Bayram Tatili İçin Alternatif Mekanlar - Son Dakika

Bayram Tatili İçin Alternatif Mekanlar

02.10.2014 10:13

1
Henüz bir tatil planınız yoksa, halen İstanbul'dan uzaklaşma şansınız var. İşte yakın mesafedeki tatil rotaları.

2
Abant Gölü/Eğer tatilinizi yeşillikler içinde geçirmek istiyorsanız Bolu Abant bunun için biçilmiş kaftan. İstanbul'a 300 km mesafede olan Abant, İstanbul'un gürültüsünden uzakta doğayla başbaşa tatil geçirebileceğiniz bir yer.

3
Abant Gölü/İklimin her beş kilometrede değişim gösterdiği bu cennet mekanda göl etrafında fayton turu yapabilir, bisikletle gezintiye çıkabilir ya da köylerden kiralayacağınız atlarla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

4
Abant Gölü/Keyifli geçen bir günün ardından yemek molası verdiğinizde ise tercihinizi alabalık restoranlarından yana kullanabilirsiniz. Bolu Abant'a ulaşım da oldukça kolay.

5
Abant Gölü/Abant'a kendi arabanızla gidiyorsanız, Bolu-Ankara arası 191 km, Bolu-İstanbul arası mesafe 242 km. Bolu'dan Abant'a minibüs seferleri de mevcut.

6
Adalar/İstanbul'un trafiğinden ve yoğun iş temposundan kaçmak istediğimizde ilk aklımıza gelen yerlerdir Adalar. Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada'dan oluşan Adalar, her gün yüzlerce misafiri ağırlıyor.

7
Adalar/Yabancı turistlerin de uğrak mekanlarından biri olan Adalar da tarihi gezintilerin yanı sıra müzelere gidebilir, faytonlarla adayı gezebilir ya da denize girip piknik yapabilirsiniz.

8
Adalar/Ada'da yemek molası verdiğiniz zaman size kapılarını açan küçük ve sıcak birbirinden farklı birçok restoranla karşılaşacaksınız. Ada kültürünün yansımış olduğu bu restoranlarda yediğiniz yemeğin ardından ana cadde boyunca uzanan Maraş usulü dondurmacılara da mutlaka uğramalısınız. Adalara giden Bostancı-Kabataş vapurlarıyla yolculuk yapabileceğiniz gibi her adaya ayrı ayrı giden klasik Ada vapurlarından da yararlanabilirsiniz.

9
Ağva/Ağva yemyeşil ormanıyla, masmavi deniziyle iki nehir arasında kalmış, Şile'ye bağlı yazlık bir köy. 25 km uzunluğundaki plajda dilediğiniz gibi vakit geçirebilir. Deniz'in yanı sıra doğa sporlarıyla vakit geçirebilir, balık tutabilir ya da akarsu gezintileriyle dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz. Bunların yanı sıra Ağva'ya yakın yerleri keşfetmek isterseniz Kilimli köyü tam size göre. Burada güzel fotoğraflar çekebileceğiniz mağara ve kayalıklar sizi bekliyor.

10
Ağva/Taze ve leziz balıklarıyla ünlü Ağva, balık konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Nehrin üzerinde yer alan restoranlarda yemeğinizi yerken nehrin eşsiz güzelliğinin de tadını çıkarabilirsiniz. İstanbul'a 97 km uzaklıkta olan Ağva'ya gitmek için Ümraniye- Şile yolunu takip ederek, büyük bir bölümü otobandan oluşan karayolu ile 1 saat içinde yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

11
Şile/Ağva'ya giderken yolunuzun üstünde olan Şile'ye mutlaka uğramalısınız. Şile Deniz Feneri görülmesi gereken yerlerden. Deniz Feneri'nin arka tarafında küçük bir bahçe içinde restoran bulunmakta. Burada bir yemek molası verebilirsiniz.

12
Şile/Henüz bir tatil planınız yoksa, İstanbul'dan uzaklaşmak için hala şansınız var. İşte yakın mesafedeki tatil rotaları.

13
Bozcaada/Tarih kokan sokaklarıyla özdeşleşmiş küçük bir balıkçı kasabası olan Bozcaada insanlarıyla, havasıyla, manzarasıyla bambaşka bir yer. Merkezde yer alan Bozcaada Kalesi gezilmeye değer. Kim tarafından yapıldığı bilinmeyen bu kalenin üst surlarına çıkarak Bozcaada'ya yukarıdan bakma şansı yakalayabilirsiniz.

