Ayağınızı Gazdan Çekemeyeceksiniz! - Son Dakika

Ayağınızı Gazdan Çekemeyeceksiniz!

11.12.2012 12:17

1
Bazı otomobiller sahip olduklar özellikleri ile bir klasik olurlar hatta bu özellikleri ile taklit bile edilirler. Minik araç segmentinin tartışılmaz efendisi MİNİ Cooper'ı özel kılanı ve gelişen teknolojisini HABERLER.COM okurları için test ettik. İşte MİNİ Cooper S…
2
Görünüşü ile haşarı bir çocuğu andıran Mini Cooper S, yuvarlak hatları ve sempatisi ile bayanlara hitap ederken, kaslı yapısı ve sıkı duruşu ile bayların da gözdesi.
3
Mini Cooper S'in her bir köşesi ayrı bir özenle tasarlanmış. Kendi kimliğini oluşturan özgün duruşu ile yollarda hep diğer araçlardan sıyrılan ve gözleri üzerine çeken bir yapısı var.
4
İlk modelinden itibaren koruduğu ön tasarımı yuvarlak farları, basık kaputu, geniş ön ızgarası ile şirin bir burun yapısına sahip. Kaputu üzerinde gördüğünüz hava girişi onun bir Cooper S olduğunun en büyük işareti.
5
En az ön tasarımı kadar çekici olan mininin beyaz tavanı yine onu farklı kılan özellikler arasında. Ayrıca ağırlık merkezi gözetilerek tasarlanan minin karoseri yol tutuşundaki başarının ip uçlarını veriyor.
6
Sportif mininin dar arka camı, arka cam üstü spoileri ve özgün tasarımlı stop grupları ile yine çekici bir arka görünüm sunmayı başarıyor. Arka kısımda tamponun ortasına konumlandırılmış egzozdan da bu aracın Cooper S olduğunu  anlayabiliyoruz.
7
Mininin içine girmek için kapıyı açtığınızda çerçevesiz kapıları, kabin içinde karşılaşacağınız farklılıkların bir nevi habercisi gibi…
8
Şalter şeklindeki kumanda elemanları MINI'ye özgü ve bu otomobilde gerçekten iyi duruyorlar. Orta konsolun en belirgin öğesi olan hız göstergesi kullanışlılık olarak hayli verimsiz olsa da tasarım açışından hala güzel.
9
Kaliteli malzemeler ve iyi işçilik gözden kaçmıyor. Hız göstergesinin ortasına yerleştirilmiş 6.5 inçlik renkli bilgi ekranı, gelenek ile geleceğin bir nevi birleşimini yansıtıyor.
10
Hız göstergesinin hemen altındaki ses sistemi oldukça başarılı ama kullanımı çok rahat değil. Cd girişi içinde o kadar geniş bir alanın ayrılmasına gerek var mı diye düşünmüyor değiliz.
11
Hayli başarılı olan klima sistemi boyutları itibari ile aracı ısıtmakta ve soğutmakta zorlanmıyor.
12
İki kişinin rahatlıkla yolculuk yaptığı MINI Cooper S'de iç mekanda eşya gözü sayısı çok fazla değil ancak koltukların arkasındaki boşluk bütün ihtiyaçları karşılayacak kadar geniş. Ayrıca bu kısımdan bagaja erişimin olması da büyük kolaylık sağlıyor.
13
Haberler.com için test ettiğimiz aracımızın kalbinde 1.6 litrelik twin scroll turbo motor görev yapmakta. PSA grubu ile ortak geliştirilen ünite tam dört yıl üst üste kendi kategorisinde yılın en iyi motoru ödülünü aldı.
14
5.500 d/d'de 184 hp güce sahip olan ünite 1.600-5.000 devir bandında 240 Nm tork değeri sunuyor. Bu torku anlık olarak 240 Nm olarak verebilmesi bu motorun en güzel özelliklerinden. Zaten bu gücü gaza dokunduğunuz an hissediyorsunuz.
15
Sport moda aldığınızda vites geçiş hızlarını arttıran otomobil, egzozundan da sizi daha hızlı gitmeye teşvik eden homurtular çıkarıyor. Ayrıca hızlanma esnasında egzozdan gelen patlama sesleri sürüş keyfini doruklara taşıyor.
16
Testimiz boyunca 8,9 lt/100 km ortalama yakıt tüketen MINI Cooper S, performanslı kullanımlarda 100 km de 12 lt'lere kadar çıkıyor. Tabi bu tüketim değerini sakin otoyol kullanımlarında 6 litre civarına çekmek de mümkün.
17
Tüm MINI'lerde yol tutuşu başarılı olsa da Cooper S'in yol tutuşu diğerlerinden hem daha zevkli ve daha başarılı diyebilirim.
18
Çok iyi ayarlanmış ağırlık dağılımı, hisli direksiyonu ve sert süspansiyon yapısı MINI Cooper S'i tam bir viraj canavarı yapıyor. Hızlanması kadar frenlemesi de performanslı olan modelin sürücüye verdiği güven hissi üst düzeyde.
19
Yol tutuşu bu derece başarılı olan ve kullanım son derece zevkli olan bu aracı kötü yollarda kullanmak tam bir eziyet. Tüm çukur ve tümsekleri içinizde hissediyorsunuz.

Son Dakika Ayağınızı Gazdan Çekemeyeceksiniz! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Wanda Nara sınırları yıktı geçti! At üzerinde çırılçıplak poz verdi 190 milyon yıllık tarihiyle büyülüyor! Dünya üzerinde olduğuna inanamayacaksınız "Bilim kadını olup aç mı kalsaydım" sözüyle hafızalara kazınmıştı! İşte skandallar kraliçesinin son hali Dünyada tek! Bu kasabaya erkekler yalnızca hafta sonu girebiliyor Bal kabağı ile spor yapan fenomenin iç çamaşırı koptu