Arazide Kurt Yollarda Puma - Son Dakika

Arazide Kurt Yollarda Puma

04.04.2013 12:14

1
Eskimo dilinde 'Kurt' anlamına gelen 'Amarok' Volkswagen'i pickup segmentinde temsil ediyor. Volkswagen'in Arjantin'deki fabrikasında üretilen Amarok, sınıfına konforu ile fark getirmeye çalışıyor. Bizde HABERLER.COM okurları için bu farkın notlarını tuttuk.
2
Amarok'u bilmeseniz de araca önden baktığınızda VW'in binek araçlardaki far yapısına benzerliği ile onun VW ailesinin bir aracı olduğunu anlıyorsunuz.
3
Geniş yapılı çamurlukları ve büyük jantları Amarok'un engel tanımayan bir canavar gibi görünmesini sağlıyor. 45 derecelik bir rampayı çıkarken, 49.7 derecelik eğimden inmek bunun bir göstergesi olsa gerek.
4
Amarok'un büyük kasası sınıfının en geniş yükleme alanını sunuyor. 2,52 m2'lik yükleme alanının üzerini kapatan herhangi bir sistem maalesef bulunmuyor. Kasadan aracın üzerine doğru uzanan krom korumalıklar araca güçlü bir hava katmış.
5
Amarok'un kabin içi VW'nin binek araçlarında kullanılan malzemeler ile aynı çizgide. Aracın direksiyonu, gösterge tablosu, sinyal kolları, ses sistemi ve klima kontrolleri gibi üniteler de diğer VW modelleri ile birebir aynı.
6
Amarok'un içinde kendinizi bir pick-up kullanıyormuş gibi değil de sanki bir jetta kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz. Keşke arazi aracı olmanın verdiği farklılığı yaşayabilseydik diyoruz.
7
Vites kolunun sol tarafında 4x2, 4x4 ve 4x4 LOW modlarının geçiş butonları yer almakta. Ayrıca ESP sistemini kapatan bir buton ve eğim iniş sistemini devreye alıp aracın ayarlarını arazi kullanımına göre değiştiren OFF ROAD butonu bulunuyor.
8
Görüntüsü hoş olmasa da işlevsellik açısından kol dayaması başarılı diyebiliriz. Sert plastikten yapılan kabin içinde bardaklıklar ve ses siteminin altındaki boşluklar kullanımı kolaylaştırıyor.
9
VW'in kalbinde 2.0 litrelik TDI ünite çıkıyor. 4.000 d/d'de 163 hp güç üreten dizel motor asıl başarısını 1.500-2.000 d/d aralığında verdiği 400 Nm torkla gösteriyor.
10
Amarok bu gücünü VW'in geliştirdiği 4Motion sistemini kullanarak dört tekerine değişken olarak paylaştırabiliyor. Araç dört çeker modundayken gücünü torsen diferansiyel aracılığıyla 40:60 oranında ön ve arka aks arasında paylaştırabiliyor.
11
Otomatik şanzumanını test ettiğimiz araç, sınıfının en az yakıt tüketeni olma iddiasında. 100 km'de ortama 9lt yakıt tükettiğini gördük.
12
Ön kısımda bağımsız süspansiyon kullanan Amarok'un arka kısmı makas yaylar yüzünden çukur ve tümseklerde bu farkı fark ediyorsunuz. Küçük darbelerde sıkıntı yaratmayan yapı, hızlı gelen büyük darbelerde aracın çok fazla zıplamasına neden oluyor.
13
Amarok konfor olarak ön koltuklarda VW konforunu sunarken arka koltuklarda rakiplerine yakın seviyede bir konfor sunuyor.
14
Her ne kadar kendinizi binek bir araç kullanıyormuş gibi hissetseniz de Amarok'un bir pick-up olduğu unutulmamalı ve virajlarda dikkat edilmesi gerekmekte. Zor durumlar için ESP yardımcınız olarak sizi bekliyor olacak.

Son Dakika Arazide Kurt Yollarda Puma - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dünya sustu o susmadı! Çocukların öldüğü savaşa Rihanna'dan tepki İsrail'in hain saldırılarına direnen Mescid-i Aksa'da tekbirler göğü inletti! 100 binler bayram sabahı kıyama durdu Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları Tek kelimeyle iğrenç! Hastane görevlisi tarafından tecavüze uğrayan yaşlı kadın kan kaybından öldü Bir zamanların ünlü modeli Loni Willison, çöpten aldığı pizzayı yedi
Advertisement