BBC Dünya Çapında Rüşvet Araştırması Yaptı - Son Dakika

BBC Dünya Çapında Rüşvet Araştırması Yaptı

7 yıl önce

BBC, dünya çapında rüşvet deyimlerini derleyip farklı dillerde benzer kalıpları ortaya çıkardı.

1
BBC, dünya çapında rüşvet deyimlerini derleyip farklı dillerde benzer kalıpları ortaya çıkardı. Türkiye de iki deyimle listede.
2
Oxford Üniversitesi'nden Nicolette Makovicky ve Kent Üniversitesi'nden David Henig'in uzmanlığındaki araştırmada, Türkiye'den iki kalıbın en popülerler arasında ilk 5'te yer alması, rüşvet geleneğinin yaygınlığına ışık tutuyor.
3
1) Nokia kutusu: Macaristan'da 2010 yılında ortaya çıkan bir skandalda bir “Nokia kutusunda” rüşvet alan yetkililerden sonra söylem ülkeye yerleşmişti.
4
2) Saygı, hürmet: Azerice de de rüşvet için “hürmet” kelimesi kullanılıyor.
5
3) Ufak sazan: Çek futbolundaki bir yolsuzluk skandalı sonrası ortaya çıkan tabir artık tüm yolsuzluklar için kullanılıyor.
6
4-Şükran: Macaristan'da doktorlar ve hemşireler hasta yakınlarından bir “şükran” (haalapenz) göstergesi olarak para dolu bir zarf beklerler.
7
5) Masa altı: İngiltere, Fransa, İran, İsveç'te paranın “masa altından” verilmesi rüşvet anlamına geliyor.
8
7) Çay parası: İran, Afganistan gibi çayın günlük hayatın önemli bir parçası olduğu ülkelerde bu söylem popüler.
9
8) Soru nakdi: İngiltere'de büyük çaptaki yozlaşma için 1994 yılında yaşanan bir rüşvet skandalından sonra genellikle medyanın kullandığı bir tabir.
10
9) Balık baştan kokar: Türkiye'de bu deyim sokaktaki yozlaşmanın daha büyüğünün üst kademelerde de var olduğunu gösteriyor.

Haber Yayın Tarihi: 12.12.2013 02:40 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Türkiye'nin en yaşanabilir şehri hangisi? Ortaya çıkan sonuç şaşırttı Tadilat yaparken okulun duvarında tesadüfen bulunan 63 yıllık cüzdanın içinden çıkanlar şoke etti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, açılışını yapacağı Millet Kütüphanesi'ndeki 16 sütun bakın ne anlama geliyor! 32 yaşındaki adam 'Estetik durmuyor' diyerek erkeklik organını aldırdı Sahil Güvenlik'in mavi gözlü güzeli Yasmine Bleeth son haliyle erkek hayranlarını şoke etti!