Balıkçılar neye uğradığını şaşırdı! Sudan çıkınca homurdanmaya başladı - Son Dakika

Balıkçılar neye uğradığını şaşırdı! Sudan çıkınca homurdanmaya başladı

20.09.2021 15:56

Akdenizli balıkçılar, sırt yüzgeçleriyle köpekbalıklarını, yüzüyle ise domuzları andıran bir deniz canlısı buldu. Balığın sudan çıktığı anda homurdanması ise herkesi şaşırttı.

1
Toskana yakınlarındaki İtalyan adası Elba'da tespit edilen tuhaf balığın, bazı limanlarda "domuz balığı" diye bilinen ve Latince ismi Oxynotus centrina olan köpekbalığı olduğu anlaşıldı.

2
Köpekbalığının yassı kafası, geniş gözleri ve pembemsi burnu balıkçılar tarafından domuzbalığı diye anılmasına neden oluyor. Ancak en önemli özelliği, balığın sudan çıktığında çıkardığı sesler.

3
Elba Akvaryumu'ndan Yuri Tiberto, son keşfin ardından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Bu balık, genellikle 'domuzbalığı' diye adlandırılır çünkü sudan çıktığında homurdanmaya başlar."

4
Keşfi Facebook sayfasından duyuran balıkçı, köpekbalığının iskeleye çekilmeden önce suda sürüklenirken, ölü bulunduğunu ifade etti.

5
Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'ne göre bu köpekbalıklarının Akdenizlileri şaşırtmasının nedeni, nüfusunun yıllardır düşüşte olması. Söz konusu tür, tehdit altındaki türlerin bulunduğu kırmızı listede "savunmasız" diye sınıflandırılıyor. Kaynak: Independent

Son Dakika Balıkçılar neye uğradığını şaşırdı! Sudan çıkınca homurdanmaya başladı - Son Dakika


YORUMLAR (1)
500
Advertisement