Ayakkabı Kahramanı Artık Özgür - Son Dakika

Ayakkabı Kahramanı Artık Özgür

15.09.2009 13:54

1
Bush'a pabuç atarak protesto eden Iraklı gazeteci bugün serbest bırakıldı. Düzenlediği basın toplantısında gördüğü işkenceyi anlattı. İşkenceyi anlatırken en çok dikkat çeken şey eksik dişleri oldu. Zeydi'nin hapse girmeden önceki fotoğraflarına dikkatle bakıldığında işkencenin izleri açıkça görüldü.
2
Irak'ta ABD eski Başkanı George Bush'a pabuç atarak protesto eden gazeteci bugün serbest bırakıldı. 9 ay sonra özgürlüğüne kavuşan Iraklı gazeteci Muntazır El Zeydi özgürlüğüne kavuştuktan sonra yaptığı konuşmada "Irak'ta yapılan işgal ve işkenceyi protesto etmek için Bush'a ayakkabılarını fırlattığını söyledi. Bush'a pabuç attığı anı anlatan gazeteci, "İşgali ret ettiğimi göstermek, onun yalanlarını ortaya çıkarmak ve ülkemin onuru olmak istedim" dedi.
3
Eyleminden sonra tüm Arap ülkelerinde kahraman olan Iraklı gazeteciye Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife El Tani, cezaevinden çıktığında spor otomobiller, altın at ve madalya sözü vermiş, Arap babalar kızlarını onunla evlendirmek için sıraya girmişti.

Martta 3 yıl hapis cezasına çarptırılan El Zeydi'nin cezasını temyiz mahkemesi 9 aya indirmişti.

4
İŞKENCEYİ ANLATTI

Olay sonrasında tutuklandığını belirten El Zeydi cezaevinde işkence gördüğünü, vücuduna elektrik verildiğini belirtti: "Irak Başbakanı uydulara çıkıpta, hapishanede benim yatak bulduğumu söylediği zaman ben en kötü işkenceyi görüyordum. Elektrik veriyorlardı, demirlerle dövüyorlardı. Bunlar basın toplantısı sürdüğü zamanki dönemde yapılıyordu bu işkenceler. Bir özür istiyorum. Çektiklerimden ötürü Maliki'den özür istiyorum."

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

15
16
17

Son Dakika Ayakkabı Kahramanı Artık Özgür - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement