Balon Balığından 200 Gram Yiyen Ölebilir - Son Dakika

Balon Balığından 200 Gram Yiyen Ölebilir

20.06.2014 07:40

1
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Akdeniz Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. İnci Tüney, balıkçıların 'Denizin Şeytanı' olarak isimlendirdikleri Balon Balığı'nın 200 gram etinin tüketilmesinin insanlarda ölümcül olduğunu belirtti.

2
Balıkçılardan gelen şikayetler göz önüne alınarak son zamanda Akdeniz ve Ege sularında sayıları giderek artan balon balığı konusunda bir çok araştırmanın yapıldığı belirten Yrd. Doç. Dr. İnci Tüney şunları söyledi:

3
Yapılan bir araştırma sonuçuna göre balon balığının 2011- 2012 yılı içinde balıkçılara verdiği zararın yaklaşık 6 milyon lira olduğunu saptamıştır.

4
Bu türlerin hepsi Türkiye kıyılarında da tespit edilmiştir. Bu türlerden en tehlikeli olarak bilineni, ilk kaydı 2003 yılında Ege Üniversitesi'nden akademisyenlerce Gökova'dan verilmiş Lagocephalus Sceleratus'tur.

5
Bu tür, ekosistem ve balıkçılık üzerindeki olumsuz etkilerinin yanısıra içerdiği tetrodotoksin nedeniyle sağlık açısından da olumsuz etkilere sahiptir. Balıkçıların 'Denizin Şeytanı' olarak isimlendirdikleri L. Sceleratus'un 200 gram etinin tüketilmesinin insanlarda ölümcül olduğu bilinmektedir.

6
Ölüm, genellikle balığın tüketilmesinden sonra 6- 24 saat içerisinde gözlenmektedir. 17 dakika sonrasında ölümün gerçekleştiği vakalar da görülmüştür.

7
Bu toksin için minimum letal doz, 50 kg bir insan için 2 mg'dır. Toksinin vücuttan atılması için belirli bir tedavi yoktur. Herhangi bir antidot (panzehir) ya da antitoksin de bulunmamaktadır.

8
L. sceleratus'un bilinen tek faydalı özelliğinin ise içerdiği toksinin bir kaç yıldır farmakolojik alanda kullanılması olduğunu bildiren Yrd. Doç. Dr. İnci Tüney şöyle devam etti:

9
10
Türün, kanser hastalarında etkili bir ağrı kesici olarak kullanılabileceği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Sodyum kanallarını hızlı bir şekilde bloke ettiği için kardiyak aritmi, migren, romatizma, nevralji, eroin yoksunluğu tedavilerinde kullanılabilirliği kanıtlanmıştır.

11
12
13
14
15
16
17

Son Dakika Balon Balığından 200 Gram Yiyen Ölebilir - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Tarlada ilişkiye giren çiftin aracı çamura saplandı! İmdatlarına polis koştu Bir tuhaf olay! Vefat etmeden kendi mezarını yaptı, içine ölen eşini gömdü Görüntüler korkunç! 90 yaşındaki kadın, huzurevi çalışanı tarafından tecavüze uğradı Mesut'un 105 milyon liralık lüks malikanesindeki detay dikkat çekti! Kapıda markasına ait logo var Duyunca bir yaşınıza daha gireceksiniz! Erkeklik organı "küçük" olanlar için site kurdular