Başbuğ Tutuklandı. İşte Gelen Yorumlar - Son Dakika

Başbuğ Tutuklandı. İşte Gelen Yorumlar

06.01.2012 04:23

26'ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanarak hapse gönderilmesine yorumcular bakın ne dedi.

1
Türkiye tarihinde bir ilk yaşandı. 26'ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ internet andıcı davasında tutuklanarak hapse gönderildi. Türkiye'nin önemli kalemleri ve yetkin isimleri kararı bakın nasıl yorumladı.
2
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanması ile ilgili olarak, "Kimse mahkeme kararı olmadan suçlu ilan edilemez. Herkes hukuk karşısında eşittir. Gayet soğuk kanlılıkla takip etmek lazım. Bir yargı sürecidir" dedi.
3
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasına, "Özel yetkili mahkemelerin adalet dağıtan birer mahkeme olmadığını, bunların siyasi otoritenin aldığı kararları onaylayan mahkeme olduğunu daha önce ifade etmiştim. Aynı düşüncemi sürdürüyorum" yorumunu yaptı.
4
Sabah Gazetesi Yazarı Hasan Celal Güzel: İlker Başbuğ internet andıcı konusundaki ıslak imzalı belgeye kağıt parçası demişti. Şimdi ise o kağıt parçası yüzünden tutuklandı. TSK'nın en başında bulunan bir ismin tutuklanması üzücü. Ama eskiden bırakın bir generali tutuklamayı, gözünün üstünde kaşın var demek bile mümkün değildi. İlk defa yargının bağımsızlığı ve demokratik hukuk devletinin gerekleri yerine geliyor.
5
Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu: Benim için İlker Başbuğ'un vahim hata yaptığı an, internet andıcı ve ıslak imza belgesine kağıt parçası dediği andır. Yani aslında hikaye başlı başına Türkiye'nin demokratikleşmesi için benzersiz bir fotoğraf oluşturuyor.

Ancak bu tip davaları "bir kale düşürmüş olarak" görmemeli. Türk hukuku açısından çok önemli bir adımdır.

6
Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür: Bu süreç 12 Eylül ile hesaplaşmayla da devam edecek. Sıcak tarihiyle yüzleşmeye öncelik veren Türkiye'de 28 Şubat süreci de, e-muhtıra'yı yazan Yaşar Büyükanıt da gündeme gelecektir. Başbuğ olayı Türkiye'nin karanlık tarihini aydınlatmaya giden bir yoldur. Yıllardır dokunulmaz olan bir mevkiye dokunuldu.
7
Star Gazetesi Yazarı Mustafa Akyol: Burada önemli olan tutuklama tasarrufunun kullanılması. Ve ben çok fazla tutuklama olduğu, çok sayıda davada da tutuklamaların fazla sayıda olduğunu, elektronik kelepçelerle davaların tutuksuz sürebileceğini düşünüyorum. Hele ki İlker Başbuğ gibi bilinen, kaçmayacak, delilleri karartma ihtimali olmayan bir insan tutuklanmadan yargılanmalıydı. Yanlış buluyorum.
8
Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila: Tutuksuz yargılanmalıydı. Delillerin karartılması söz konusu değil çünkü zaten aylardır süren bir davanın ortasında bir süreç. Ancak yargıçın böyle düşünmediği anlaşılıyor. Tabii genelkurmay başkanının sembolik değeri de vardır.
9
Türkiye Gazetesi Yazarı Nuri Elibol: Türkiye sivil asker ilişkilerinin yürütülmesinde ciddi mesafeler kat etti. Bu nedenle bu Türkiye'de bir ilktir. Eskiden telaffuz etmek bile mümkün değildi. Tabii silahlı kuvvetler keşke kendi asli görevi olan yurt savunmasına, terörle mücadeleye tüm gücünü harcayıp böyle suçlamalar hiç olmasaydı. Ben üzülüyorum ama kimsenin de rütbesi ve konumu gözetilerek farklı muamele görmesine de karşıyım.
10
Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya: Türkiye tarinde 2. kez bir genelkurmay başkanı tutuklandı. Önceki tutuklama askeri ihtilale karşı çıktığı içindi. Başbuğ'un tutuklanmasını beklemiyordum. Ayrıca bu konuma gelmiş bir kişinin adresinin belli olması ve kaybolmayacağı için farklı karar alınabilirdi.
11
Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Ali Sirmen, tutuklamanın "darbelerle yüzleşme anlamına gelmeyeceğini" savunurken yargılamanın özel yetkili mahkemece yapılmasını eleştirdi.
12
Kararın sivilleşme yolunda önemli bir adım olduğunu kaydeden Star Gazetesi Yazarı Mehmet Altan, "Tutuklanmasaydı garipserdim" dedi. Altan, 27 Nisan'ın da yargılanması gerektiğini söyledi.
13
Sabah Gazetesi Yazarı Nazlı Ilıcak, "Cumhuriyeti korumak ve kollamak düşüncesi TSK'nın hastalığı. İlker Başbuğ modeli 28 Şubat'ın devamı gibi. O internet siteleri 28 Şubat'taki medya yayınlarını bize hatırlatıyor" dedi.
14
İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal: "Çok daha demokratik oluyoruz, sivilleşiyoruz yorumları yapılıyor. Ne kadar kişiyi tutuklarsak, bu tutuklananlar arasında ne kadar üst düzey kişi olursa... gibi bir mantık oluyor. Her yerde bir örgüt, herkes örgüt üyesi. Öğrenci pankart açarsa örgüt üyesi..."
15
"Bu savcılarımıza, bu hakimlerimize sormak isterim. Bu örgüt nedir? Darbeye teşebbüsün hukukta birtakım şartları yok mudur? Yeni yeni suçlar üretiliyor. Kara propaganda ceza hukukunda yoktur. Olsa olsa görevi kötüye kullanma suçudur"

Son Dakika Başbuğ Tutuklandı. İşte Gelen Yorumlar - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Tarlada ilişkiye giren çiftin aracı çamura saplandı! İmdatlarına polis koştu Bir tuhaf olay! Vefat etmeden kendi mezarını yaptı, içine ölen eşini gömdü Görüntüler korkunç! 90 yaşındaki kadın, huzurevi çalışanı tarafından tecavüze uğradı Mesut'un 105 milyon liralık lüks malikanesindeki detay dikkat çekti! Kapıda markasına ait logo var Duyunca bir yaşınıza daha gireceksiniz! Erkeklik organı "küçük" olanlar için site kurdular