Avrupa'nın Kan Donduran Ölülerle Fotoğraf Geleneğinde 20 Kare - Son Dakika

Avrupa'nın Kan Donduran Ölülerle Fotoğraf Geleneğinde 20 Kare

14.07.2017 11:47

1
Kraliçe Victoria devri (1837-1901) İngilteresi'nde ölülerle fotoğraf çektirmek ölüm acısıyla başa çıkabilmenin bir yöntemiydi. Ölülerle birlikte poz veren aileler, uyuyor gibi gözüken çocuklar ve zarif bir şekilde arkalarına yaslanan genç kadınlar... İşte o fotoğraflardan bazıları...

2

Victoria dönemi ölümlerle doluydu. Difteri, tifo, kolera salgınları ülkede çok sayıda ölüme yol açtı. 1861'den sonra da Kraliçe bir tür ölüm modası yarattı.

3

Aslında "memento mori-öleceğini unutma" eşyaları Victoria devrinden önce de farklı şekillerde bulunuyordu.

4

Ölülerin kesilen saçları kolyelere ya da yüzüklere konuluyor, balmumundan ölüm maskeleri yapılıyor ve tablolarla heykellerde ölümün sembolleri yer alıyordu.

5

Ancak 1800'lü yılların ortalarında fotoğraf daha popüler ve ucuz hale geldi. Bu şekilde memento mori fotoğrafları ortaya çıktı.

6

Aslında fotoğraf yine de pahalı bir lükstü ancak yine de portreden daha ucuzdu.

7

Victoria döneminde kızamık, difteri, kızıl hastalığı ve kızamıkçık hastalıkları sık görülüyor ve çocuklarda ölümcül oluyordu.

8

Çoğunlukla çocuklarının fotoğraflarını çektirip, anılarını yaşatmak, ailelerin aklına ölümden sonra geliyordu.

9

Ancak tıp alanındaki ilerlemeler çocukların yaşama şansını arttırınca, ölüm fotoğraflarına talep azaldı.

10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

Son Dakika Avrupa'nın Kan Donduran Ölülerle Fotoğraf Geleneğinde 20 Kare - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Aylık 1658 lira! Birçok kişi bilmiyor, işte devletten karşılıksız olarak verilen 15 destek Dünyanın en zengin boksörü Floyd Mayweather, striptizci sevgilisinin babasından veto yedi Kızlar tuvaletine gizlice telefon yerleştiren öğretmen, öğrencilerin müstehcen görüntülerini çekti Yıllara meydan okuyan kadın! 74'lük Ajda'nın paylaşımı beğeni rekoru kırdı Cinsel ilişkiye girdikleri anları sevgilisinden habersiz kayda alan TV yıldızı, videoyu arkadaşlarına gönderdi