14
Bozcaada/Bozcaada'da görmeniz gereken diğer yerlerden biri ise adanın en yükseğinde kalan Göztepe'dir. Göztepe gezisinin ardından mutlaka rüzgar değirmenlerini görmelisiniz. Rüzgar değirmenlerinin olduğu yerde güneşin batışını izlemek keyifli olacaktır.

15
Bozcaada/Bozcaada sokaklarında vereceğiniz yemek molasına hiç pişman olmayacaksınız. Her türlü meze ve ev yemeklerinin olduğu Bozcaada'da yemek yemek ayrı bir keyif olacak. Bozcaada'ya ulaşımda çok kolay, Yenikapı-Bandırma hattı ile yaklaşık 2 saatte Bozcaada'ya ulaşabilirsiniz.

16
Cumalıkızık Köyü/Cumalıkızık Köyü, Uludağ eteklerinde yer alan 7 Kızık köyünden sadece birisi. Eskiye sadık kalınarak restore edilmiş evler taş, kerpiç ve ahşap yapımı. Bu köyde Cumalıkızık Hamamı, Zekiye Hatun Çeşmesi görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

17
Cumalıkızık Köyü/Cumalıkızık'da yemek yenecek yerlerde oldukça bol. Burada köy kahvaltısıyla başlayan günü Cumalıkızık Köyü'ne has gözleme ve mantı ile sonlandırabilirsiniz.

18
Cumalıkızık Köyü/Böğürtlen, kızılcık ve mevsimine has reçeller ise eve dönerken almanız gerekenler arasında olmalı. Bursa merkeze 20 km uzaklıkta olan köy, İstanbul'a 250 km uzaklıkta.

19
Çınarcık/İstanbul'a 2 saat mesafede yer alan bu ufak tatil yeri dinlenmeniz için çok uygun. Bir tarafında gazinoların bulunduğu Çınarcık'ın diğer tarafında ise cafeler yer almakta. Merkezinde yakamozu seyredip huzur bulabileceğiniz gibi Çınarcık'ın meşhur eğlence yerlerinde keyifli saatlerde geçirebilirsiniz. Çınarcık'a yakın yerlerde bulunan termal kaplıcalara gitmeyi de unutmayın.

20
Çınarcık/Çınarcık'ta yiyebileceğiniz aperatif yemeklerin yanı sıra iskelede yer alan restoranlarda kalamar ya da tekir balığını tadabilirsiniz. Yediğiniz yemeğin üzerine Çınarcık'ın meşhur ‘Çınarcık Dondurması'nı tatmadan eve dönmeyin.

21
Çınarcık/Çınarcık'a körfezi dolaşarak kendi arabanızla gidebileceğiniz gibi Yalova'dan Çınarcık'a devam eden minübüslerle de yolculuk yapabilirsiniz.

22
Edirne/İsmini M.S 124'te Batı Trakya'yı gezen Roma İmparatoru Hadrian'dan alan Edirne, İstanbul'a sadece 288 km uzaklıkta. Bir zamanlar Osmanlı'ya başkentlik yapmış olan Edirne'nin sokaklarında tarihi bir gezi sizleri bekliyor.

23
Edirne/Edirne'de gezilecek yerlerin başında dünyanın en önemli yapıtlarından biri olan, 2. Selim'in Mimar Sinan'a yaptırdığı Selimiye Camii geliyor. Meriç Nehri kıyısında yapacağınız yürüyüşün ardından Ali Paşa Çarşısı'nda dolaşabilir ve sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

24
Edirne/Edirne'nin tarih kokan sokaklarında gezmeye ara verdiğiniz zaman dinlenmek için uğradığınız restoranlarda ciğer tava yemenizi tavsiye ederiz. Ciğer tavaya alternatif olarak önerebileceğimiz bir diğer Edirne'ye özel yemekte köfte olacaktır.

25
Edirne/Henüz bir tatil planınız yoksa, İstanbul'dan uzaklaşmak için hala şansınız var. İşte yakın mesafedeki tatil rotaları.

