Atmosferde patlayan kuyruklu yıldız, Suriye'deki 13 bin yıllık köyü yok etti - Son Dakika

Atmosferde patlayan kuyruklu yıldız, Suriye'deki 13 bin yıllık köyü yok etti

Nature dergisinde yayımlanan bir makale, 13 bin yıl önce atmosferde patlayan kuyruklu bir yıldızın, Suriye'de ilk çiftçilerin yaşadığı düşünülen Ebu Hureyre köyünü yok ettiği gerçeğini ortaya koydu.

1
Bu ilginç gerçek, bilim insanları tarafından dünya dışında gerçekleşen bir patlamanın gezegenimizdeki iklim değişikliğine neden olduğu düşünülen Young Dryas (Genç Dryas) döneminin etkilerinin araştırılması ile ortaya çıktı.
2
Arkeologlar 12 bin 800 yıl önce gerçekleşen Genç Dryas Çarpışması'nın etkisiyle dünyanın dört bir yanına dağılan yoğun bir ateş yağmuru sonucunda oluşan erimiş camdan kürecikler buldu.
3
Özellikle tahıllar arasında bulunan, hayvan kemiklerine de sıçramış eriyik cam, insanların o dönemde elde edebileceklerinden çok daha yüksek ısıya sahip olduğunu gösterdi. Bu da yangın, volkan gibi doğal afetlerin göstergesi olabilir.

4
Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ebu Hureyre köyünde yoğun bir kazı çalışması yapan arkeologlar, tüm alana yayıldığı anlaşılan bu kürecikler ışığında, atmosferde meydana gelen kuyruklu yıldız patlamasının etkisiyle Ebu Hureyre köyünün büyük bir kısmının yok olduğu sonucuna vardı.
5
Bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunan bulgular, Ebru Hureyre'nın 13 bin yıl önce tarıma ev sahipliği yapan bir köy olduğunu gösterdi.
6

YORUMLAR (12)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Arabadan inmek yasak! Karantinada bunalan İstanbullular, açık hava sinemasında buluştu 16 cm'lik kelebek, büyüklüğü ile yayla sakinlerini şaşkına çevirdi Sırlar ortaya çıkıyor! Clinton'a cinsel ilişki randevusunu "sapkın milyarder" ayarlamış Korona engeline takılan doktor çift, çalıştıkları hastanede dünyaevine girdi Üzüm bağının altından çıkan 1700 yıllık tarihi mozaik görenleri büyüledi