Son Dakika Haberleri: Berlin Hakkında Daha Önce Duymadığınız 13 Gerçek

Berlin Hakkında Daha Önce Duymadığınız 13 Gerçek

3 yıl önce

Almanya'nın en kozmopolit, en eğlenceli, ülkenin yakın tarihindeki iyilik ve kötülüklerinden en fazla etkilenen şehri Berlin hakkında bilinmesi gereken 13 bilgiyi sizler için sıraladık...

1
Berlin'de tam 175 müze bulunuyor
Berlinde tam 175 müze bulunuyor
2
Trafik yüzünden işe geç kalma ihtimalin yok. En çok kullanılan araç: bisiklet
Trafik yüzünden işe geç kalma ihtimalin yok. En çok kullanılan araç: bisiklet
Berlin'in yolları oldukça geniş, kaldırımları da öyle. Bunun dışında bisikletlere özel bir yol bulunuyor. Şehrin her yerinde bu böyle! 7'sinden 70'ine herkes günlük yaşamda bisiklet kullanıyor.

3
Eşcinsellerin en rahat yaşadığı şehir Berlin!
Eşcinsellerin en rahat yaşadığı şehir Berlin!
Avrupa'nın en büyük LGBT nüfusuna sahip ülke. Avrupa'nın ilk eşcinsel huzur evi olan Asta Nielsen Haus da bu sene Berlin'de açıldı.

4
Şehirde Almanlardan sonra en kalabalık olan ırk: Türkler
Şehirde Almanlardan sonra en kalabalık olan ırk: Türkler
2009 verilerinde göre Berlin'deki Türk popülasyonu 170.000'in üzerinde, Almanya genelindeki Türk nüfusu ise 2 milyonu geçmiş durumda. Artık bugünkü halini siz düşünün. (Fotoğrafta gördüğünüz Ali Amca, Berlin'de yaşamakta olan ve bir fotoğrafçının dikkatini çeken dünyalar sevimlisi biri.)

5
Berlin'de 3 ay yaşadıktan sonra yolda yürürken pek cok kişiye selam verebilecek duruma gelirsiniz
Berlinde 3 ay yaşadıktan sonra yolda yürürken pek cok kişiye selam verebilecek duruma gelirsiniz
6
Berlin'de İstanbul'dan daha fazla dönerci var ama Mustafa Gemüse olayı bitirmiş!
Berlinde İstanbuldan daha fazla dönerci var ama Mustafa Gemüse olayı bitirmiş!
Kayıtlara göre şehirde 1971 yılında açılan ilk döner dükkanı, büyük bir çılgınlığın başlangıcı olmuş ve günümüz itibariyle Berlin'de İstanbul'dan daha fazla döner dükkanı var. Hal böyleyken, Berlin'e yolunuz düşerse, Berlinlilerin favori dönercisi Mustafa's Gemüse Kebap‘ı denemeyi unutmayın. Kuyrukta 1-2 saat beklemeyi göze alın. Buna değer...

7
East Side Gallery, dünyanın en büyük açık hava galerilerinden biri olma özelliğini taşıyor
East Side Gallery, dünyanın en büyük açık hava galerilerinden biri olma özelliğini taşıyor
Berlin duvarının günümüze ulaşmış en uzun kalıntısı olarak da bilinen East Side Gallery'nin üzerine, 118 sanatçı tarafından 101 farklı eser çizilmiş. Berlin'e gidip East Side Gallery'i görmeden dönerseniz, size türlü şekillerde kınayacağımızı da ekleyelim. O kadar korkunç bir fikrin böylesine güzel bir “sanat eserleri topluluğuna” dönüştürülmüş olması gerçekten müthiş.

8
Berlin'in en önemli müzelerinden birisi, “Bergama Müzesi”
Berlinin en önemli müzelerinden birisi, “Bergama Müzesi”
Biz Berlin'in ekmeğini yiyoruz diye onlarda bizimkini yemiyor sanmayın. Orijinal adıyla “Pergamonmuseum” Berlin müze adasında yer alıyor ve 1910 yılında Türkiye'de başlatılan kazılar sonucu Zeus Sunağı, Milet Kapısı gibi önemli eserlerin gerçek yerlerinden toplanarak burada birleştirilmesi ile oluşturulmuş. Günümüzde Berlin'in en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olma özelliği de taşıyor. “Biz eserlere iyi bakamıyoruz” olarak mı değerlendirirsiniz, yoksa “Adamlar eserlerimizi çalıp götürmüş” olarak mı bilemiyoruz ama, her ikisi de müzenin harika olduğu gerçeğini değiştirmiyor, orası kesin.

9
Şehirde turistlerin pek de kolay keşfedemeyeceği, gizli kulüp ve barlar bulunuyor
Şehirde turistlerin pek de kolay keşfedemeyeceği, gizli kulüp ve barlar bulunuyor
Berlin'in gece hayatını övmeyen arkadaşınız, ya da namını duymayanınız varsa bu işlerde biraz yeni olmalısınız. Çünkü şayet gezmeyi seven bir arkadaş grubunun mensubuysanız, elbet sizin de bir Berlin gece hayatı öven arkadaşınız olmuştur. Doğruya doğru, Berlin gece hayatı denildiği kadar çılgın. Ancak eğer hiç beklemediğiniz yerlerden çıkacak alakasız yerlerdeki gizli bar ve kulüpleri keşfedebilirseniz, sizi gerçekten bambaşka bir dünya bekliyor. Bazen beklemediğiniz kapılar, beklemediğiniz yerlere açılabiliyor. Dikkatli olun.

10
Berlin'de Venedik'ten daha fazla köprü var
Berlinde Venedikten daha fazla köprü var
Berlin'in kafamızda su, köprüler ve kanallar ile özdeşleşmiş bir şehir olmadığı kesin. En azından Venedik derecesinde olamaz. Bu noktada bakış açınızı hemen değiştirecek bir gerçeği paylaşmak isteriz: Berlin'de tam 1700 köprü var ve bu sayı Venedik'teki köprü sayısından fazla. Bundan sonra Venedik'te gondola binmek yerine Berlin'de binmenin hayalini kurun demiyoruz ama, demek Berlin'i de bu konuda küçümsememek gerekiyormuş.

11
Berlin'de Hitler ile ilgili herhangi bir şey ile karşılaşmanız oldukça güç
Berlinde Hitler ile ilgili herhangi bir şey ile karşılaşmanız oldukça güç
Berlinliler, dünya üzerinde en nefret edilen adamlardan biri olan Hitler konusunu açmaktan haklı olarak pek de hoşlanmıyorlar. Olur da yolunuz düşerse siz de fark edeceksinizdir ki, Berlin genelinde size Hitler'i anımsatacak pek de fazla şeyle karşılaşmanız mümkün olmuyor; 2. Dünya Savaşı ile ilgili müzelerde bile. Çeşitli kaynaklarda, Berlin'de Hitler'in ölmeden önce içinde saklandığı sığınağı görebileceğiniz yazsa da, günümüzde pek de görülebilecek bir noktası bulunmuyor. Maksimum hangi noktada olduğuna dair bilgi alınabiliyor. Bu konudan pek de bahsetmek istememelerini anlayabiliyoruz.

12
Berlin'in kuşbakışı görüntüsünden ne tarafın doğu ne tarafın batı olduğunu yön bilginizi kullanmadan da anlayabilirsiniz
Berlinin kuşbakışı görüntüsünden ne tarafın doğu ne tarafın batı olduğunu yön bilginizi kullanmadan da anlayabilirsiniz
Berlin'in batı ve doğu yakalarında uzun yıllardır farklı renklerde ampuller kullanıyor olması nedeniyle, şehre gece kuşbakışı bakıldığında, doğu ve batı Berlin'i ayırt etmek oldukça kolay oluyor. Sebebi, doğuda bildiğimiz sarı ampuller kullanırken, batı Berlin'de florasan kullanılmış olması.

13
Avrupa''daki ilk trafik ışıkları Berlin''e yerleştirildi
Avrupadaki ilk trafik ışıkları Berline yerleştirildi
Avrupa''daki ilk trafik ışığı uygulaması, 1924 yılında Berlin''de hayata geçirildi. Üstelik günümüzde halen Berlin''in en yoğun bölgelerinden biri olan ve içinde oldukça farklı bir yapı olan Sony Center''ı da barındıran Potsdamer Platz''da. Yukarıda gördüğünüz Ampelman. Doğu Almanya'da duvardan önce kullanılan trafik işaretli adam. Hala doğu tarafında trafik ışıklarında görülebilir.Haber Yayın Tarihi: 05.09.2017 08:05 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bir zamanlar güzelliğiyle mest ediyordu! Prenses Caroline son haliyle şaşırttı Herkes bilmez! Büyükanıt, totemiyle bakın Fener'i nasıl şampiyon yaptı 83'lük İngiliz'in, emeklilik oyunu! Türkiye'de gününü gün ederken ülkesini dolandırdı Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti!