Polonya'dan Bursa'ya 3 trilyona getirilen Arap atı, soyundan gelen 63 at ile servet kazandırdı! - Son Dakika

Polonya'dan Bursa'ya 3 trilyona getirilen Arap atı, soyundan gelen 63 at ile servet kazandırdı!

5 ay önce

23 yıl önce Polonya'dan Bursa'ya yaklaşık 3 trilyona ithal edilen ''Batyskaf" adlı Arap atı, soyundan gelen 63 yarış atı ile servet kazandırdı.

1
Polonya'da 23 yıl önce 'dünya yüz güzeli' seçildikten sonra Türkiye'ye getirilen ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Karacabey İşletmesi'nde aygır olarak kullanılan 29 yaşındaki "Batyskaf" adlı Arap atı, soyundan gelen 63 yarış atı ile servet kazandırdı.
2
Dünya yüz güzeli aygırın özellikle kızlarından olan tayları yaptıkları derecelerle dikkat çekiyor. Kıdemli yarış atı Batyskaf, normal şartlarda atlar 25 yıl yaşarken, devlet eliyle iyi bakıldığı için 29 yaşına ulaştı.

3
1990 yılında Polonya'da doğan 'Batyskaf' isimli Arap atı, 1994 yılında doğduğu memlekette "derbi" diye tabir edilen grup koşusunda şampiyon oldu.

4
Aynı yıl Polonya'da yılın atı seçilen Batyskaf, 1996 yılında yine Polonya'da Arap atları klasmanında yüz güzeli oldu.
5
1997 yılında Polonya'dan 450 bin dolara (yaklaşık 3 trilyon) ithal edilen Batyskaf, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Karacabey harasında, 29 yaşında damızlık olarak hayatını sürdürüyor.

6
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Karacabey Tarım İşletmesi Atçılık Şube Müdürü Ali Yağlıcı, 29 yaşındaki yüz güzeli aygırın sağlık durumunun gayet iyi olduğunu söyledi.
7
Batyskaf'tan bugüne kadar 63 yavru elde edildiğini ifade eden Yağlıcı, "Bu aygırın şöyle bir özelliği var. Batsykaf'tan olan kısrakların tayları şampiyon oldu. Kendi yavruları ise çok fazla derece elde edemedi. Ama kızlarının yavruları şampiyon oldu. 29 yaşında gayet güzel bir şekilde hayatını sürdürüyor.
8
Arap atının bütün cins özelliklerini taşıyor. Burnu kavisli, burun delikleri geniş ve kulakları küçük. Cidago yüksekliği standartlarda. Klasik bir Arap atıdır'' dedi.

9
Devlete bugüne kadar 40 milyon liranın üzerinde gelir getiren Batyskaf'ın 29 yaşında olduğunu belirten Yağlıcı, "Ortalama 25 yıl yaşayan Arap atları, bakımı güzel yapılırsa daha uzun ömürlü olabiliyor" diye konuştu.

10
11
12

Haber Yayın Tarihi: 29.08.2019 12:57 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Aşk Adası'nın fenomen yarışmacısı Paige Turley, kırbaçla kucak dansı yaptı! Sevgilisini öldüren Hintli genç cinayeti canlı yayında itiraf etti Adanalı dizisinin Pınar'ı Tuğçe Özbudak, estetikle bambaşka birine dönüştü! Son hali şoke etti Düğünde rezalet! Sapkın damat garson kıza cinsel istismarda bulundu Kubilay Aka'nın cinsel içerikli mesajlarını ifşa eden Beyza Güneş'in iddialı pozları olay oldu!

Son Dakika Haberleri