Başbakan Davutoğlu Operasyonu Anbean Takip Etti - Son Dakika

Başbakan Davutoğlu Operasyonu Anbean Takip Etti

22.02.2015 14:11

1
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Karargahı'nda Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun yerinin değiştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen operasyonun sevk ve idaresini gece boyunca bizzat takip etti.

2
Operasyon merkezinde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar da hazır bulundu.

3
Genelkurmay Başkanlığı tarafından servis edilen operasyonun sevk ve idaresinin nasıl yönetildiğine ilişkin fotoğraflarda duvar ve dolaplar üzerinde devlet sırrı sayılabilecek yazıların mozaiklenmesi dikkatlerden kaçmadı.

4
5
6
7
8
9
10

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye sınırları dışındaki tek Türk toprağı olan Suriye içindeki Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi'ne bu sabaha karşı 39 tankla “yıldırım operasyonu” gerçekleştirdi.

11

Operasyonda 8 aydır karakolda görev yapan “Bordo Bereli” olarak bilinen 44 Özel Kuvvet askeri Türkiye'ye getirildi. Ancak bir asker operasyon sırasında meydana gelen kazada şehit düştü.

12

Özel Kuvvetler bölgeyi terk etmeden önce, türbedeki 3 sandukayı da beraberinde Türkiye'ye getirdi.

13

Başbakan Davutoğlu "Son derece başarılı bir operasyondur. Uluslararası hukuk anlamında hiçbir hakkımız zayi edilmemiştir. Manevi değer itibarıyla yine Suriye toprakları içinde her türlü korunak altında alınmıştır. Bu konuda gerekli bildirimler de yapılmıştır. Bir milletin ancak ve ancak tarihine sahip çıkmasıyla geleceği inşa edebileceğine inandığımızı vurgulamak istiyorum. Tarihine ve tarihi sembollerine sahip çıkamayan milletler geleceği inşa edemezler." dedi.

14

İşte operasyondan ilk kareler...

15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Son Dakika Başbakan Davutoğlu Operasyonu Anbean Takip Etti - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement