Astra'ya da Sedan Çok Yakışıyor! - Son Dakika

Astra'ya da Sedan Çok Yakışıyor!

27.05.2013 10:54

Opel Astra yeni versiyonu ile oldukça iddialı.

1
Hatchback modeller konusunda uzmanlaşmış markaların bile girdiği sedan pazarında uzun zamandır var olan Opel Astra yeni versiyonu ile oldukça iddialı. Yeni Astra'da ki değişimi Esad Sivri, HABERLER.com okurları ile için yazdı.
2
Hatchback otomobilleri beğenen ancak sedandan vazgeçemeyenler için son zamanlarda gördüğümüz sportif sedan karoseri Astra sedanda da boy göstermiş. Sedan konforu sunan araç her bir köşesinde sportif ruhunu yansıtıyor.
3
Opel Astra'nın ön kısmında far grubunda ki damla formu tasarım ve far üstü zenonlar araca çekici bir hava katmış. Logonun bulunduğu bölgedeki kromajlar tek parça haline getirilerek bütünlük sağlanmış.
4
Önceki tasarımlarda olan kaputun ortasındaki dikey çizgiden bu versiyonda da vazgeçilmemiş. Yan kısımda oldukça heybetli duran Astra, ağabeyi insigniya'ya kafa tutuyor. Ön kısımda ağır ve oturaklı arka kısımlara doğru daha sportif bir duruş var.
5
Arka kısımda selefine göre en büyük farklılıklar stop grubu ve bagaj kapağı üzerindeki çıkıntı oluyor. Hatchback versiyonundaki tasarımı hatırlatan stop grubu önceki tasarıma göre daha sportif bir ruh katmış.
6
Yeni Astra sedan 4.658 mm uzunluk ile selefinden 71 mm daha uzun. Genişlik anlamında da 1.814 mm ile selefinden daha geniş olmakla beraber 1.500 mm'lik bir yüksekliğe sahip.
7
Makyajlı Opel Astra iç mekânda yabancı olmadığımız bir tasarım ile bizleri karşılıyor. Kullanılan deri ve yumuşak malzemeler iç mekânın kalite çıtasını yükseltmiş.
8
Artık sadeliğin önem kazandığı günümüzde orta konsoldaki düğmeler eskiden olduğu gibi hala gereğinden fazla olmasını yanlış bir tercih olarak değerlendiriyoruz.
9
Kapı kenarlarında, orta konsolda ve vitesin hemen önünde irili ufaklı gözler kabin içini daha kullanışlı kılmış. Hacim anlamında da içerideki misafirlerine ferah bir kabin sunan model 460 litrelik bagaj hacmiyle sedan olmasının avantajını yaşatıyor.
10
Yeni Astra sedanın kalbinde 1.3 litre CDTi motor bulunuyor. Bu motor 4.000 d/d'da 95 bg güç, 1.750 ila 3.250 d/d'da ise 190 Nm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 14.6 saniyede tamamlarken maksimum 180 Km/s'lik bir hız değerine sahip.
11
İşin açıkçası 1.3 litrelik bir motor tercihi performanstan ziyade tasarruf amaçlı bir kullanım için ideal olduğu düşünülürse yeni Astra için başarılı olmuş. Özellikle kalkışlarda ağır kalan otomobil yakıt açısından gayet makul.
12
Testimiz süresince karma yakıt tüketim değeri 5.2 litre olan Astra'nın performans verilerine baktığımızda 1.3 litrelik bu ünitenin 190 Nm tork değeri ile alt devirlerde isteksiz bir motor izlenimi verse de test boyunca elde ettiğimiz yakıt değeri tasarruf ve performans dengesinde iyi bir noktada.
13
Orta sertlikte bir süspansiyonun kullanıldığı araç bozuk yollarda zaman zaman yolu hissettirebiliyor. Süspansiyonlar özellikle virajlarda fazla gövde salınımına sebep olsa da, ekonomi odaklı bir araç olduğu için bunun çok bir problem olacağını düşünmüyoruz.
14
Ancak daha dinamik sürüş arıyorsanız kesinlikle FlexRide şasi yani sürüşe duyarlı şasi sitemini tercih etmelisiniz. Bu sistem sayesinde ön konsol üzerindeki tek bir tuşa dokunarak aracınızın sürüş karakterini tamamen değiştirebiliyorsunuz.
15
Sadece benzinli motorlarda olan bu sistem sürüş karakterinize göre süspansiyon sertliklerini, otomatik olarak 4 kanallı ABS, çekiş kontrol ve ESP sistemini otomatik ayarlayarak maksimum performans da bir sürüş yaşamanıza yardımcı oluyor.
16
Yeni Astra Sedan Edition donanım paketinde 54.990 tl'den satılırken, Cosmo donanım paketinde 64.494 tl'den satılmakta.

Son Dakika Astra'ya da Sedan Çok Yakışıyor! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement