Son Dakika Haberleri: Asla Kullanmamanız Gereken 4 Zehirli Tencere Çeşidi ve Alternatifleri

Asla Kullanmamanız Gereken 4 Zehirli Tencere Çeşidi ve Alternatifleri

2 yıl önce

Kötü bir tencerenin zehirlenmelere ve diğer sağlık sorunlarına yol açabildiğini bilmeniz gerekir. Sizin için en tehlikeli ürünleri araştırdık ve bunların yerine kullanabileceğiniz daha güvenli seçenekleri bulduk...

1
Teflon Tencere
Teflon Tencere
Teflon tencereler , muhtemelen bu listedeki en büyük suçludur . Birçok kişi yapışmaz özellikte olduğu için bu tencereleri seçer çünkü uygun ve her yerde mevcuttur. Aynı zamanda en tehlikeli maddelerden biridir. Teflon tencere ürünlerinin yapışmaz özellikleri, belli bir sıcaklığının üzerinde ısıtıldığında toksinlerin ayrılmaya başladığı bir plastik polimer olan PTFE (politetrafloroetilen) kaplaması ile elde edilir . Bu zehirli dumanlar , Teflon gribi olarak bilinen, polimer duman ateşi adı verilen grip benzeri semptomlara yol açar . Teflon sadece insanlar için tehlikeli değildir . Aynı zamanda bazı hayvanlar üzerinde de istenmeyen etkilere yol açtığı gözlenmiştir.
2
Teflon tencere içinde bulunan bir başka kimyasal bileşik de meme, prostat ve yumurtalık kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerine neden olan PFOA'dır (perflorooktanoik asit) . PFOA'nın , Teflon ürünlerinde insanlar için hiçbir risk oluşturmayacak kadar küçük miktarlarda bulunduğuna inanılmaktadır. Ancak, diğer pek çok gündelik eşyada da bulunduğu da göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle mümkün olduğunca maruz kalacağınız alanları sınırlandırmak en iyisidir.


Diğer kaplanmış, PTFE ve PFOA içermeyen yapışmaz pişirme tencereleri, yalnızca kaplama sağlam olduğu zaman kullanımı güvenlidir. Kaplama ince olduğundan kolayca aşınabilir. Bir kez aşındıktan sonra, tencerenin kullanımı hemen durdurulmalıdır.

3
Alüminyum Tencere ve Alüminyum Folyo
Alüminyum Tencere ve Alüminyum Folyo
Alüminyum kullanımının bu kadar yaygın olması sürpriz değildir . Çokça metal içermesinin yanı sıra, aynı zamanda güçlü, hafif, çok yönlü ve geri dönüştürülebilirlerdir. Ancak çoğu kişinin bilmediği tehlikelere de sahiplerdir. Alüminyum , nörotoksik bir maddedir. Yükseltilmiş alüminyum seviyelerinin Alzheimer ve ALS dahil olmak üzere birçok merkezi sinir sistemi hastalığına neden olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır. Alüminyum tencere genellikle kaplı olsa da, kaplama aşınmaya eğilimlidir. Bu nedenle içinde bulundurduğu zehirli metalleri yiyeceğinize bırakır. Bunun yerine daha güvenilir bir alternatifi deneyin: Cam tencere. Bu, dikkate alınması gereken diğer güvenilir seçeneklerden biridir. Isıtıldığında zehirli hiçbir şey salmaz, dayanıklı ve çevre dostudur . Herhangi eski tat ve kokuya neden olmaz. Aliminyum tencerelere göre maliyetleri biraz fazladır.
4
Bakır tencere
Bakır tencere
Mağazalarda da sıkça denk geldiğimiz bakır tencerelerin ne kadar güzel gözüktüğünü hepiniz farketmişsinizdir. Ayrıca, hızlı ve eşit ısıtma sağlayan iletken özellikleri hakkında da bilgi sahibi olmuş olabilirsiniz. Ancak bakırın , tencerelerde kullanıldığında gerçekten tehlikeli olabileceğini biliyor muydunuz?


Diğer bazı ağır metaller gibi, bir miktar bakır da insan sağlığı için çok önemlidir. Ama bu miktarı aşan şekilde vücuda alındığında ağır metal zehirlenmelerine yol açabilir . Bakır tencere kaplanmadığı zaman asitli yiyecekleri pişirirken yiyeceğinize bakır bırakabilir. Ve kaplandığında, kaplama genellikle başka bir zehirli eleman olan nikeli içerir. Bunun yerine bu güvenli alternatifi deneyin: Paslanmaz çelik tencere. Bu harika bir seçenektir. Hafiftir ve çizilmelere karşı dayanıklıdır. Ayrıca uzun ömürlüdür. Ancak gıda sınıfı paslanmaz çelik aldığınızdan emin olun. Bu tip tencereler hiçbir şekilde nikel veya krom içermez.

5
Seramik kaplı tencere
Seramik kaplı tencere
% 100 seramikse pişirmek için güvenlidir. Ancak dışarıdan bakıldığında seramik gibi gözüken ancak sadece dış kaplaması seramik olan tencereler bir sürü tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Yumuşak seramik kaplama tencereler pek dayanıklı değildir ve günlük kullanımdan birkaç ay sonra aşınmaya başlarlar. Aşınma meydana geldiğinde, kaplamada bulunan kurşun ve kadmiyum, yemeğinize ve daha sonra vücudunuza geçebilir. Kurşun zehirlenmesi ,en tehlikeli metal zehirlenmelerinden biridir ve karın ağrısı, baş ağrısı, kısırlık ve diğer sağlık komplikasyonları (ve ciddi vakalarda, koma veya ölüm gibi ) ile sonuçlanabilir. Kaplama kurşunsuz olsa bile, aşınmış tencere hala tehlikeli olabilir . Çünkü seramik kaplamaların altında genellikle nörotoksik alüminyum malzemesi bulunur. Bunun yerine bu güvenli alternatifi deneyebilirsiniz: % 100 seramik tencere. Tamamen doğal malzemelerle yapıldığı, toksik olmadığı ve soyulmayacağı için en iyi ve en güvenli seçeneklerden biridir.Haber Yayın Tarihi: 13.08.2018 11:03 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü şarkıcıdan çıplak protesto! Bir anda ceketini açıp, göğüslerini gösterdi Cinsel ilişkiye girdiğiniz kişiye dikkat! Korkunç hastalık Türkiye'de sinsi sinsi yayılıyor 10 yaşındayken 'Küçük Ceylan' olarak ünlenmişti! Yeni imajı sosyal medyayı salladı Burnunun ucunda çıkan noktayı ben sanmıştı! Gerçeği öğrenince dünyası başına yıkıldı Latin güzeli Jennifer Lopez, uğradığı cinsel tacizi anlattı: Göğüslerini aç!