Arzu Film Arşivinden Türk Sineması - Son Dakika

Arzu Film Arşivinden Türk Sineması

16.03.2015 15:42

1
Türk sinemasının efsane yönetmenlerinden Ertem Eğilmez'in kurduğu Arzu Film, 1964 yılından bu yana Yeşilçam'a damgasını vurdu. İlk dönemlerinde popüler aşk filmlerine imza atan Arzu Film, 1970'lerden itibaren de güldürü unsurları ağırlıklı aile filmleri ile ön plana çıktı. Hababam Sınıfı serisi başta olmak üzere birçok filmde Arzu Film imzası var. Bu efsane şirketin Intagram hesabı da sosyal medyanın arşivi gibi. Hesabı yönetenler, o döneme göndermeler yapan esprili notlar eşliğinde unutulmaz filmlerden fotoğraflar paylaşıyor. İşte Arzu Film arşivinden seçilen o unutulmaz fotoğraflar.

2
Arkada duran mavili de "İlyas Salman"mış.. Güzel komik bir sahneydi bu!... Hürrem rolünde Perran Kutman ve Şener Şen öne çıkar bu seride!... Bu kostümler elbette durmuyor çünkü kiralıktı!... Ama diktirip bu tipleri sergiye koymak da fayda olacaktır!.. Çok sempatik bir mehteran!

3
Saf temiz ama salak-daha salak-en salak!.. Bu bir formül.. Dump and dumper!.. O kadar iyi kalplidirler ki finalde işleri rast gider ve olayı çözen olur hatta takdir görürler!.. Süt kardeşlerde madalya bile takılır hatta!.. Formül dünyanın uyguladığı bir formül belki ama bu kadar inandırıcı bu kadar sempatik başka bir ekip yok dünyada, olmadı da başka!... Yerleri asla dolmayacak ustalar asla yerleri dolmayacak filmler ürettiler!.. Sevgi ve saygılarımızla "Şabanoğlu Şaban"

4
Güzel sahnedir!... Canım Adile Naşit ya!.. Çok erken ayrıldı... Çok özlüyor insan! Nurlar içinde yatsın!... Filmin adını söylemeyince soranlar oluyor, söylemiyorum.

5
Bizim Aile!.. Biraz ışık problemi olan bir fotoğraf ama olsun en azından bilinen bir kare değil... Şimdilik!

6
Hadi bugünü bize ait olmayan ama hepimizin filmlerine ayıralım!.. Yönetmenlikleri sevgili Zeki Alasya ağabeyimize ait başrollerini Metin Akpınar usta ile paylaştıkları sayısız güzel filmden bir kaçı bunlar elbette!.. Oyunculuğu ve el attığı her alanda ki başarısı yanında yönetmenlik ve senaryo çalışmaları ile de takdire şayan sanatçı kişiliğe sahip Zeki Alasya ustamızın en sevdiğiniz filmleri hangileri acaba? Bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz!.. Güzel akşamlar herkese!

7
"Selvi Boylum Al Yazmalım" 1977. Arzu Film'e ait değil ama bizim filmimiz! Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un 1970 yılında yazdığı aynı adlı romanından bir Ali Özgentürk senaryosu!

8
Çıkarın kağıtları, yazılı yapacağım!.. "Hababam Sınıfı Uyanıyor" oynuyormuş!. Teşekkürler!.. Güzel seyirler.

9
""Süt Kardeşler" yayınlanmış galiba? Övgü dolu güzel sözleriniz için teşekkürler!

10
Hepsi film, bunlar gerçek!

11
"Hababam Sınıfı Uyanıyor" serinin üçüncü filmi... Fotoğraf da görülen "Ahmet Arıman" o sene gerçekten askerliğini yapıyor ve seti ziyarete geldiğinde senaryoda olmadığı halde birçok sahne ekleniyor filme. Film çekerken ne kadar çok, ani ve doğru karar vermek zorunda kalındığının, şartlara göre esnekliğin, yönetmenlik adına ne kadar önemli olduğunun iyi bir örneğini oluşturuyor bu film!.. Eklenen tek bir sahne de değil, oldukça yer tutuyor Hayta İsmail sahneleri filmin süresi içinde!.. Aynı zamanda Halit Akçatepe'nin Güdük Necmi'sini de son kez görüyoruz bu seride!

