Balıkların Hafızasının 3 Saniye Olduğu Da Şehir Efsanesi Çıktı - Son Dakika

Balıkların Hafızasının 3 Saniye Olduğu Da Şehir Efsanesi Çıktı

10.10.2018 11:26

Balıkların hafızasıyla ilgili kabul gören yaygın düşüncenin de asılsız olduğu ortaya çıktı. İşte, yapılan araştırmayla ortaya çıkan gerçek.

1
Balıkların hafızasının sadece 2 -3 saniye olduğuna dair efsane yıllardır konuşulur ve yaygın olarak kabul edilir. Ancak yapılan klasik koşullandırma araştırması, pek çok şehir efsanesi gibi bunu da çürüttü.
2
İsrail'deki Technion Teknoloji Enstitüsü'ndeki bilim insanları akvaryuma, yem veren bir kol ekledi. Balıklar bir kez kola basmayı öğrendiğinde, daha fazla yem almak için düzenli olarak geri dönecekti. Gerçekten de akvaryum balıkları günün doğru zamanında kola basmayı öğrendi. Araştırmacılar, kolu yalnızca bir saatlik bir sürede yem vermesi için ayarladı ve balıklar her gün o süre içinde geri geldi.
3
Plymouth Üniversitesi’ndeki araştırmada ise balıkları eğitmek için ses kullanıldı. Balıklara her yem verildiğinde belirli bir ses çalındı. Bu da balıkların, çalınan sesi yemle ilişkilendirmelerine neden oldu. Daha sonra balıklar beş ay boyunca doğal ortamlarına bırakıldı. Beş ay geçtikten sonra, ses tekrar çalındı ve balıklar ilk beslendikleri yere geri döndü.

Balıklar üzerine başka bir araştırma da İskoçya’nın St. Andrews Üniversitesi’nde yapıldı. Araştırmanın yürütücüsü Dr. Mike Webster bulgularını şöyle açıkladı:

4
“Çoğu insanda balıkların üç saniyelik hafızası olduğu düşüncesi vardır, ancak böyle bir şey yok. Balıkların kuşlardan ya da memelilerden daha aptal olmadığı hatta birçok durumda daha akıllı olduklarına dair pek çok kanıt bulunuyor. Golyan balığı, dikenli balık ya da süs balıkları fareler kadar zihinsel beceriye sahiptir. Onlar labirentlerin etrafında yollarını öğrenip bulabilir, diğer balıkları tanımayı öğrenebilir ve hangilerinin daha iyi rakip olduklarını hatırlayabilirler.”
5
Okçu Balığı İnsan Yüzünü Tanıdı
Okçu Balığı İnsan Yüzünü Tanıdı
Oxford Üniversitesi ve Queensland Üniversitesi bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından yapılan araştırmada ise okçu balığının yüzleri öğrenip algılayabildiği keşfedildi. Av için son derece iyi bir görüşe sahip olmaları gereken balıklara, ilk olarak iki ayrı insan yüzü gösterildi. Balıklar, gelişmiş görsel korteks yoksunluğuna rağmen 44 yeni insan yüzünü tanıyabildi.

kaynak: teyit.org

Son Dakika Balıkların Hafızasının 3 Saniye Olduğu Da Şehir Efsanesi Çıktı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement