Arap Dünyasından Farklı Kareler! - Son Dakika

Arap Dünyasından Farklı Kareler!

3 yıl önce

1
Suriye'de yaklaşık 4 yıldır süren iç savaş ülkenin en büyük şehirleri olan Şam ve Halep ve Musul'u tanınmayacak bir hale getirdi. Özellikle Halep ve Musul adeta bir hayalet şehir oldu.

2
Başkent Şam'da ise durum daha değişik. Halen büyük kısmı rejimin elinde olan başkent Şam'da bir kesim sanki savaş yokmuşçasına yaşamaya devam ediyor.

3
Pazartesi günü Şam'da bir kozmetik fuarı vardı. Suriyeli kadınlar güzelleşmek için fuara akın etti.

4
Bu fotoğrafların çekildiği anlarda ise yine Şam'ın Duma bölgesinde ise uçaklar iki gündür muhalif mevzileri bombalıyordu. İşte Şam'ın iki yüzü...

5
6
12 Arap fotoğrafçı, Arap kadınının özgürlük hayalini çekti...
12 Arap fotoğrafçı, Arap kadınının özgürlük hayalini çekti...
Ortadoğu'da yaşayan 12 kadın fotoğrafçı, kısıtlamalarla yok sayılan, kültürel olarak geri plana atılan Arap kadınlarının, sisteme baş kaldıran kimlik arayışlarını objektiflerinden çıkan karelere yansıttı.


7
Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da 370 milyon insanın yaşadığı 22 Arap ülkesinde kadınlar, hep ikinci planda. Toplumla özel hayat arasına sıkışan bu kadınların dilinden de en iyi kadınlar anlıyor. Arap dünyasından 12 kadın fotoğrafçı Arap kadınının kimlik arayışını fotoğraflarla anlatıyor. ABD'nin Boston kentinde bulunan Güzel Sanatlar Müzesi, Jananne Al-Ani, Boushra Almutawakel, Gohar Dashti, Rana El Nemr, Lalla Essaydi, Shadi Ghadirian, Tanya Habjouqa, Rula Halawani, Nermine Hammam, Rania Matar, Shirin Neshat, ve Newsha Tavakolian'ın Ortadoğu kimliğindeki algıları değiştiren karelerini bir araya getirdi. "She Who Tells a Story" (Hikayesini anlatan kadın) sergisinde 4 İranlı fotoğrafçı bulunuyor.

8
İranlı Newsha Tavakolian, denize çarşafla giren İranlı kadını görüntülediği fotoğrafına "Unutma bu sen değilsin" adını vermiş.

9
Yemenli Boushra Almutawakel, bir kadının çocuk büyütürken gördüğü baskıyı anlatmış.

10
Savaşın ortasında evlilik hayali
Savaşın ortasında evlilik hayali

Bir başka İranlı fotoğrafçı Gohar Dashti ise savaş ve hayatı anlattığı çalışmalarında genç çiftlere odaklanmış. Dashti, savaşın yıktığı ortamda bir çiftin evlenme hayalini gözler önüne seriyor.

11
Rania Matar, Lübnanlı genç kızların iç dünyasını yansıtıyor.

12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Haber Yayın Tarihi: 18.03.2017 02:55 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

İmdat çağrısına cevap veren bikini modeli polis memuru vurularak öldürüldü Futbolcu Javier Hernandez'in eşi Sarah Kohan hem güzelliği hem yeteneğiyle büyülüyor Hadise işi abarttı! Ayna önünde mayosuyla dans edip kalçasını gösterdi Buz hokeyinin kalça kraliçesi Andreja Rituper, Ferrari benzetmesiyle olay oldu! Donan göl üzerinde hatıra fotoğrafı çektirdiler! Ortaya birbirinden ilginç kareler çıktı

Son Dakika Haberleri