Asla kavuşamadılar! Rum kızı Eleni'den Ulu Önder Atatürk'e yürek dağlayan mektup - Son Dakika

Asla kavuşamadılar! Rum kızı Eleni'den Ulu Önder Atatürk'e yürek dağlayan mektup

10.11.2019 10:54

''Çok seneler geçti, ben hala senden haber bekliyorum.'' Bu satırlar, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'e sırılsıklam aşık bir Rum kızının mektubundan... Gelin, Mustafa Kemal Atatürk ve Eleni Karinte'nin yürek burkan sevda öyküsüne hep birlikte tanık olalım.

1
Lider ruhu ve bir çift mavi gözüyle yıllarca Türk halkının kalbinde yaşayan Ulu Önder Atatürk'ün, daha çok siyasi kişiliğini biliriz. Tarih kitaplarında stratejik başarılarını okur, yenilgi ve zaferleriyle heyecanlanırız.
2
Bugüne dek özel hayatına dair çok az şey bilinen Mustafa Kemal Atatürk'ün, 19. yüzyılda bir Rum kızına körkütük aşık olduğunu söylesek... Ve bittabi Rum kızının da ona...
3
Hikayeye göre 1896 yılında, Eleni Karinte isimli güzeller güzeli bir Rum kızı, Manastır'da bulunan evlerinin balkonundan, o dönem henüz askerli liseye giden Mustafa Kemal Atatürk'ü görüyor ve sevdalanıyor. Mustafa Kemal'de Eleni'ye vuruluyor ve onu görmek için sık sık sokağın başında bulunan evlerinin önünden geçerek balkonda oturan Eleni'yi izliyor.
4
O dönem Selanik'ten Manastır'a lise okumaya gelen Mustafa Kemal ve zengin bir tüccarın kızı olan Eleni'nin arasında yasak fakat güçlü bir aşk doğuyor. Çok geçmeden Eleni'nin babası, kızı ve Mustafa Kemal arasındaki ilişkiyi öğreniyor ve kızı Eleni'yi eve kapatıyor...
5
Eleni'nin babası daha da ileri giderek kızını, Yunanistan'ın Makedonya kesiminde bulunan bir kasaba olan Florina'ya götürüyor...
6
Mustafa Kemal'in annesi Zübeyde Hanım da oğlunun, bir Rum kızıyla aşk yaşamasını onaylamıyor ve Mustafa Kemal'e o kızı unutmasını söylüyor.
7
Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, Latife Hanım ile evlendi ancak bu evlilik yalnızca 2 yıl sürdü.
8
Atatürk'ün Eleni'ye aşık olduğu dönem öğrenim gördüğü askeri okul, şimdilerde müzeye dönüştürülmüş durumda ve ulu öndere ait bir anı odası bulunuyor.
9
İşte aslının arşivlerde saklandığı söylenen ve okudukça sol tarafınızı titretecek o talihsiz mektup...
10
''Çok seneler geçti, ben halen her gün senden haber bekliyorum. Herhangi bir zamanda mektubumu alırsan, beni hatırla. Kağıttaki gözyaşlarımı görebileceksin.
11
Yıllar geçiyor. Buralarda seninle ilgili çok şeyler konuşuluyor. Bir şeyler oluyor. Bu satırları okurken başka kadını seviyorsan, mektubumu yırt ve ona sor: 'Manastırlı Eleni Karinte adında birinin, bir günlük tanıdığı ve âşık olduğu adama bütün ömrünü harcamış olduğuna inanıyor mu?' Benim seni sevdiğim kadar, o kadını o kadar çok seviyorsan, kendisine hiçbir şey söyleme. Senin kadar mutlu olmasını diliyorum.

12
Fakat balkondaki kızı hatırlıyorsan ve başkasını sevmiyorsan, seni beklediğimi ve ömrüm boyunca bekleyeceğimi bilmeni istiyorum. Döneceğini, beni unutmayacağını biliyorum...
13
Babam vefat etti. Beni senden ayırdığından tam bir yıl geçti, beni eve kapattı ve bir ay çıkmama izin vermedi. Ağlıyordum. Biliyordum, tüm kilitleri ve hapisleri boşunaydı.

14
Beni evlendirecek adamı sadece bir kez gördüm ve kendisi bana onu sevebileceğimi söyledi. Ben kendisine, 'Hayır, ben sadece ilk aşkımı seviyorum' dedim. Bir daha da görmedim. Babam beni hiçbir zaman affetmedi, ben de kendisini. Ölmeden birkaç gün önce yanına çağırdığında, 'Eleni, biliyorum yanlış yaptım, hiçbir zaman iyi bir baba olamadım' dedi. 'Affetmeni istemiyorum, sen de isteme benden, Allah ikimizi affetsin. Senin için en iyisini isterken en kötüsünü yaptım' dedi. Babam kötü bir adam değildi.

15
O zamanlardaki gibi artık genç ve güzel değilim. Bütün hayatım bir gün içinde.

16
Ebediyen seni seven ve seni bekleyen Eleni Karinte'n..."
17
Hakkında çok az şey bilinen Eleni Karinte'nin, hayatı boyunca evlenmediği ve 80 yaşında Florina'da hayatını kaybettiği biliniyor.
18
Birbirlerinden talihsizce koparılan bu güzel çiftin, birbirlerini bir daha hiç göremediklerini de üzülerek söyleyelim.
19
Balkanların Romeo ve Juliet'i olarak tanımlanan bu aşkın, Aleksandar Popovski'nin "Balkanlar Ölmemiştir'' filmiyle sinemaya taşındığını söylemekte de fayda var...

20
Kimi bu aşkın efsane olduğunu düşünüyor, kimiyse bu hikayeye can-ı gönülden inanarak Eleni'nin Mustafa Kemal'e aşık olduğu evin balkonunu görmek için kilometrelerce yol katediyor.
21
22

Son Dakika Asla kavuşamadılar! Rum kızı Eleni'den Ulu Önder Atatürk'e yürek dağlayan mektup - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Elliot Page, cinsiyet değiştirip erkek olduğunu açıkladıktan bir ay sonra eşine boşanma davası açtı Tanıyabilene aşk olsun! Estetiği abartan Tuğba Altıntop kızından bile küçük görünüyor Güzelliğiyle sınırları aştı! Fahriye Evcen dünyanın en güzel 10 Müslüman kadını listesinde 7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş