Atatürk'le ilgili şok iddialar! - Son Dakika

Atatürk'le ilgili şok iddialar!

21.01.2009 16:30

1
"Ali Rıza Efendi Fotoğraftaki kişi değil. Atatürk Pembe Ev'de doğmadı, oraya sonradan geldi" Bu şaşırtıcı bilgiler NTV Tarih Dergisi'nin Şubat sayısında yer alıyor. İşte o iddialar

2
Öteden beri Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi olarak sunulan fotoğraf için Falih Rıfkı Atay, Çankaya kitabının 2. baskısında sayfa 17'de şöyle yazıyor:

3
"1876'da ilk Kanun-i Esasi'nin ilan edildiği güne rastlayan 23 Aralık'ta Selanik'te kurulmuş Asakir'i Milliye Taburu'ndaki gönüllü subaylardan biri babası olarak öne sürülmüştür.
4
Resmi ötekilerden ayrılarak büyütülmüştür. İstanbul hürriyetçilerine yardım etmek için toplanan bir milli kuruluşa babasının da bulunmuş olması Mustafa Kemal'in hoşuna gidecek bir şeydi ama inanmış mıdır, sanmıyorum.

5
Hatta bir gün alaycı bir dille: Bu bizim peder değildir" dediği kulağıma gelir..."

6
10 Kasım 1939 tarihli Ulus Gazetesi'nin 13. ve 14. sayfalarındaki iki fotoğraf var. Birinin altında "Atatürk Selanik'te doğduğu ev", diğerinde "Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin cephesi" yazılmış.
7
Atatürk'ün babasının vefatından sonra annesi Zübeyde Hanım'ın maddi olanaklarının çocuklarıyla birlikte kardeşlerinin kahyalık yaptığı çiftliğe sığınacak kadar zayıf olduğunu bilenler için tahmin yapmak zor olmasa gerek.

8
Ama Atatürk'ün resmi tarihini yazanlar alçak gönüllü evi Atatatürk'e yakıştırmamış olaaklar ki, daha hali vakti yerinde olanı "Atatürk'ün doğduğu ev" ilan etmişlerdir.

9
Bu evin Atatatürk'ün bir süre yaşadığı, Manastır'da öğrenciyken ve sonrasında Selanik'e geldiğinde yattığı evi olduğu da doğru. Ama bu ev, annesinin daha sonra evlendiği Ragıp Bey'in eviydi.

10
İki evin Atatürk'ün hayatında nasıl yer değiştirebildiklerini de biliyoruz. Evler yan yana daha doğrusu arka arkayaydılar. Selanik Belediyesi'nce 12 Şubat 1937'de Atatürk'e hediye edilen mülk üzerindeki küçük ev, 1950'lerin başındaki restorasyon sırasında yıkılmıştır.
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Son Dakika Atatürk'le ilgili şok iddialar! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Amirinin ve ekip arkadaşlarının tecavüzüne uğrayan kadın asker canına kıydı! Büyük acıyı anne anlattı Yüzlerce kişinin takip ettiği okulun hesabından cinsel içerikli video paylaşılınca ortalık karıştı Olmaz denilen oldu! Koronaya yakalanan kadın komada ikiz bebek dünyaya getirdi Yavru Vatan'ın milli arabası Günsel Türkiye'de! Fiyatıyla ilgili de açıklama var Yaşlandıkça güzelleşen efsane! 36 yıl önce de harikaydı şimdi de