Asla Yalnız Gidilmemesi Gereken Lanetli Yerler - Son Dakika

Asla Yalnız Gidilmemesi Gereken Lanetli Yerler

15.02.2016 14:41

1
2
Poveglia Adası – Venice, İtalya; 1800'lü yıllarda vebalılara ev sahipliği yapan bir ada. Bu adanın vebalıları tedavi etmek için değil, daha çok sürgün etmek için kullanıldığını da belirtelim. Buradaki ölümlere dayanamayan bazı doktorların adada bulunan kuleden atlayıp burayı lanetlediğine inanılıyor.

3
Doğu Eyalet Hapishanesi- Philadelphia, ABD; 1940 ile 1970 yılları arasında bu hapishanede farklı sebeplerden ötürü yaklaşık 1200 mahkum ölmüş. 1970 sonrası hayaletler görüldüğü gerekçesiyle kapatılan bu hapishane “huzura erememiş ruhların vatanı” olarak nitelendiriliyor.

4
Hoia Baciu Ormanı – Napoca, Romanya; “Perili Orman” diye de bilinen Hoia Baciu Ormanı'nı giden ziyaretçilerin birçoğu, oradayken “bir şeyler tarafından” izlendikleri duygusuna kapılıyormuş. Bölgede yaşayanların inandığı şehir efsanesine göre de bu ormana giren geri dönemezmiş.

5
Stanley Oteli – Kolorado, ABD; Cinnet filminin esinlendiği otelde kalmak ister misiniz? Otelin eski sahipleri F.O. ve Flora Sanley'in hala odaları gezdiğine ve hatta görüntülerinin kamera kayıtlarına yansıdığı öne sürülüyor.

6
Loftus Hall – Wexford, İrlanda; Önceden bir malike olarak kullanılan ve sonrasında otele çevrilen Loftus Hall, bölgede yaşayan yerliler tarafından “Şeytanın uyuduğu yer” olarak nitelendiriliyor.

7
Bobby Mackey's – Wilder, Kentucky, ABD; 1850'lerde mezbahane olarak kullanılan bu binanın o yıllar arasında ayrıca Satanist ayinlere ev sahipliği yaptığı biliniyor. Bu ayinler esnasında hayvanların yanı sıra insanlar da kurban olarak kullanılıyormuş. Mezbahanın bodrumda cehenneme açılan bir kapı olduğu da inanışlar arasında.

8
Preston Kalesi – Ione, Kaliforniya, ABD; İlk bakışta kalınabilecek çok güzel bir yere benzeyen Preston Kalesi, 1890'larda erkek çocuklar için ıslahevi olarak kullanılmış. Burayı ziyaret edenler, kapıların kendi kendine çarptığı ve birilerinin onlara dokunduğunu ileri sürüyorlar.

9
Villisca Axe Cinayet Evi – Villisca, Iowa, ABD; Bu evde 1962 yılında 6 çocuk ve 2 yetişkinin ölü bedenleri yataklarında bulunmuş. Bu cinayetleri kimin işlediği hala gizemini korurken, bölgede yaşayanlar evden bazı gecelerde çığlık ve ağlayan çocuk sesleri duyduklarını iletiyor.

10
Edinburgh Mahzenleri – Edinburgh, İskoçya; Bu mahzen 1700'lü yıllarda sorgu merkezi olarak kullanılmış. Bu işlevinin yanında bu mahzenin bazı bölümlerinin seri katiller üzerinde deney yapmak için kullanıldığı da biliniyor. Burayı ziyaret edenler de sorgulara ait konuşmalar duyduklarını ve bazen birisinin kollarını sıktığını hissettiklerini iletiyor.

11
Dammasch Hastanesi- Wilsonville, Oregon; Akıl hastalarının tedavi edildiği bu hastanede, tedaviye cevap vermeyen hastalar yalnız bırakılıyormuş. Boşaltıldıktan sonra meraklıların gizlice girdiği hastanede yeni oluşmuş ayak izleri gördüklerine, anahtar sesleri ve diyafonlardan gelen garip sesler duyduklarına dair efsaneler var.

12
Lemp Mansion – St.Louis; 1900'lerin başında Lemp ailesine ait bireyler bu evde teker teker ölmeye başlamış. İntihar, kalp krizi gibi değişik sebeplerle gelen bu ölümler evi lanetlemek için bölgede yaşayanlara yetmiş.

13
Bekar Koru Mezarlığı – Bremen, Illinois; Satanistlerin sürekli ayin yapıp ve mezarları tahrip ettiğinden dolayı bu mezarlıkta hayaletlerin geceleri adeta bir “bekçi” gibi devriye gezdiklerine inanılıyor.

14
Banff Springs Hotel – Alberta, Kanada; 1975'te “burayı lanetleyeceğim” dedikten sonra ölen bir bellboyun (valiz taşıyıcısı), dediğini yaptığına inanılıyor. Konaklayan misafirler, odalarına döndüklerinde valizlerinin düştüğü ve ana balo solununda geceleri bir gelinin dans ettiğini gördüklerini iletiyor.

