Aşırı Egzersiz Kalbe Zararlı - Son Dakika

Aşırı Egzersiz Kalbe Zararlı

28.05.2014 16:59

1
İngiliz Kalp Vakfı'nın yaptığı bir araştırmaya göre ağır egzersiz yapanların hayatlarının ileriki dönemlerinde kalp sorunları yaşayabileceğine işaret ediyor.

2
Araştırmada egzersizin farelerde, kalbin doğal atış ritmini oluşturan bölümünde moleküler değişikliğe neden olduğunu ortaya koydu.

3
Nature Commnunications adlı tıp dergisine konuşan bilim insanları bu durumun, büyük sporcuların dinlenme nabızlarının düşük ve ritim bozukluğu yaşama ihtimallerinin yüksek olmasını açıklayabileceğini belirtti.

4
Ancak bununla birlikte uzmanlar, egzersizin faydalarının risklerinden daha fazla olduğunu söylüyor.

5
Normal yetişkinlerin dinlenme nabzı, dakikada 60-100 arasında değişiyor.

6
Ağır egzersiz yapan sporcuların nabzı ise, 30 hatta bunun altına düşebiliyor. İngiliz bisikletçi Chris Hoy ve İspanyol bisikletçi Miguel Indurain'in dinlenme nabızları 28.

7
Uzmanlar, yetişkinlerin haftada 150 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmaları öneriliyor.

8
Bunun tüm haftaya yayılabileceğini, yoğun egzersizlerden sonra mutlaka iyi dinlenilmesi gerektiğini zira bu süre içinde vücudun kendini onardığı ve kuvvetlendirdiği belirtiliyor.

Son Dakika Aşırı Egzersiz Kalbe Zararlı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bir anda köpürmeye başladı! Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü Eğirdir can çekişiyor Ekranların haşarı çocuğu Şoray Uzun'dan yıllar sonra gelen itiraf! Duyunca çok şaşıracaksınız Koronavirüse yakalanan Hadise'den haber var! Mutfaktan çıkmıyor Sivaslılar'dan kangal sayısını ikiye çıkaran Adriana Lima'ya çağrı: Üçüncüsü bizden olsun Bir ay içinde hamile bıraktığı 6 kadınla yan yana gelip poz verdi