26
İğneada/Bulgaristan sınırına 12 km uzaklıkta olan Kırklareli'ne bağlı İğneada, doğanın içinde huzurlu bir tatil geçirmek için uygun bir yer. İğneada'da bulunan Erikli, Mert, Hamam, Saka gölleri çevresinde gezilere katılabilir ve yeni yerler keşfedebilirsiniz.

27
İğneada/Mis gibi çam kokuları arasında yürüyüşlere katılabilir, bol oksijen alarak iş yorgunluğunuzu atabileceğiniz ortamlar bulabilirsiniz. 6. yüzyılda yapılmış olan Kale ve Aya Nikola Manastırlarının bulunduğu İğneada'da tarihi gezilerle de vakit geçirebilir bilgi edinebilirsiniz.

28
İğneada/İğneada'da yemek yemek için verdiğiniz molada nefis balık çeşitleri sizleri bekliyor. İğneada'ya İstanbul'dan direk otobüs seferleriyle yolculuk edebileceğiniz gibi Kırklareli'den kalkan otobüslerlede ulaşabilirsiniz.

29
İznik/Türkiye'nin 5. büyük doğal gölü olan İznik Gölü aynı zamanda önemli kuş alanlarından da biri. İznik'te gezebileceğiniz Ayasofya Müzesi 4. yüzyılda inşa edilmiş bir tarihi eser. Ayasofya Müzesi'nin yanı sıra Koimesis Kilisesi ve İznik Müzesi de gezebileceğiniz yerler arasında.

30
İznik/Florası, mimarisi, el sanatları, türbeleri ve tarihi eserleriyle büyüleyici güzelliklere sahip olan İznik tatilinizi dolu dolu geçirmek için iyi bir seçim olacak.

31
İznik/İznik'te yemek yemek için birçok seçenek sizi bekliyor. Tatiliniz için İznik'i seçiyorsanız ıstakoz, güveç ve göl balıkları tercih etmeniz gereken yemekler arasında. Bu güzel tatil yerine özel aracınızla gitmek istiyorsanız, TEM'den giderek Kocaeli'nden İznik'e ulaşmanız mümkün.

32
Kefken - Kerpe/Popülerliği gün geçtikçe artan Kerpe, ormanın içinde yer alması ve doğal oluşumlarıyla dikkat çeken bir yer. İstanbul'a en yakın tatil yerlerinden biri olan Kerpe ve Kefken, kayalıklarıyla fotoğraf meraklılarını cezbediyor.

33
Kefken - Kerpe/Buraya gelmişken kayalıklarda mutlaka gün batımını izlemelisiniz.

34
Kefken - Kerpe/Balıkçılığın yoğun olduğu Kerpe'de yemek konusunda en iyi seçenek balık yemek olacakken, balık sevmeyenler için restoranlarda çeşitli et yemekleri de mevcut.

35
Kefken - Kerpe/Kefken ve Kerpe'ye İstanbul'dan özel araçlarınızla gidecekseniz otoyolu tercih ederek İzmit tünelinden sonra ulaşabilirsiniz. Otobüsle gitmek isteyenler Kandıra otobüsleriyle ulaşabilirler.

36
Kıyıköy/İstanbul'a iki saat uzaklıkta olan Kıyıköy görülmesi gereken yerlerden biri. Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı bu eko turizm bölgesinde tarih, doğal güzellik, deniz, kum ve bozulmamış köy dokusu içinde sakin bir tatil geçirebilir, İstanbul'un yorgunluğunu üstünüzden atabilirsiniz.

37
Kıyıköy/Doğadaki zenginliği en iyi şekilde kullanan Kıyıköy; sportif balıkçılık, kamp, doğa sporları ve fotoğrafçılıkla ilgilenenler için oldukça uygun bir ortam sunuyor.

38
Kıyıköy/Karadeniz'in zengin mutfağından çeşitli yemekler tadabileceğiniz Kıyıköy'de salaş mekanlar göze çarpıyor. Buralarda Kıyıköy'le özdeşleşmiş kalkan, lüfer ve çinekop balıklarından birini mutlaka tatmalısınız. İstanbul'dan Kıyıköy'e ulaşmak için Esenler Otogarı'ndan kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz.

39
Polonezköy/Sıkıcı ve bunaltıcı İstanbul günlerinden sonra tatilinizi geçirmek için Polonezköy'ü seçebilir ve burada keyifli günler geçirebilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzakta yabani kuş türlerinin olduğu Polonezköy'de BMX parkurunda bisiklet sevenler eğlenceli vakit geçirebilir.

40
Polonezköy/Polonezköy'ün tarihçesinin ve eski fotoğraflarının bulunduğu Zofia Teyze'nin Anı Evi'ni gezebilir, tarihi köy kilisesini görebilir ve köy merkezinde bulunan kültür evini ziyaret edebilirsiniz.

41
Polonezköy/Geziye mola verdiğiniz esnada ise farklı alternatifler sunan restoranlarda yemek yiyebilir ya da dilerseniz bahçelerde mangal keyfi yapabilirsiniz. Polonezköy'e TEM üzerinden, Beykoz yolu üzerinden ya da üçüncü bir seçenek olarak Kavacık yolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

42
Safranbolu/Tatilinizi geçirebileceğiniz eşsiz bir yer olan Safranbolu'nun görülmeyi bekleyen birçok yeri var. Safranbolu'da alışveriş için akla gelen ilk yer Arasta'dır. Burada her bütçeye uygun hediyelik eşyalar mevcut.

43
Safranbolu/Gezmeye doyamayacağınız Batı Karadeniz'in bu güzel kasabasında dilerseniz akülü araba kiralayarak çeşmeleri, binaları ve Safranbolu'nun dar sokaklarını gezebilirsiniz. Yörük köyünde de kısa bir keşfe çıkabilirsiniz.

44
Safranbolu/Gezmeye kısa bir mola verdiğiniz sırada ise yemeniz için hafif yemekler yapan birçok yer bulabilirsiniz. Eğer tatilinizi geçirmek için Safranbolu'yu seçtiyseniz kuyu kebabı yemeden dönmeyin.

45
Safranbolu/Henüz bir tatil planınız yoksa, İstanbul'dan uzaklaşmak için hala şansınız var. İşte yakın mesafedeki tatil rotaları.

46
Sapanca/İzmit ve Sakarya illeri arasında kalan Sapanca Gölü 16 km uzunluğunda. Etrafında 76 köy olan Sapanca outdoor sporlara meraklılar için oldukça uygun bir yer. Çarşıda gezebileceğiniz 1554 yapımı Rüstem Paşa Camii'nin yanı sıra yüz küsur yıllık Limonlu Kahvesi'ni çok seveceksiniz.

47
Sapanca/Fotoğraf çekmek isteyenler için uygun yerlerin olduğu Sapanca'da 500 yıllık bir değirmende bulunuyor.

48
Sapanca/Sapanca'da yemek yemek için tercihinizi balıktan yana kullanmalısınız. Birkaç tane alabalık çiftliği olan Sapanca gölünün kiremitte balıkları da meşhur.

49
Sapanca/Henüz bir tatil planınız yoksa, İstanbul'dan uzaklaşmak için hala şansınız var. İşte yakın mesafedeki tatil rotaları.

50
Silivri/Bu tatilde İstanbul'dan uzaklaşmak istemiyorsanız Silivri tam size göre. Liman içinden kiralayabileceğiniz teknelerle Silivri'de sahil boyunca gezebileceğiniz gibi tarihe tanıklık etmiş Piri Mehmet Paşa Camii'ni, Mimar Sinan Köprüsü'nü ve heykelini de görme imkanı bulabilirsiniz.

51
Silivri/Hareketli ve güzel manzaralara sahip bu ilçede taze balık yemek çok hoşunuza gidecek. Yüzen balık restoranlarının çokça rağbet gördüğü Silivri'de balığı farklı pişiriliş şekilleriyle tadabilirsiniz. İstanbul'dan yola çıkanlar Kumburgaz yolu üzerinden kolaylıkla Silivri'ye ulaşabilir.

Son Dakika Bayram Tatili İçin Alternatif Mekanlar - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Canlı yayında iğrenç anlar! Ünlü model, bebeğinin plasentasını yedi Hangi kelime yürekteki yangını söndürür! Acılı anne 5 yaşındaki kızına yapılanı öğrenince aklını kaybetti Kaçak maymun besleyen sosyal medya fenomeni Meriç İzgi'nin 5 yıl hapsi istendi Adriana Lima'dan gizemli paylaşım! Yeni aşka yelken açtığını böyle duyurdu Denizde idam ettirilen Şeyhülislam'ın mezarı şaşkına çevirdi! Yarısı binanın altında diğer yarısı dışarda