Az Benzinle Çok Kilometre Gitmek - Son Dakika

Az Benzinle Çok Kilometre Gitmek

28.03.2013 13:55

Otomobil ile daha çok yol gidip daha az yakıt tüketmek isteyenlerin neler yapması gerektiği ve neler yapmaması gerektiğini foto galerimizde bulabilirsiniz. Herkesin muzdarip olduğu fazla yakıtla az yol gitmekten kurtulmak için yapılması gereken bazı kurallar vardır.

1
Çok benzinle az kilometre yapmayı çoğumuz kolayca becerebildiği halde az benzinle daha çok kilometreyi nedense pek yapamıyoruz. İşte daha az benzinle daha çok yol katetmenin sırları:
2
Otomobili kullanış biçimi yakıt tüketimini gözle görülecek ölçülerde düşürmektedir.
3
Otomobili rölantide ısıtmayın. Motoru rölantide ısıtmak motora verdiği zarar yanında yakıt tüketimini de artıran önemli bir unsurdur. Motoru çalıştırıp yola çıktığınızda yaptığınız birinci kilometre sonunda arabanın yaktığı benzin üç dakika rölantide çalışmış kadardır.
4
Yani arabayı üç dakika ısıtmak için harcanan benzinle 1 km yol yapabilirisiniz. Bu nedenle uzun süreli durmalarda motoru durdurmakta fayda vardır.
5
Yapılan bir test sonucunda 0 derece santigrad hava sıcaklığında 1,6 litrelik orta sınıf bir araba motoru marşa basıldığı andan 100 km'de 40 litreye eş bir tüketim değeri vermektedir.
6
Doğru zamanda vites değiştirin,ekonomik viteste sürün: Birinci vitesi yanlızca arabayı hareket ettirmek için kullanın ve hemen ikinci üçüncü ve dördüncü viteslere geçirin. Vitesler değiştirildiğinde motor devri değişmektedir.
7
6000 d/d'lik maksimum devir sayısı olduğu gibi en verimli çalıştığı ,bir devir de vardır. Bu devir arabadan arabaya değiştiği için teknik verilerine bakıp yada servislere danışılarak öğrenebilirsiniz, teknik verilerde Maksimum tork adı altında görülen veri genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az tükettiği devirdir.
8
Kararlı ve uyumlu araba kullanımak az benzin tüketimine ve arabanız daha az yıpranmasına neden olur.
9
Yavaşlamak gerektiğinde ayağınızı gazdan zamanında çekmelisiniz.
10
Önünüzdeki araçla yeterli bir mesafe bırakılmalı ve sık sık hız değiştirmekten kaçınılmalıdır.

Son Dakika Az Benzinle Çok Kilometre Gitmek - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Çöpçatanlık sitesinde tanıştığı adamı fantezi yalanıyla kandırıp cinsel oyuncakla boğarak öldürdü Sahneye şeffaf kıyafetle çıkan şarkıcı Noah Cyrus isyan etti: Bacak aramı sansürlediğiniz için teşekkürler 638 yıldır dönüyor! Yıldırım'ın asırlara meydan okuyan emanetini görenler hayrete düşüyor İtalya'nın yasaklı cinsel ilişki adası, karanlık tarihi ile ürkütüyor Küçük kıza cinsel istismarda bulunup öldüren caniyi halk maket bıçağı ile delik deşik etti