Aşırı cep telefonu kullanan öğrencilerin daha fazla cinsel ilişki partneri oluyor! - Son Dakika

Aşırı cep telefonu kullanan öğrencilerin daha fazla cinsel ilişki partneri oluyor!

05.07.2019 12:35

Kulağa çok ilginç gelse de ABD'de yapılan araştırma sonucuna göre aşırı cep telefonu kullanan üniversite öğrencilerinin daha fazla cinsel ilişki partneri olduğu ortaya çıktı.

1
ABD'de yapılan bir araştırma cep telefonlarını aşırı kullanan üniversite öğrencilerinin daha fazla cinsel ilişki partneri olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre bu öğrencilerin notları da daha düşük ve daha fazla alkol sorunu yaşıyorlar. Öte yandan aynı kişiler depresyon ve anksiyeteye de daha açık.
2
Araştırmaya 3 bin 400'den fazla kişi, yanıtladıkları anket üzerinden katıldı. Araştırmayı değerlendiren British Psychological Society (Britanya Psikoloji Topluluğu) üyesi Dr. Abiel San bu sonucun endişe verici olduğunu söyledi.
3
Journal of Behavioral Addictions'ta (Davranışsal Bağımlılıklar Dergisi) yayımlanan araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin akıl sağlığı ve genel anlamda sağlıklarını değerlendirmek ve cep telefonlarının üzerlerindeki etkisini anlamaktı. Chicago, Cambridge ve Minnesota üniversitelerinden araştırmacılar, bunun için Sağlık ve Bağımlılık Yapıcı Davranışlar Anketi adı verdikleri anketi hazırladı.
4
Ankette cep telefonu kullanımlarının aşırı olup olmadığını anlamak için öğrencilere yöneltilen soruların bir kısmı şöyleydi:
Ankette cep telefonu kullanımlarının aşırı olup olmadığını anlamak için öğrencilere yöneltilen soruların bir kısmı şöyleydi:
Arkadaşlarınız veya akrabalarınız cep telefonu kullanımınızdan şikayetçi mi?, Derste veya işte akıllı telefonlarınız yüzünden konsantre olmakta zorluk çekiyor musunuz?, Cep telefonunuz yanınızda olmadığında huzursuz veya sabırsız hissediyor musunuz?, Cep telefonu kullandığınız sürenin zaman içinde arttığını düşünüyor musunuz?, Telefon başında geçirdiğiniz vakit zaman içinde arttı mı?, Telefon kullanımınız yüzünden işe gidemediğiniz oluyor mu?, Baş dönmesi veya bulanık görüş gibi aşırı telefon kullanımının fiziksel belirtilerini yaşıyor musunuz?
5
Her beş öğrenciden biri, aşırı cep telefonu kullanımı seviyesinde olduklarını ortaya koyacak kadar soruya "evet" yanıtı verdi. Bunların yüzde 60'ı kadındı.
6
'Normal ilişkileri göz ardı ediyor'
Normal ilişkileri göz ardı ediyor
Araştırmacılar son bir yıl içinde iki veya daha fazla cinsel ilişki partnerine sahip olan öğrencilerin sayısının cep telefonunu aşırı kullanmayanlarda yüzde 27,2, aşırı kullananlarda yüzde 37,4 olduğunu tespit etti.
7
Son bir yılda altı veya daha fazla cinsel ilişki partneri olanların oranı, aşırı cep telefonu kullananlarda normalin iki katı oldu. Araştırmanın yazarlarından Cambridge Üniversitesi'nden Psikiyatrist Dr. Sam Chamberlain, bunun nedenini tam olarak tespit etmenin zor olduğunu söyledi: "İnsanların cep telefonlarında çöpçatanlık uygulamaları kullanması bunun nedenlerinden biri olabilir ama insanlar fazla cep telefonu kullanımı nedeniyle normal ilişkileri göz ardı ediyor da olabilir.
8
"En güçlü bulgu, fazla telefon kullananlarda dürtüselliğin de yüksek olmasıydı. Bu insanların bu yüzden daha fazla cinsle ilişki partneri olabilir. Fakat bu sağlıklı bir şey olsaydı onların aynı zamanda daha fazla özgüvenli olduğunu ve daha az akıl sağlığı sorunu yaşadığını görürdük. Durum tam tersi."
9
Araştırmacılar aşırı telefon kullanan grupta aşırı alkol kullanımının da yüksek olduğunu tespit etti. Fakat telefon kullanımının alkol dışında başka bir madde veya uyuşturucu kullanımını artırdığına dair bir ize rastlanmadı.

Dr. Chamberlain "Aşırı telefon kullanımını bir bağımlılık olarak düşünmek kolay olsa da, konu bu kadar basit olsaydı, alkol dışında diğer maddelerin kullanımında da artış görmemiz gerekirdi. Özellikle de bu kadar büyük bir örneklemde" dedi. Bazı uzmanlar Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir davranış bozukluğu olarak tanımlanan aşırı oyun oynama tanımının genişletilerek, ekran karşısında geçirilen tüm zamanın bu değerlendirmeye dahil edilmesini öneriyor.

10
Önceki araştırmalar da aşırı telefon kullanımının düşük akademik başarıya işaret ettiğini göstermişti.
Önceki araştırmalar da aşırı telefon kullanımının düşük akademik başarıya işaret ettiğini göstermişti.
Son araştırmanın Chicago Üniversitesi'ndeki ekibinden Prof. Jon Grant, "Her ne kadar araştırmamızda telefon kullanımı ile notlar arasında çok küçük bir bağ bulsak da, bu küçük fark insanların akademik başarılarını ve dolayısıyla kariyerlerini etkileyebilir" dedi. Cr. Chamberlain ise araştırmaların telefon kullanımının bu sorunlarla bağını gösterdiğini, fakat hiçbir araştırmanın aşırı cep telefonu kullanımının akıl sağlığı sorunlarına yol açtığını kesinlikle kanıtlamadığını söyledi. Chamberlain, bu alanda daha fazla araştırma yapılmasını sağlayacak fonlara ihtiyaç olduğunu belirtti ve "Gençleri uzun yıllar takip edebileceğimiz araştırmalar yapılması gerekiyor" dedi.
11
British Psychological Society (Britanya Psikoloji Topluluğu) üyesi Dr. Abiel San ise "Bunun endişe verici olduğunu düşünüyorum ve daha fazla araştırma yapıldığı için mutluyum" dedi ve ekledi: Bütün bu etkiler gerçek ve bu sorunlar psikolojik terapi seanslarında konuşuluyor. İnsanlar doğrudan telefon kullanımı şikayetinden bahsetmiyorlar, onun yerine akıl sağlıklarından veya ayrıldıkları kişilerden bahsediyorlar ama akıl sağlığı sıklıkla rol oynuyor.

Son Dakika Aşırı cep telefonu kullanan öğrencilerin daha fazla cinsel ilişki partneri oluyor! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Denizde idam ettirilen Şeyhülislam'ın mezarı şaşkına çevirdi! Yarısı binanın altında diğer yarısı dışarda "Oy Didem" diyerek hayatımıza giren Azeri kızı, estetiği abarttı! Ancak sesinden tanıyabiliyoruz Türkiye'nin günlerce konuştuğu operasyonda eli parçalanan gazi polisten 6 yıl sonra ilk atış Playboy güzeli Paris Hilton kaset skandalıyla ilgili ilk kez konuştu: Hayatımın bittiğini düşündüm Amerika'da polis insan avına çıktı! George Floyd davası öncesi 16 yaşındaki siyahi kız polisin kurşunlarına hedef oldu