Son Dakika Haberleri: Bahoz Erdal Kimdir?

Bahoz Erdal Kimdir?

7 yıl önce

PKK tarafından pasif göreve çekildi

1
PKK'yı da içinde barındıran KCK yapılanmasındaki değişiklikler örgütün Suriye kanadını sarstı. Bugüne değin özellikle silahlı güçlerin başında olan ve bir çok eylemin talimatını veren Bahoz Erdal pasif göreve çekildi, üstlerine daha ılımlı yapısıyla bilinen Murat Karayılan getirildi.
2
Bahoz Erdal kod adıyla tanınan Fehman Hüseyin, 1969 yılında Suriye'de doğdu.
3
1988 yılında, Suriye'de tıp eğitimi aldığı sırada PKK'ya katıldı.
4
PKK'da “Doktor Bahoz-Erdal” koduyla tanınıp, çağırılan Hüseyin'in, bu lakabı almasının sebebi de tıp fakültesini terk ederek dağlara çıkmış olması.
5
Özellikle savaşçı tavrıyla tanınan Fehman Hüseyin, yaklaşık 23 yıldır örgüt içinde.
6
Beşar Esed ile sınıf arkadaşı olan Hüseyin, 1992'de Şırnak kırsalında Cudi bölge sorumluluğu yaptı.
7
2004 yılında ise HPG ana karargah komutanlığına getirildi.
8
2009'a kadar örgütün bütün askerî faaliyetlerinin en üst düzeyde sorumluluğunu yaptı.
9
Bu süre içinde çok sayıda askerin şehit düştüğü Dağlıca ve Aktütün Jandarma Karakolu baskınlarının yanısıra bir çok kanlı eylemin planlamasını yapıp talimatını veren isim olarak öne çıktı.
10
2009 yılında görevini bir başka Suriyeli Nurettin Sofi'ye devretti.
11
Emniyet kaynaklarına göre Bahoz Erdal da örgütün özel ordusu olarak nitelenen, intihar eylemleri ve suikastleri gerçekleştirmek üzere eğitilen Kürdistan Özgürlük Şahinleri isimli birimin sorumluluğuna getirildi.
12Haber Yayın Tarihi: 13.07.2013 02:57 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Meraklı Köfteci'nin Fatma'sı Gölgen Bengü'ye, bir de şimdi bakın! Mesleğini duyan kulaklarına inanamıyor Dünyanın en sağlıklı şehirleri açıklandı! Listede Türkiye'den 5 il var 'Çakma Atatürk'lerin ekmek kavgası! 'En çok ben benziyorum' diye birbirlerine girdiler 17 yaşındaki genç kızın mükemmeliyetçiliği sonu oldu! Kendini asarak öldürdü Sıcak suya ekleyip için! Cinsel güce güç katıyor, erkeklerin gizli sorununa derman oluyor!