Son Dakika Haberleri: Aşırı Egzersiz Kalbe Zararlı

Aşırı Egzersiz Kalbe Zararlı

6 yıl önce

1
İngiliz Kalp Vakfı'nın yaptığı bir araştırmaya göre ağır egzersiz yapanların hayatlarının ileriki dönemlerinde kalp sorunları yaşayabileceğine işaret ediyor.

2
Araştırmada egzersizin farelerde, kalbin doğal atış ritmini oluşturan bölümünde moleküler değişikliğe neden olduğunu ortaya koydu.

3
Nature Commnunications adlı tıp dergisine konuşan bilim insanları bu durumun, büyük sporcuların dinlenme nabızlarının düşük ve ritim bozukluğu yaşama ihtimallerinin yüksek olmasını açıklayabileceğini belirtti.

4
Ancak bununla birlikte uzmanlar, egzersizin faydalarının risklerinden daha fazla olduğunu söylüyor.

5
Normal yetişkinlerin dinlenme nabzı, dakikada 60-100 arasında değişiyor.

6
Ağır egzersiz yapan sporcuların nabzı ise, 30 hatta bunun altına düşebiliyor. İngiliz bisikletçi Chris Hoy ve İspanyol bisikletçi Miguel Indurain'in dinlenme nabızları 28.

7
Uzmanlar, yetişkinlerin haftada 150 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmaları öneriliyor.

8
Bunun tüm haftaya yayılabileceğini, yoğun egzersizlerden sonra mutlaka iyi dinlenilmesi gerektiğini zira bu süre içinde vücudun kendini onardığı ve kuvvetlendirdiği belirtiliyor.
Haber Yayın Tarihi: 28.05.2014 04:59 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!