12
Yakalanmışlar!... Zeki abinin suratı ' ayvayı yedik' diyor, diğerleri tırsmış. Tarık abi de 'biz değiliz, uzak durun' diyor heralde!... Şapka, kep, bere, halı ne varsa kamufle olmaya çalışmışlar, olmamış!.. Beyoğlunun göbeği, görüp tanıyan takılmış peşlerine belli ki!.. Halbuki bu gibi sahnelerde 3-5 figüran sizle yürüse, yakın dursa ekibe daha iyi sonuç alınır da, daha bir dikkat çekmeden hemen işi bitirip çekip gidelim demişler, olmamış, yakalanmış zavallıcıklar!

13
Oya Alasya-Meral Zeren-Perran Kutman. "Köyden İndim Şehire"

14
Umabilir miyim?

15
"Nooluyo ya? Son yarım saat de sayısız takipçi eklemesi oluyor!.. Bunun sebebini bilen var mı arkadaşlar?

16
Bu mu o çocuk? Bu filmde olmayan bir sahne arkadaşlar! Set fotoğrafçısı tarafından verilmiş bir mizansen!.. Mahmut hoca pek kulak çekmez zaten.

17
Aaa! Ne çıktı. Orjinali bu!.. Büyüt büyüt bozulmuyor valla görüntü kalitesi. Bugün vizyonda olsa giden olur mu acaba?

18
"Bizim Aile" Sait Halim Paşa yalısı... Doğum günü sahnesi!.. Saim Alpago-Itır Esen.

19
Parayı geçtik, bu zamanda "Su veren altın bulsun".

20
En sağda yerde duran sur ışıklandırması için yere sabitlenmiş lambalar, kromajı yapılmış mızrak ve kılıçlar, eldeki fazla pembe kumaştan yapılma halk kostümleri, az bulunan ve rengi tek kara olanın ağ ile yakalanmış olması o yılların pek derinlemesine düşünülmeden kabul edilebilir kriterler olduğu da bir gerçek heralde!.. Her şeye rağmen renkli filme geçiş yıllarında özellikle bir çok alanda yetersizliklerle mücadele verilirken tarihi ve kostüme film çekmek büyük bir cesaret ve sinema sevdası gerektiriyor elbette!.. Oluşturacağımız müzede en önemli yerlerden biri 5 adet çekilmiş olan "Tarkan" filmlerine ait olacaktır kuşkusuz!

21
Biz bile karıştırır olduk!.. Bu film hangisi? Yemeği çekiştirenler kim? Kim hangi film de kimin çocuğu? Hepsi gitti!.. Günde yüzlerce kare fotoğraf bakmaktan bulaşık teline döndük.

22
"Bu filmler de ne sihir var? Neden defalarca seyrediliyor ama bıkılmıyor" diye soran arkadaşlarımıza gelsin istedik!.. Hiç bir sihir falan yok sadece işini çok seven, işine aşık, işini iyi bilen, son nefesini setlerde vermeye razı olmuş adamların varlığı ile yapılmış filmler bunlar!.. Firmamızın kurucusu yapımcı yönetmen Ertem Eğilmez ve onun çok sevip değer verdiği bir sürü oyuncu, emekçi, senarist, yönetmen ile birlikte yaparak öğrendikleri yaparak mükemmeli yakaladıkları son derece dürüst, sıcak, samimi ve sadece halk için üretilmiş filmler bunlar!.. Ertem Eğilmez hocanın son filmi "Arabesk" ve setteki halini en iyi anlatan karelerden biri!.. Rahmet ve minnetle!

23
Hadi geceyi bir "Tarkan" fotoğrafı ile bitirelim yine! Rahmetli efsane milli basketbolcumuz Hüseyin Alp var karede!.. Filmin ve fotoğrafın çekildiği yer de Bitez, Bodrum bu arada!.. Filmi çekene kadar arkadaki tepeden arsa alsalarmış, zengindik!.. Şaka bir yana dünyaları verseler bir Tarkan etmez!

24
Hepsini biliyorsunuz!.. Bu kare hangi filmden peki?

25
Şimdi şu arkada duran mavna kuzeyden gelen Viking gemisi güya ama ondan daha komik olan yelkenindeki sembol. Üstelik pek yabancı da sayılmaz, bizim meşhur ahtapot resmen... Çok büyük filmler bunlar!.. 50 yıllık bir macera bu!.. Nerelerden geçilmiş neler yapılmaya çalışılmış, bu filmler resmen bir yüzüklerin efendisi kadar fantastik ögelerle dolu.

26
Çukurdaki destek kalasları çok anlamlı olmuş!.. Allah korusun!

27
Bu fotoğraflar çok kıymetli buraya koymayın deniyor!.. Bu sadece "Bizim" değil "Hepimizin Ailesi" hepimizin fotoğrafları, hepimizin filmleri... Bu kıymeti sizler verdiğiniz için kıymetliler zaten!

28
Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler gününü kutlar, ellerinden öperiz!

29
"Beklesek de ecelleriyle mi ölseler acaba? "Mavi Boncuk" Aklınızda kalan en beğendiğiniz diyaloğu sorsak...

30
Pazar sorusu!.. Hangi film?

31
"Salako"

32
"Mavi Boncuk" 40 yaşında ama böyle bir ekip de böyle ölümsüz bir film de anca 40 yılda bir olur zaten!.. Emeği geçen kamera önü arkası tüm emekçilerine şükranlarımızla!

33
"Ay şimdi delireceğim!.. Çıktıkça çıkıyor!" "Köyden İndim Şehire"

34
Aaa!.. Ne çıktı. "Ah Nerede"... Çok seveni var bu filmin... Bir sürü de kare çıktı ama Adile abla çok komik...

35
Tarkan'ı altın kafese koymuşlar yine de yurdum demiş!

36
Aaa!.. Bir tane daha çıktı... Hadi bu son olsun, aşıklara gelsin! Allah rahmet eylesin sevgili Neşet Ertaş ustamızın dizeleriyle.. Tatlı dillim, güler yüzlüm, ey ceylan gözlüm!

37
Bu da son olsun!.. Bu arada iki minik hanım kızımız sevgili Halit Akçatepe ağabeyimizin gerçek kızları.

38
Hadi bir tane daha gelsin madem!

39
Madem "Tatlı Dillim".. Buyrun gün yüzüne çıkmamış bir orjinal kare daha!

40
İşte Kemal Sunal ustanın ilk filmi 1972 "Tatlı Dillim" filminden hiçbir yerde yayınlanmamış bir kare!

41
Bugün çok belge fotoğraf çıktı yine.. Agah Özgüç üstadın deyimi ile Ertem Bey sinemaya ara verdikten sonra kriz dönemine giren ve dönüşü ile o dönem de ilk seyirci patlamasını gerçekleştiren ve sırf bu yönü ile bile tarihsel bir önem taşıyan, yönetmen Eğilmez'in kendisi ile hesaplaşma filmi olarak gördüğü "Arabesk" setinden bir kare!

42
"Suna Pekuysal" 1933-2008... 53 yıllık sanat hayatına 250 oyun 100 sinema filmi sığdırmış bir başka dev hanımefendi sanatçımız..Allah uzun ömür versin Zihni Göktay hocamızla birlikte 14 yıl aralıksız oynadığı "Lüküs Hayat" en sevilen, unutulmaz oyunlarından!

43
Birinde karacı, diğerinde denizci. Birer yıl ara ile çekilmişler ama aynı isim kullanılmış!..Süt Kardeşler ve Şaban Oğlu Şaban filmlerinin ölümsüz kahramanı "Miralay Hüsamettin Kumandan" Keşke daha fazla yapılsaymış şu seriden.

44
"Hadi gel, bi kahve içelim" Büyük usta Kemal Sunal'ın biricik eşi Gül Sunal ablanın kaleminden bir döneme ışık tutan önemli ve çok değerli bir kitap olmuş!..Kıymetli bir eş ve anne olan Gül Sunal aşk, sevgi, anlayış yaşanılan zorluklar, tüm samimiyeti ile gerçeklerle bezediği harika bir çalışma!

45
"Gülen Gözler"

46
11-11-1944 Doğum günü..Seni rahmet, minnet, sevgi ve özlem ile anıyoruz büyük usta.

47
Böylesi anlamlı bir güne hepimiz'in ihtiyacı olan dostluk-sevgi-aile kavramlarının filmi "Bizim Aile"yakışır!

48
"Hababam Sınıfı Tatilde" Herkese hayırlara vesile güzel haftalar!..Teşekkürler!

49
Gerçekten çok komik bir oyuncu Şener Şen usta!...Elbette sinemamızın en başarılı işlerinde görmeye alışık olduğumuz ve tüm otoritelerce oyunculuğu muhteşem olan bir sanatçımız ama bu yüz bu bakışlar hakikaten de kendine has ve farklı oldu hep!..Çok yaşa Şener usta diyor, sevgilerimizi gönderiyoruz!

50
Madem beğenilen ilk 10 film içinde "Canım Kardeşim" buyrun yeni gün ışığına çıkmış bir kaç kare daha!

51
Hababam Sınıfı'ndan bir kare. Başta Rıfat Ilgaz ve Ertem Eğilmez olmak üzere tüm emekçilerine ve sanatçılarına sonsuz şükran ve saygılarımızla.

52
Bach, Chopin, Mozart, Sinatra!..Cin Whisky Rakı?..(Yavuz Turgul)..."Aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni"..1990 Şener Şen-Pıtırcık Akerman-Yavuzer Çetinkaya-Aytaç Yörükaslan-Can Kolukısa-Gül Onat-Oktay Kaynarca-Müjde Ar-Şevket Altuğ-İlker İnanoğlu-Cevat Kurtuluş-Nubar Terziyan-Sami Hazinses-Naki Turan Tekinsav-Gazanfer Ündüz-Selim Naşit-Candan Sabuncu-Başar Sabuncu-Sermin Hürmeriç-Nisan Turgul-Müzikler Atilla Özdemiroğlu-Gör.yön Orhan Oğuz-Cem Molvan ?????? Bizim değil belki ama bizden bir film!...25 yıl geçmiş üzerinden!

53
Hababam Sınıfı'nın unutulmaz öğretmenleri.

54
Aaaa!..Bi tane daha çıktı ya!

55
Hiç bir yerde yok valla!..Bugün ofiste depoda tozlu bir dolaptan çıkmış!.. "Canım Kardeşim"

56
Metin Akpınar!..1970 lerin başına dayanıyor Arzu Film ve Ertem Eğilmez'le çalışmaları!..1974 yılına kadar birçok film de sayısız başarılı karakter çıkartıyor Akpınar!..Mavi Boncuk, Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire ve özellikle sağ üst köşedeki "Yalancı Yarim" filmi hafızalarımızda kalan en başarılı çalışmalarından!.. Sevgi ve şükranlarımızla!

57
Annik ile Mannik!.. Mekanları cennet olsun Güzin Özipek-Adile Naşit..."Beyoğlu Güzeli" 1972.

58
"Süt Kardeşler"... Sempatik yüzü kocaman gözleri ile Yasemin Esmergül Hanım eksik ama Şevket Abimizin eşi Jale Altuğ, Ayşen Gruda, Hale Soygazi ve Adile Naşit filmin kadın oyuncuları!

59
Sinemamız 100 yaşında!

60
"Salako"nun hünerleri aman Allah!... Sadık Şendil-Ertem Eğilmez senaryosu Atıf Yılmaz rejisi!..Kemal Sunal ustanın ilk başrolü "Salako" 1974 yapımı..Yani tam 40 yaşında!

61
Güzel bir çalışma olmuş!

62
Kartal Tibet, Münir Özkul, Hülya Koçyiğit, Ekrem Bora, Tugay Toksöz, Kadir Savun, Danyal Topatan daha kimler yok ki bu filmlerde!

63
Bir şeylere sevinmiş keyiflenmiş!..Senin yapılı saçına ellerine kurban!

64
"Milyarder" 1986 Kartal Tibet yönetmenliği Ümit Ünal senaryosu, Mesudiyeli Mesut'un hikayesi!

65
"Adile Sultan Kasrı" öğretmen evi.."Hababam Sınıfı" müzesi!..Mumyadan heykellerin benzersizliğine fazla takılmadan gidip gezilmesi, o havanın solunması bir tuhaf hissettiriyor insanı kendine!

66
"Aç kapıyı Veysel efendi, yenildik!..?? Kendi cenazemize gidiyoruz!

67
2-3 yaş farkları ya var ya yok!..1970'li yıllarda başlayan kariyerleri ve başarılı performansları Ertem Eğilmez ve Arzu film ekibinin ilgisine sebep olur!..Hepsi birbirinden değerli birçok film de beraber çalışma imkanı bulurlar!..O dostluklar, öğretiler sanatçı kişiliklerine ve proje seçimlerindeki isabetli kararlarına kadar bir çok imkan sağlar hem onlara hem Arzu Film'e!

68
"Beyoğlu Güzeli" 1970 senesinde ses dergisinin açtığı yarışmada birincilik kazanarak sinema hayatına başlayan Tarık Akan için "Ferit" karakterinin başlangıcı olan ilk film!

69
"Tatlı dillim, güler yüzlüm, ey ceylan gözlüm, göynüm hep seni arıyor neredesin sen?.."Neşet Ertaş!.. Sene 1972 Halit ağabeyimizin söylemiyle Kemal Sunal ustanın gülüp tüm Türkiye'yi güldürdüğü ilk filmi.

70
"Şaban Oğlu Şaban"da yakında 40 yaşını dolduracak filmlerden biri.

71
Bu suratın bu gülüşün dünya sinemasında olmadı eşi benzeri!.. Mekanı cennet olsun!.."Salak Milyoner" 1974 Bu arada sadece "Mavi Boncuk"

72
Mavi Boncuk, Feryat, Hasret, Yalancı Yarim çalışma fırsatı bulduğumuz filmler..Geçtiğimiz günlerde Mavi Boncuk filminin 40'ıncı yılı nedeniyle verdiği röportajda belirtmiş Ertem Eğilmez ile yaptığı bu filmlerde ki mutluluğunu ve memnuniyetini!..

73
"Bu fotoğraf Ferdi Eğilmez'den bir anekdotla paylaşılmış: "Yıllardır işitir dururuz Türkan Şoray güzelliğini..Hatta biraz da abartıldığına inanlardandım. Bir gün Adana Film Festivali'nde otel lobisinde beklerken açılan asansör kapısından bir çift gözle karşılaştım..Yaşı bana oranla hayli geçkin olan Türkan Hanım'ı gördüm. Tepeden tırnağa bir anda bir zınk sesi geldi. Sanatçı görmeye alışkın olan bünyem bir anda çocukluğumdan beri duyduğum star ışığı olayına ilk onunla mağlup oldu. Gözümü alamadığımı ama ısrarlı bakışımın kendisini rahatsız etmesinden korktuğumu çok hafif bir baş selamı ve tebessümle o gözlerin bana bakarak asansörden çıktığını, asansörün içinde kalan o inanılmaz aurayı dün gibi hatırlıyorum."

74
"Neşeli Günler" 1978. Filmde böyle bir sahne yok!..Özel bir mizansen herhalde.

75
Merak eden arkadaşlarımız oluyor!..O ev'in bugün ki hali budur!.Bir çok filmimize ev sahipliği yapmış olan Altunizadede'ki bu ev restore edilmiş ve şimdiler de bir güzellik merkezi olarak kullanılmaktadır!

76
"Gönlümüz 40 yıldır o mavi boncukta"

77
Bu açı farklı açı.. Meraklısına güzel kare. "Allah korusun bu sefer fena geliyor"

78
Adile Naşit-Asuman Arsan-Ayten Erman-Belkıs Dilligil.. 1980 Hisseli Harikalar Kumpanyası.

79
Haydaa!.Fotoğrafa bak.. Metin Oktay-Ajda Pekkan-Gönül Yazar-Ayten Gökçer!.."Taçsız Kral"

80
Dünya sinemasında var mı daha gerçek bir çift?..Bilmediğimiz bi yerlerde olabilir mi acaba?

81
Seferoğulları!

82
Bu eşofman duruyor!..Satın almak isteyenler oluyor..Yok ki bi fiyatı!

83
Madem "Gülen Gözler" oynuyor madem övgü dolu güzel sözler geliyor, gecenin son resmi bu iki güzel hanımefendi olsun!

84
Seveni çok oluyor Mahmut Hoca fotoğraflarını.. Açısı ve az bulunurluğu itibarı ile kıymetli bir karedir!

85
"Cinema Paradiso" boşuna güzel büyük film olmuyor..Cennet Sineması, Emek Sineması fark etmiyor. Çok acıtıyor insanın canını yitip giden tüm değerler!..Ve yerine bir beton beş blok.

86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
118
119
120
121
122
123
124
125
126
127
128
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
144
145
146
147
148
149
150
151
152
153
154
155
156
157
158
159
160
161
162
163
164
165
166
167
168
169
170
171

Son Dakika Arzu Film Arşivinden Türk Sineması - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement