Balık Baykuşu Türkiye'de Bulundu - Son Dakika

Balık Baykuşu Türkiye'de Bulundu

10.08.2010 11:35

1
Doğa Derneği, Avrupa ölçeğinde ''en nadir yırtıcı'' olarak nitelendirilen ve nesli tükendiği düşünülen Balık Baykuşunu Toroslar'da buldu.

Doğa Derneği'nin kuş uzmanları 3 farklı bireyi belirleyerek fotoğraflamayı başardığı bildirildi.

Avrupa'da sadece Türkiye'de yaşayan Balık Baykuşunun sayısının 10 çiftten daha az olduğu tahmin ediliyor.

2
Doğa Derneği Bilim Koordinatörü Özge Balkız, mart ayı boyunca Doğa Derneği'nin kuş uzmanları Soner Bekir, Murat Bozdoğan ve Emin Yoğurtçuoğlu'nun, Türkiye ve Avrupa'nın en nadir yırtıcılarından balık baykuşunu bulmak için Kahramanmaraş'tan Antalya'ya kadar tüm Toroslar'ı aradığını söyledi.

Uzmanların yoğun araştırmalar sonucunda başarılı bir biçimde 3 farklı bireyi belirleyerek fotoğrafladığını belirten Balkız, bölgede daha çok bireyin olduğunu tahmin ettiklerini kaydetti.

3
''Balık Baykuşu''nun nesli Avrupa ölçeğinde yok olmak üzere ve geceleri aktif bir baykuş türü olduğunu ifade eden Balkız, Türkiye'deki en büyük baykuşlardan birisi olmasına rağmen çok başarılı bir biçimde kendisini gizleyebildiğini söyledi.
4
Balık Baykuşu (Ketupa zeylonensis) Ortadoğu, Uzakdoğu, Güneydoğu Asya ve Avrupa'da yayılım gösteren bir baykuş türü. Tür, diğer baykuş türlerinin aksine çoğunlukla balık, tatlı su yengeci, kurbağa gibi suda yaşayan canlılarla besleniyor.

Anadolu ve Avrupa'da etrafı ormanlarla kaplı vadi sistemlerinde nehir ve çaylarda balık ve tatlı su canlıları ile beslenen tek yırtıcı kuş türü balık baykuşu.

5
Balık Baykuşunun Avrupa nüfusu yalnızca Türkiye'de olup Toros Dağları'nda yaşıyor. Avrupa'daki baykuşların da dahil olduğu 56 yırtıcı kuş türü arasındaki en nadir kuş türü olan Balık Baykuşu, Dünya Kuşları Koruma Kurumu (BirdLife) türün üreyen birey sayısını 10'un altında olarak değerlendiriyor. Dünya Türleri Koruma Birliği (IUCN) tarafından türün Avrupa ölçeğinde neslinin yok olmak üzere (Critically Endangered - CR) olduğu belirlenmiş durumda.
6
Balık Baykuşunun Avrupa'daki tek yaşam alanının Türkiye'nin güneyi boyunca uzanan Toros Dağları silsilesi olduğu bilinmesine rağmen, 1990 yılına kadar türden güncel kayıt alınamadığından neslinin tükendiği sanılıyordu.
7
8

Son Dakika Balık Baykuşu Türkiye'de Bulundu - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Büyük beden model, yine yaptı yapacağını! Ayna karşısında çırılçıplak karnını doyurdu Görüntüler dün geceden! Ünlüler, villada sabaha kadar vur patlasın çal oynasın kaçak parti yaptı Daireler, merdivenler, posta kutuları! Sıcaklığın eksi 50 dereceye düştüğü yerde her şey buz tuttu 2 kadın öğretmen, 18 yaşındaki öğrenciyi eve davet edip üçlü ilişkiye girdi Bu yıl kırmızı halı bambaşkaydı! İşte 2021 Altın Küre Ödülleri'nin en şık ünlüleri