Berkin Elvan'ın Ölümü Dünyayı Ayağa Kaldırdı - Son Dakika

Berkin Elvan'ın Ölümü Dünyayı Ayağa Kaldırdı

13.03.2014 20:33

1
Gezi Parkı olayları sırasında polisin attığı biber gazı kapsülünün isabet etmesiyle yaralanarak 269 gün sonra hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın ölümü dünyanın farklı yerlerinde protestolara neden oldu.

2
Dün cenazesi toprağa verilen Berkin Elvan için akşam saatlerinde Yunanistan'ın Selanik kentinde yürüyüş düzenlendi. Yunanistan'daki eyleme katılanlar üzerinde Berkin'in fotoğraflarının olduğu pankartlar taşıdılar.

3
Berkin Elvan'ın ölümü KKTC'de de bir dizi gösteriyle protesto edildi. Başkent Lefkoşa ve Gazimağusa kentlerinde yüzlerce kişi sloganlar eşliğinde yürürken, KKTC medyası ise, Berkin'in cenazesi ve ardından çıkan olaylara geniş yer ayırdı.

4
Sivil toplum örgütlerinin düzenlediği Lefkoşa'daki eylemde, yüzlerce kişi Türkiye Büyükelçiliği önünde oturma eylemi yaptı.

5
Berkin'in cenazesi KKTC medyasında birinci gündem maddesi oldu. Televizyonlar cenaze ve sonrasındaki olayları yayınlarken gazeteler birinci sayfalarından gelişmelere yer verdi.

6
Dünya basını dün yapılan cenaze töreni ve sonrasında çıkan olayları ilk sayfalarına taşıdı. Dün düzenlenen protesto gösterilerine yapılan polis müdahalesi dünyanın önde gelen gazeteleri tarafından böyle görüldü:

7
Wall Street Journal(ABD): Cenaze töreninden sonra yaşanan çatışmalar Türkiye'nin seçimler öncesinde istikrarsızlığa sürükleneceği ve Tayyip Erdoğan yanlılarıyla karşıtları arasındaki kutuplaşmayı daha da artıracağı yolundaki endişeleri besliyor. Erdoğan ise meydan okuyarak, bir seçim konuşmasında sokaklara dökülen göstericilerin demokrasiyi sabote ettiğini öne sürdü.

8
CNN(ABD): Türk polisi, 15 yaşındaki bir çocuğun cenaze törenine katılan binlerce kişiyi dağıtmak için tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandı. Bütün öğleden sonra gerçek bir insan seli Berkin Elvan'ın cenazesinin ardından sokaklara döküldü. Başbakan Erdoğan şu ana kadar da Berkin Elvan'ın ve ailesinin adını ağzına almadı.

9
BBC(İngiltere):Türk polisi, geçen yıl hükümet karşıtı gösteriler sırasında yaralanan ve önceki gün ölen bir çocuğun cenaze töreninin ardından düzenlenen gösterileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı. Yeniden başlayan huzursuzluk, hakkındaki giderek artan yolsuzluk skandalları nedeniyle kaderini belirleyebilecek seçimler öncesinde Erdoğan üzerindeki baskıyı artırıyor.

10

Daily Telegraph (İngiltere): Berkin Elvan'ın cenazesinde sokakları dolduran binlerce kişinin öfkesi, geçen yaz yaşanan protesto gösterilerini şiddetle bastıran ve polisi kahramanlık gösterdiği için öven Türkiye Başbakanı Erdoğan'a yönelikti.

11

Independent (İngiltere): Elvan'ın ölümü bütün ülkeyi ayağa kaldırdı ve geçen yılki protestolarla hükümete yönelik yolsuzluk suçlamalarıyla biriken öfkeyi tetikledi. Türkiye'deki televizyon kanallarının çoğu olayları canlı olarak yayınladı.

12

Sky News (İngiltere): Berkin'in ölümü Türkiye'de büyük öfkeye yol açtı. Birçok insan bu olayı polisin kullandığı şiddet taktiğinin bir sembolü olarak görürken, Berkin'in ölümüyle geçen yaz meydana gelen protestolar sırasında ölenlerin sayısı 8'e yükseldi.

13

France24 (Fransa): Elvan'ın ölümünün ardından başlayan protestolar sadece Türkiye ile sınırlı kalmadı, dünyanın çeşitli köşelerinde binlerce kişi sokaklara döküldü. Protestoların ilginç yanı, Avrupa ve Kuzey Amerika'da 26 şehirde daha insanların sokaklara dökülmesiydi.

14

ANSA (İtalya): Berkin Elvan'ın ölümünün ardından Türkiye dışında Paris, Londra, Viyana, New York, Berlin ve Stockholm'de de gösteriler düzenlendi. Yeni huzursuzluk dalgası 30 Mart'taki kritik seçimlerin 20 gün öncesinde ve Başbakan Erdoğan'ın adının bizzat yolsuzluk skandalına karıştığı bir zamanda meydana geliyor.

15

Jerusalem Post (İsrail): Bilinmeyen topraklar: Erdoğan bunları atlatabilecek mi? Bir takım klişe sözler vardır: "Çiğneyebileceğinden fazlasını ısırmak", "Mumu iki tarafından birden yakmak", "Fazla açılmak", "Boyundan fazlasını kalkıştı" gibi... Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan bu bilgece sözlere kulak asmış görünmüyor. Ülkede yaşanan gerginliğe bir de 15 yaşındaki bir çocuğun geçen yılki hükümet karşıtı gösteriler sırasında ölümü eklendi.

16

El Arabiya (Suudi Arabistan): Türk polisi 15 yaşındaki bir çocuğun ölümünün ardından düzenlenen protesto gösterileri dağıtmak için gaz bombası ve tazyikli su kullandı. Berkin'in ölümü Erdoğan'ın yolsuzluk suçlamaları ve tartışmalı adımlar atmakla sulandığı bir döneme denk geldi. Türk Başbakanı protestoları, "Seçimlerden 18 gün önce sokakları ateşe vermek demokratik bir davranış değil" diyerek eleştirdi.

17

El Ahram (Mısır): Türk polisi 15 yaşındaki bir çocuğun ölümünü protesto eden yüzlerce kişiye göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su sıktı.

18

Press Tv (İran): 15 yaşındaki bir çocuğun cenaze töreninde hükümet karşıtı on binlerce gösterici toplanarak Erdoğan hükümeti aleyhine gösteri yaptı.

19

Şinhua (Çin): Berkin Elvan'ın İstanbul'daki cenazesine 500 binden fazla insan katıldı. Protestocular, cenaze töreninin ardından 10 ayrı şehirde daha hükümet karşıtı gösteriler düzenleyerek hükümetin istifasını istedi.

Son Dakika Berkin Elvan'ın Ölümü Dünyayı Ayağa Kaldırdı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Nefise Karatay'la çıplak pozlarından pişman olan Mali'den bir itiraf daha: Kandırıldık Beklenmedik kaza! Ivanka Trump sörf tahtasıyla oğlunun yüzüne çarptı Yalanlasalar da kameralardan kaçamadılar! Sibel Can ve Emir Sarıgül aşkı belgelendi Bayram paylaşımları art arda geldi! Tarkan ve Cem Yılmaz'ın pozlarına beğeni yağıyor Takipçilerinin bayramını bornozlu pozuyla kutlayan Fahriye Evcen eleştirilerin hedefi oldu
Advertisement