15
Myrtles Çiftliği – St.Fransciville, Louisiana; Amerika Birleşik Devletleri'nin en popüler lanetli evlerinden biri olan Myrtles Çiftliği'ndeki hayaletin köle bir kız olduğu inanılıyor. Burayı garip kılan durum ise bu hayaletin fotoğrafının 1992'de evi araştıran National Geographic ekibi tarafından çekilmiş olması.

16
Gidenin Dönmediği Mağara – Havran, Balıkesir; Bu mağaranın etrafında ve içerisinde insan kemikleri olduğu iddia ediliyor. Ayrıca bu mağaraya giren koyun ve koyunun peşinden giden çoban olursa onlar da geri gelmiyormuş. Bazı köylülere göre mağaranın içinde “canavar” diye nitelendirilen garip bir yaratık varmış.

17
18
19
Ölüler Kilisesi: İtalya'nın Palermo şehrinde bulunan Capuchin Yer Altı Mezarları görenleri şaşkına çevirecek cinsten. Binlerce cesedin sergilendiği bu bölmeye girmek herkesin harcı değil!

20
8 bin cesedin bulunduğu Ölüler Kilisesi'ne en son eklenen ceset ise 2 yaşındaki Rosalia Lombardo isimli bir kız çocuğuna ait.

21
Filipinler'de dağa asılı tabutlar: Dünya ölülerini gömmeyi tercih ederken bir ülke var ki ölülerini uçurumda sallandırıyor.

22
Filipinler'in Luzon bölgesinde yaşayan Igorot Kabilesi yüzyıllardır ölülerini tabutlarıyla birlikte kayalıklara asıyor. Igorot Kabilesine göre bu davranış geleneksel olarak adlandırılıyor.

23
Capela dos Ossos: Portekiz'de bulunan bu kilisenin duvarları insan kemiğinden meydana geliyor!

24
Bölgenin yerel tarihçilerine göre 5 bin farklı insanın kemiklerinin yer aldığı kilise de 'ölümün kaçınılmazlığı' bu şekilde anlatılmak istenmiş.

25
İngiltere'de bir askeri hastane: Bir zamanlar içinde yüzlerce askeri barındıran ve tedavilerin yapıldığı bu yapı artık bu halde.

26
İngiltere'de bir askeri hastane: 1878'den 1996'ya kadar askerlere tedavi hizmeti sağlayan yapı yüksek maliyetleri ve duvarlarındaki asbest oranının fazlalığı nedeniyle kapısına kilit vuruldu.

27
Rusya'nın Ölüler Şehri: Rusya'nın Kuzey Osetya bölgesinde yer alan bu şehrin en önemli özelliği ise bu sıradışı evler.

28
Rusya'nın Ölüler Şehri: Rivayete göre Eski Osetyalılar sevdiklerini bu kriptolara gömer, bina ne kadar yüksekse, içinde o kadar çok ölü gömülü olduğu anlamına gelirdi.

29
Yılan Adası: Brezilya'da bulunan bu adayı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği neredeyse her metrekareye düşen yılanları...

30
Bu adada son olarak yaşayan ise adada bulunan deniz fenerinin bekçisi de ailesiyle birlikte yılanlar yüzünden hayatını kaybetmiştir.

31
Tunus'ta çocuk kurbanların yattığı mezar: Bir rivayete göre çocukların kurban edildiği yerler için kullanılan Tophet kavramı çerçevesinde çocukları kurban eden Kartacılar, çocuklarını Tanrı'ya adardı ve çocuklar Tunus Kartaca Tapınağı'na gömülürdü.

32
Ancak bir diğer görüş ise bu mezarların yalnızca yüksek çocuk ölüm oranına sahip bir medeniyetin belirtisi olduğunu savunuyor.

33
Peru Chauchilla Mezarlığı: Peru'da yer alan bu mezarlıkta ölüler gömülmez, ölüleri Peru'nun kuru çöl havası tarafından korunur.

34
Peru Chauchilla Mezarlığı: Birçok insan kalıntısının yer aldığı mezarlıkta halen bu görüntülere rastlanabiliyor.

35
Actun Tunichil Muknal Mağarası: Belize'de yer alan bu sıradışı mağarada bilinen 14 insan iskeleti kalıntısı bulunuyor.

36
İçlerinde en bilinen insan kalıntısı ise 18 yaşlarındaki bir genç kıza ait... Genç kızın Maya'lılar tarafından dini gerekçelerle kurban edildiği sanılıyor.

37
İntihar Köprüsü: The Overtoun köprüsü İskoçya'nın Milton yakınlarında bulunan ve 1859 yılında inşa edilen en büyük köprü. Bu köprüyü bu kadar ünlü yapan şey ise açıklanamayan olayların bu köprüde yaşanmış olması.

38
Bu köprü köpeklerin buradan atlayıp intihar etmesi ile ünlenmiş.

39
Haç Tepesi: Litvanya'da bulunan Haç Tepesi bu bölgede çıkan isyanlar neticesinde ölenler için birer haç dikilmesi şeklinde ortaya çıktı.

40
Bir rivayete göre ise bir kadının hasta kızı için, rüyasında gördüğü bir kadın tarafından buraya haç dikmesi için yönlendirildiği ve buraya haç diktikten sonra kızının iyileştiği; bu olayın yayılması ile birlikte insanların hasta yakınları için buraya gelmelerine sebep olmasıymış.

41
Ölüm Adası: İtalya'nın Venedik ve Lido arasında kalan Poveglia Adası Ortaçağ'da binlerce veba hastasının bu adada karantinaya alınması ve ölümü neticesinde Ölüm Adası olarak anılmaya başladı.

42
Tarihçilere göre veba hastalığı nedeniyle bu adada ölenlerin sayısı 160 bini bulmuş durumda.

43
Hayvan iskeleti pazarı: Togo'da yer alan bu sıradışı pazarda yüzlerce kurutulmuş hayvan kafatası yer alıyor.

44
Turistler ve yerliler üzerlerine yapılan büyüyü bozdurmak için bu bölgeyi ziyaret ediyor.

45
Aokigahara Ormanı: Bu ormanı ürkütücü kılan sadece kasvetli ve yaşlı ağaçları değil! Fuji Dağı'nın eteğinde bulunan orman, 1950'li yıllardan bu yana çok sayıda Japon'un intihar etmek için gittiği bir yer olarak biliniyor.

46
Jatinga Kuş İntihar Sahası: Hindistan'ın kuzeyinde bulunan Jatinga köyü, her ne kadar sıradan bir köye benzese de her yıl Eylül-Ekim ayları arasında esrarengiz olaylara tanıklık ediyor. Bu tarihler aralığında yüzlerce kuş, yaklaşık bir mil uzunluğundaki alana 19:00-22:00 saatleri arasında çakılarak intihar ediyor.

47
Paris Katakombu: Bu yeraltı mezarları, 17 ve 18. yüzyılda Paris'teki mezarlıkların dolması ve çürüyen insan bedenlerinin içme suyunu kirletmeye başlaması üzerine inşa edilmişti.

48
Hellingly Hastanesi: Adında İngilizce “hell” yani cehennem kelimesini barındıran bu ürkütücü yapı uzun yıllar bir akıl hastanesi olarak kullanılmış. İngiltere de bulunan Hellingly'nin birkaç yıl önce terkedilmiş olması ise onu biraz daha ürkünç kılıyor.

49
Oyuncak Bebek Adası: Eski bir Aztek topluluğuna ait bu ada günümüzde terkedilmiş bir halde bulunuyor. Efsaneler, adada yıllar önce tek bir adamın yaşadığını ve bu adamın ise adanın kıyısında boğulan küçük bir kızın kayaya vuran oyuncak bebekleri ile adayı süslediğini rivayet ediliyor.

50
Matsuo Hayalet Madeni: Japonya'nın kuzeyinde bulunan bu maden bir zamanlar Uzak Doğu'nun en büyük sülfür madeni olarak işletiliyordu. 1970'lerde kapatılmasının ardından terk edilen madenden günümüze kalan, çalışanlarının bir zamanlar kaldığı binalar ve bu binaları sürekli çevreleyen ağır sis bulutu.

51
Fengdu Hayalet Şehri: Bu 2000 yıllık hayalet şehir için “Dünya Üzerindeki Cehennem” demek isabetli olabilir. Çinlilerin, ölmüş insanların ruhlarının geçiş yaptığı bölge olduğuna inandığı bu şehir aynı zamanda mezarlık ve işkence aletleri ile dolu.

52
San Zhi Resort: Tayvan'da lüks bir tatil köyü olarak planlanan San Zhi Resort'un inşaatında ölümcül bir dizi kaza meydana gelince hükümet tarafından durdurulmuş. O gün bu gündür dokunulmayan inşaatın gizemi, yerli halkı bile bölgeden uzak tutmaya yetiyor.

53
Sedelik Kilisesi: Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'ın 70 km doğusunda Sedlec isminde bir kasaba bulunur. Buradaki kilisenin içi gerçek insan kemikleri ile dekore edilmiştir.

54
Takakonuma Greenland Parkı: 1970'lerde açılan bu lunapark birçok kişinin ölümüne sebep olduğu için apar topar kapatılmış. Nükleer santral kazasının yaşandığı Fukushima'ya olan yakınlığı ve çevresindeki sisin gizemli görünümü ise yavaş yavaş çürümeye başlayan parkın tüyler ürpertmesine yetiyor.

Son Dakika Asla Yalnız Gidilmemesi Gereken Lanetli Yerler - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

İsrail'in yok etmek için var gücüyle bombaladığı Hamas'ın tünelleri ilk kez görüntülendi Serel Yereli, Londra sokaklarında iç çamaşırsız dolaştı Yeşim Ceren Bozoğlu'nun sere serpe verdiği tatil pozları olay oldu Yıllar sonra ortaya çıktı! Aşk-ı Memnu'nun 'Beşir'i Baran Akbulut tanınmaz halde Nefise Karatay'la çıplak pozlarından pişman olan Mali'den bir itiraf daha: Kandırıldık
Advertisement