Bacak Ağrılarınızın Nedeni 'Huzursuz Bacak Sendromu' Olabilir! - Son Dakika

Bacak Ağrılarınızın Nedeni 'Huzursuz Bacak Sendromu' Olabilir!

20.11.2018 11:44

Bacaklarda ağrı, yanma ve uyku sırasında hareket ettirme gibi kendini gösteren 'huzursuz bacak sendromu' günümüzün en büyük sorunlarından biridir. Yalnızca gece değil, gün içinde de hastaları zorlayan bu ağrılar, doğru tanı ve modern tedavi yöntemleri sayesinde kontrol altına alınabiliyor.

1
Bacakların zorlanması, kırıklar, kemik veya yumuşak doku zedelenmeleri, ayak bileğine veya dize fazla yük bindiren durumlar sık görülen nedenler olmakla birlikte, eklem, kas, tendon, bağ, damarlar ve sinirlerde meydana gelen diğer koşullar da bacak ağrısına neden olabilir.
2
Son dönemde bacaklarda ağrı, yanma, bacakları hareket ettirememe gibi belirtilerle ortaya çıkan "huzursuz bacak sendromu" gündelik hareketleri kısıtlayabiliyor. Doğru tanı ve tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilen huzursuz bacak sendromu ve tedavi yöntemleri hakkında Doç. Dr. Funda Uysal Tan tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.
3
HUZURSUZ BACAK SENDROMU BELİRTİLERİ
HUZURSUZ BACAK SENDROMU BELİRTİLERİ
Huzursuz bacak sendromu insanların ortalama %10'ununda görülen bir sağlık problemidir. Her iki bacakta da; karıncalanma, elektriklenme, ağrı, yanma gibi belirtiler göstermektedir. Bu belirtileri hareketsizlik arttırırken bacakları sallamak veya yürüyüş bu şikayetleri azaltmaktadır. Hareketsiz kalınan uzun süreli yolculuklar bu sendroma sahip kişiler için dayanılmaz hale gelebilir.

4
GECE BAŞLAYAN ŞİKAYETLER TEDAVİ EDİLMEZSE GÜNDÜZE TAŞINIR
GECE BAŞLAYAN ŞİKAYETLER TEDAVİ EDİLMEZSE GÜNDÜZE TAŞINIR
Hastalığın başında şikayetler genelde gece görülür. Uykuya geçiş esnasında bacakların sık hareket ettirilme dürtüsü, uyku sırasında bacaklardaki istemsiz sıçramalar, periyodik hareketler ilk görülen semptomlardır. Huzursuz bacak sendromu hastalığın başında tedavi edilmemesi durumunda şikayetler gündüze de kayar ve uzun süre hareketsiz kalınması gereken durumlarda ağrı artmaya başlar. Zamanla ağrılar kollara da yansıyabilir.

5
GEÇİCİ KAS AĞRISI İLE KARIŞTIRILMAMALI
GEÇİCİ KAS AĞRISI İLE KARIŞTIRILMAMALI
Hastalığın tanısında en önemli nokta ise, huzursuz bacak sendromunun yorgunluğa baklı kısa süreli basit bir kas ağrısı ve kramp ile ayırt edilmesidir.

6
HAMİLELİKTE VE DEPRESYON İLACI KULLANANLARDA GÖRÜLME ORANI YÜKSEK
HAMİLELİKTE VE DEPRESYON İLACI KULLANANLARDA GÖRÜLME ORANI YÜKSEK
Huzursuz bacak sendromunun altında yatan neden genelde ciddi bir hastalık değildir. Hastaların yaklaşık %20'sinde demir eksikliği anemisi ve demir depolarının boş olmasının hastalığı tetiklediği düşünülüyor. Ayrıca gebelik sırasında, tiroid hastalıklarında, romatizmal rahatsızlıklarda, varisi olanlarda ve parkinson'da sık rastlanmaktadır.
7
DOĞU TEDAVİ İLE KONTROL ALTINA ALINABİLİYOR
DOĞU TEDAVİ İLE KONTROL ALTINA ALINABİLİYOR
Huzursuz bacak sendromunun tedavi yöntemi genelde ilaç ile sağlanmaktadır. Parkinson hastalığında da kullanılan bazı ilaçların çok düşük dozlarda alınması bile, şikayetlerde azaltma sağlamaktadır. Aynı şekilde nöropatik ağrıların tedavisinde kullanılan ilaçlar da tedavide oldukça etkindir. Hastalığın altında yatan başka bir etken saptandıysa ona yönelik tedavinin de yapılması gereklidir. Eğer hastada demir eksikliği de mevcutsa, yerine koyma tedavisi ile birlikte uygun planlama yapılır.

8
En doğru tanı ve tedavi için uzman bir hekime danışmalısınız.

YORUMLAR (2)
500

Son Dakika Bacak Ağrılarınızın Nedeni 'Huzursuz Bacak Sendromu' Olabilir! - Son Dakika


Advertisement