldıramayacağı bir yük olarak geliyor.

11
ÖZGÜRCE DOLAŞMAK
ÖZGÜRCE DOLAŞMAK
Devlet tarafından oluşturulan din polisleri, kadınları hayatın her alanında bir gölge gibi şeriat kurallarına uygun yaşayıp yaşamadığını kontrol ediyor. Öyle ki kadınlar kendi mahallelerinde bile tek başına dolanamıyorlar. Suudi Arabistan dışına çıkmak için eşlerinden, babalarından izin almaları gerekiyor. Riyad kadının toplu taşıma kullanabildiği tek kent. Tabiki burada da kadın ve erkeklerin araçları ayrı.

12
YÜZMEYE GİTMEK
YÜZMEYE GİTMEK
Reuters muhabiri Reihad, konakladığı otelde spor salonu ve havuza girme deneyimlerini şöyle anlatıyor: "Bir kadın olarak ben bile onlara bakamadım. Şeriat kanunlarınca; kadınların yüzmesini sakıncalı görüyor. Batı kültürüne benzer aktivitelerin asla olmasını istemiyorlar.

13
ERKEKLERİN OLDUĞU ORTAMDA ÇALIŞMAK
ERKEKLERİN OLDUĞU ORTAMDA ÇALIŞMAK
Ülkede çalışan iş gücünün sadece%5'i kadındır. Onların da genelde erkeksiz ortamda çalışması gerekir. Kadın iş gücünde dünyada sonuncu sıradadır.

Son Dakika Araba Kullanmaktan İkinci Kez Tutuklandı! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dünyanın en zengin boksörü Floyd Mayweather, striptizci sevgilisinin babasından veto yedi Kızlar tuvaletine gizlice telefon yerleştiren öğretmen, öğrencilerin müstehcen görüntülerini çekti Yıllara meydan okuyan kadın! 74'lük Ajda'nın paylaşımı beğeni rekoru kırdı Cinsel ilişkiye girdikleri anları sevgilisinden habersiz kayda alan TV yıldızı, videoyu arkadaşlarına gönderdi Sansürü es geçti! Yasmin dekolteli pozuyla nefes kesti