Son Dakika Haberleri: Beş Günde Baş Döndüren Kobani Trafiği

Beş Günde Baş Döndüren Kobani Trafiği

5 yıl önce

1
IŞİD, Kobani'ye yönelik yoğun saldırılarını Eylül ayında başlattı, Ekim başında Kobani artık tamamen IŞİD kuşatması altındaydı.

Uzun süre Kobani'de yaşananlara mesafeli duran uluslararası toplum, Eylül'ün son günlerinde harekete geçti;

27 Eylül'de Kobani'yi kuşatan IŞİD kuvvetleri havadan koalisyon güçleri tarafından ilk bombardıman yapıldı.

Türkiye ise, Kobani'de yaşananlara, başlangıçta sadece "insani yardım" göndererek yaklaştı.

Ancak son beş gün boyunca yaşananlar, Türkiye'yi "insani yardım" göndermekten, sınırlarını Peşmergeye açmaya kadar getirdi.

İşte, Türkiye'nin Kobani konusunda daha aktif hale gelmesini sağlayan, çok hızlı bir trafiğin yaşandığı son beş günün çarpıçı gelişmeleri, açıklamaları;
2
16 Ekim Perşembe: (ABD, PYD ile resmen temas ettiğini açıkladı.) Kobani konusunda son beş günlük gelişmelerin işaret fişeğini, ABD'nin PYD ile "resmen temasa geçtiğini" açıklaması oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Suriye'de Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile ilk kez direkt temasa geçtiğini açıkladı. Psaki, PYD ile daha önce aracılar vasıtasıyla iletişime geçtiklerini ancak haftasonu gerçekleşen toplantıda ilk kez direkt bağlantı kurulduğunu söyledi.
3
17 Ekim Cuma: (ABD, PYD'ye istihbarat paylaşımında bulunduğunu açıkladı.) ABD, PYD ile temasın içeriğini ise, bir gün sonra açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, PYD ile temasın "istihbarat işbirliği" olduğunu söyledi.

Harf, PYD ile istihbarat paylaşımı konusundaki soruyu “Birçok kişiden istihbarat alıyoruz. Bilgiler alabileceğimiz her yere bakıyoruz. Dolayısıyla evet, bazı istihbarat ve bilgi paylaşımları bulunuyor. Bu her alanda tekrarlayacağınız bir şey değil tabi ki ama bu doğru” diyerek yanıtladı.
4
18 Ekim Cumartesi: (Erdoğan: PKK ile PYD aynı) ABD ile PYD arasındaki hızlı temas trafiğine Türkiye'nin tepkisi, en üst düzeyde, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ifade edildi.
Erdoğan, Afganistan gezisi dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada, PKK ile PYD'nin Türkiye açısından "eş olduklarını" açıkladı.

Erdoğan şöyle konuştu; "Son günlerde bir şeyler dolaşmaya başladı. Nedir o? PYD'ye silah desteği vermek ve PYD'ye verilecek silah desteğiyle IŞİD'e karşı burada bir cephe oluşturmak. Tamam da PYD şu anda bizim için PKK ile eştir, o da bir terör örgütüdür. Bir terör örgütüne kalkıp da bize dost olan NATO'da beraber olduğumuz Amerika'nın böyle bir desteği, açıktan açığa söyleyerek bizden 'evet' ifadesini, yaklaşımını beklemesi çok çok yanlış olur, böyle bir şeyi bizden beklemesi mümkün değil, böyle bir şeye de biz 'evet' diyemeyiz."
5
19 Ekim Pazar: (ABD Başkanı Obama, Erdoğan'ı aradı.) Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "PKK ve PYD bizim için eştir" açıklamasından yaklaşık 24 saat sonra ABD Başkanı Barack Obama, Erdoğan'ı telefonla aradı.

Telefon konuşması konusunda daha sonra Reuters'e bilgi veren Amerikalı bir yetkili, bama'nın Erdoğan'a, ABD'nin havadan Kobani'de savaşan PYD silahlı güçlerine havadan silah yardımı yapacağını bildirdiğini açıkladı.
6
20 Ekim Pazartesi: (ABD, PYD'ye havadan konteynerlarla silah attı) 20 Ekim Pazartesi sabahı ilk saatlerde ise, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı yazılı bir açıklama yaparak, Kobani'deki PYD güçlerine havadan konteynerlarla yardım malzemesi, silah ve mühimmat atıldığını açıkladı.
7
20 Ekim Pazartesi: (Türkiye, Kobani'ye koridor açtı.) 20 Ekim Pazartesi günü öğle saatlerinde ise, daha önce Kobani'ye desteğinin sadece "insani yardımla" sınırlı olduğunu açıklayan Türkiye'den sürpriz bir açıklama geldi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin kobani'ye yardım için gidecek Kuzey Irak'taki Peşmerge kuvvetlerine, Türkiye topraklarından geçiş izni verildiğini açıkladı.
Peşmergeye geçiş izni, ilk olarak sabah saatlerinde Kuzey Irak'ta yayın yapan Rudaw televizyonu tarafından gündeme getirilmişti.
Çavuşoğlu da öğle saatlerinde, Rudaw'ın haberini doğruladı.
8
20 Ekim Pazartesi: (Kerry: Politikamız değişmedi) ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Endonezya ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kürtlere havadan yapılan silah desteğine ilişkin olarak konuştu. Kerry, "Türkiye'ye bunun politika değişikliği olmadığını anlattık" dedi.

Kendisinin ve Başkan Obama'nın Türk yetkililerle görüştüğünü ifade eden Kerry, “Suriye'deki Kürtlere silah dağıtımı yapılmasının ABD politikasında bir değişiklik anlamına gelmediğini Türkiye'ye anlattık. Bu yaşanan krize ‘anlık' bir müdahaleydi” dedi.

Yapılan yardımın ahlaki boyutu olduğunu söyleyen Kerry, “IŞİD'e karşı savaşan Kürtlere yardım etmemek sorumsuzluk olurdu” dedi.
9
20 Ekim Pazaretsi: PYD'ye yakın siteler silah yardımlarının fotoğraflarını paylaştı.
10
ABD'nin PYD'ye gönderdiği yardım paketlerinden biri ise yine ABD uçakları tarafından imha edildi. PYD güçlerinin uzağına düşen yardımın IŞİD'in eline geçmemesi için imha edildiği öğrenildi.
11
Bu arada Kobani'de IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalarda tüm hızıyla devam etti.
12
Meraklı vatandaşlar çatışmaları sınır bölgesinden dürbünlerle takip etti.
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
Haber Yayın Tarihi : 20.10.2014 07:27 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Deli Yürek'in Zeynep'i yıllara meydan okuyor! Denizin ortasında ilginç görüntü! Gören başına üşüşüyor Genç doktorun, meslekten men edilme nedeni pes dedirtti! Yurt dışından telefon getirenler dikkat! Resmi gazetede yayınlandı Gören Bodrum sanıyor, gerçekte neresi olduğunu duyan şaşıp kalıyor!