Asil Duruşun Adı Skoda Octavia - Son Dakika

Asil Duruşun Adı Skoda Octavia

12.06.2014 09:41

1
Seat gibi Volkswagen'in diğer kardeş markası Skoda, Volkswagen'deki kuzeni Jetta'yı anımsatan benzer özelliklere sahip. İşte Esad Sivri'nin Haberler.com okurları için test ettiği Skoda Octavia...

2
Skoda, orta segmentin başarılı oyuncularından biri. 2004 yılında yollara çıkan model pek makyaj operasyonu geçirmedi. Ancak geçtiğimiz yıllarda tümüyle yenilenip 3. Jenerasyonuyla yollara çıktı.

3
Volkswagen'nin tüm modellerinde olduğu gibi Ocatavia'nın yeni tasarımında da oval hatlardan kurtulup daha keskin ve sert çizgilere kavuşmuş.

4
Selefindeki arkaya doğru oval hatlarla uzatılmış farlar yerini köşeli ve içi karartılmış farlara bırakmış. Marka ile özleşmiş olan ön ızgara tasarımı, nikelaj detaylar ile önceki nesildeki gibi şık bir görünüm sunuyor.

5
Marka amblemi de bir önceki neslin aksine ızgaradan ayrılıp motor kaputu üzerine konumlandırılmış. Alt ızgara ise tek parça tutulmuş ve sis farlarıyla birleştirilerek bütünlük sağlanmış.

6
Yan bölüme geldiğimizde de keskin hatlar etkisini sürdürüyor. Alaşımlı jantlar keskin hatların sağladığı dinamizm havasını desteklemiş.

7
Paralel uzanan tavan çizgisi içerideki baş mesafesi konusunda olumlu hisler uyandırmasının yanı sıra geniş camlarda iç mekândaki ferah havanın habercisi.

8
Arka bölümde ise daha keskin hatların kullanıldığı stop grubu göze çarpıyor. Arka cam üstü silecekler ve dar olan bagaj kapağı bir hatchback edası ile sportif ruhu güçlendiriyor.

9
Arka bölümde dikkat çeken en büyük detay ise bagaj kapağının açılış şekli diyebiliriz. Bagaj kapağı arka cam ile birlikte açılarak 528 lt'lik daha geniş ve daha kolay yükleyebileceğiniz bir alan sunuyor.

10
Modelin boyutlarına baktığımızda Skoda Octavia; 4.659 mm uzunluğa, 1.814 mm genişliğe, 1.461 mm yüksekliğe ve 2.686 mm aks mesafesine sahip.

11
Dış kısımdaki akıcı tasarım ve heybetli görüntü kabin içinde oldukça ferah ve şık bir ortama kendini bırakıyor. Model içeride siyah ve krem renklerin kombine edildiği bir ön konsola sahip.

12
Açık renkli ön döşeme ve koltuklar iç mekânı ferah kılmış. Octavia direksiyon konusunda 4 kollu tasarımdan vazgeçmemiş ancak burada yer alan marka logosu yeni tasarıma ayak uydurmuş.

13
Gösterge panelinde de büyük bir değişim göze çarpmıyor. Sadece ortada yer alan ve yol bilgisayarı verilerini gösteren alana Volkswagen modellerinden aşinayız.

14
Orta konsolda Volkswagen'den hatırlayacağımız dokunmatik bir ekran yer alıyor. Bu ekran müzik sistemi, araç bilgisayarı konularında size yardımcı oluyor.

15
Ayrıca bu ekranın bazı özelliklerinin direksiyon üzerinden kontrol edilmesi ergonomi anlamında başarı sağlamış.

16
Alt kısımda klima sistemine yer verilmiş. Bu sistemi de birçok Volkswagen modelinden hatırlıyoruz. Kullanımı kolay olan sistemin performansı da gayet başarılı.

17
Klima sisteminin hemen altında USB ve AUX girişleri mevcutken vites önünde araç kilit butonu ve "start&stop" özelliğinin "on-off" tuşu yer almakta.

18
Orta sertlikteki koltuklar uzun yolculuklarda çabuk yorulmayı engelliyor. Ayrıca Octavia yol ve rüzgâr sesini kabin içine yansıtmıyor. Sadece çok üst devirlerde bir parça motor sesi alıyor.

19
Ön kısımda sunulan başarılı diz mesafesi arka koltuklarda da oldukça iyi bir diz ve baş mesafesi sunulmakta. Yan destekli ortopedik koltuklar keyifli bir yolculuk yapmanızı sağlıyor.

20
Ön koltuklar arasında yer alan havalandırma ızgaraları arka yolculara sunulan konforu gösterirken arka kapılarda yer alan krom detaylar yine arka kısımdaki detaycılığın bir göstergesi.

21
Skoda Octavia'da Volkswagen modellerinden hatırladığımız 1.6 litre dizel motor kullanılıyor. Bu motor 3.000 ila 4.000 devir aralığında 105 Hp güç, 1.500 ila 2.750 devir aralığında ise 250 Nm tork değeri üretiyor.

22
7 ileri DSG şanzıman ile kombine edilen 1.330 Kg ağırlığındaki Octavia, 0-100 Km/s hızlanmasını 10.9 saniyede tamamlarken maksimum 194 Km/s hız değerine sahip.

23
Yüksek torkun avantajını alt devirlerde fazlasıyla hissettirerek güç ihtiyacını fazlasıyla karşılayan Octavia ekonomik olmayı da beceriyor. 100 km'de ortalama 4.9 lt harcarken performanslı kullanımda 7.2 lt'lere çıkıyor.

24
Skoda Octavia'nın orta sertlikteki süspansiyonları virajlarda güvenli olarak dönülmesine destek veriyor. Standart olarak sunulan ESP sistemi kayma gibi durumlarda desteğe hazır.

25
Skoda Octavia Euro NCAP testlerinde 5 yıldız almayı başardı. En önemli kategorilerden biri olan ön koltukta yolcu güvenliği kategorisinde %93'lük bir rakam elde ederek yolculara sunduğu güvenliğin üst seviyede olduğunu gösterdi.

26
Yeni Skoda Octavia, daha üst sınıflarda sunulan, acil durum freni, şerit takip asistanı gibi aktif güvenlik sistemlerinin yanı sıra pasif güvenlik elemanları ile de tam puan almayı başardı.

27
Yeni Skoda Octavia 1.6 TDI CR 105 PS DSG versiyonu Ambition donanım paketinde 69.100 tl, Optimal donanım paketinde 73.400 tl, Elegance olan en üst donanım paketinde ise 78.400 tl'den satılmakta.

Son Dakika Asil Duruşun Adı Skoda Octavia - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement