Balıkta Öldürücü Virüs Çıktı! - Son Dakika

Balıkta Öldürücü Virüs Çıktı!

19.10.2011 08:48

1
Kanada'nın Atlantik Okyanusu'na kıyı eyaletleri ile British Columbia'da yakalanan somon balıklarında bulaşıcı ve öldürücü virüs saptandı.
2
Simon Fraser Üniversitesi bilim adamlarından Rick Routledge ve Alexandra Morton yaptıkları ortak açıklamada, ISA (Infectious Salmon Anaemia) adını verdikleri Bulaşıcı Salmon Anemisi virüsünin, kuş gribinde rastlanan H1N1 türü bir virüs olduğunu kaydettiler.
3
Balıklarda ilk kez böyle bir virüse rastlandığını belirten bilim adamları, virüsün şu anda hayvanlar arasında etkili olduğunu ve insanlara etkisini henüz bilmediklerini açıkladılar.
4
Virüs taşıyan somonların, birbirlerine saldırıp ısırdıklarını bildiren bilim adamları, çiftliklerde yetiştirilen somonlara bulaşıp bulaşmadığını henüz bilmediklerini söylediler.
5
Öte yandan Kanada'nın Prince Edward Island eyaletindeki Atlantik Veteriner Koleji bilim adamlarından Dr. Fred Kibenge, laboratuvar incelemeleri ile saptadığı virüse ilişkin sonuçları Kanada Gıda Denetim Ajansı'na ilettiğini açıkladı.
6
Virüsün Avrupa'dan bulaştığını sandıklarını söyleyen Rick Routledge ve Alexandra Morton, kendilerine gelen örneklerde de virüs bulunduğunu, Şili'deki somon stoklarının yüzde 70'inin virüsle enfekte olduğunu ileri sürdüler.
7
Rick Routledge, 'egzotik' olarak nitelendirdiği virüsün, özellikle British Colombia kıyılarındaki doğal ortamda yetişen vahşi somon neslini tehdit edecek kadar tehlikeli olduğunu kaydetti.
8
9
10
11
12
13

Son Dakika Balıkta Öldürücü Virüs Çıktı! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement