Beyninizin Hangi Tarafını Kullanıyorsunuz? - Son Dakika

Beyninizin Hangi Tarafını Kullanıyorsunuz?

11.04.2014 18:23

Beyninizin sağ tarafı mı yoksa sol tarafınımı daha fazla çalıştırıyorsunuz?

1
Hangi yarım kürenizi daha çok kullandığınızı kontrol edin ve beyninizin bilmediğiniz yönlerini keşfedin.
2
Beyninizin sol yarım küresini güçlendirmek için yapmanız gerekenler...

3
Yazı Yazın; kelimeleri hafızanıza yerleştiren ve size etkili konuşma kabiliyeti sağlayan tarafınız, beyninizin sol yarım küresi. Blog açabilirsiniz ya da sevgilinize mektup yazabilirsiniz.
4
Rakamlarla iç içe olun; işlemleri kafanızdan yapmaya çalışmak, telefon numaralarını ezberlemek beyninizin sol yarım küresini harekete geçirecektir. Sizin için önemli numaraları ezberleyerek egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz.
5
Yeni bir dil; bir dili kavrama kabiliyetinizin yolu, sol yarım kürenizden geçiyor. Yeni bir dil öğrenmek bu bölgedeki kaslarınızı güçlendirecektir.
6
Bulmaca çözün; bulmaca çözmek hafızanızı canlı tutuyor ve beyninizin sol tarafının bolca elektrik üretmesini sağlıyor. Sudoku, çengel, kare bulmaca... Sol beyninizi geliştirmenizi sağlayacaktır.
7
Kitap okuyun; belki televizyon seyretmek daha kolayınıza geliyordur. Ancak kitap okumak; entelektüel seviyenizi ve kelime haznenizi geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda beyninizin sol kısmını da çalıştırmanıza yardımcı oluyor.

8
Beyninizin sağ yarım küresini güçlendirmek için yapmanız gerekenler...
9
Müzik dinleyin; gün içerisinde 15 dakika ayırın ve müzik dinleyin, bu sefer sözlere değil, şarkının içerisindeki enstrümanlara dikkatinizi verin. Ritim duygunuz; beyninizin sağ tarafının ne kadar güçlü olduğuyla ilgilidir.
10
Resim yapın; çok yetenekli olmamanız resim yapmanıza engel değil. Önünüze bir resim kağıdı ve yumuşak uçlu bir kalem koyun. Saatinizi 30 dakikaya ayarlayın ve çalışın.
11
Bilgisayar oyunu; araştırmalar, bilgisayar oyunu oynamanın düzenli olarak çözüm üretme mekanizmanızı harekete geçiriyor ve yaratıcılığınızı arttırıyor. Molalarınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz.
12
Sol elinizi kullanın; vücudunuzun sol tarafıyla günlük işlerinizi yapmak, beyninizin sağ yarım küresini harekete geçiriyor. Bu yüzden solak olan insanlar daha çok sanatsal işlerle uğraşıyor.

13
Çizgisiz kağıt tercih edin; çizgili kağıt sizi sistemli olmaya zorlar. Kağıt üzerine not alırken ne kadar özgür olursanız, sağ yarım kürenizi de o kadar özgür bırakmış olursunuz.

Son Dakika Beyninizin Hangi Tarafını Kullanıyorsunuz? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kurtuluşu mucize! Kaybolan yaşlı kadın ormandan gelen sesle bulundu İstanbul'un göbeğinde ama çok az kişi biliyor! Yıllardır cam fanusların içinde saklanıyorlar Büyük beden model, yine yaptı yapacağını! Ayna karşısında çırılçıplak karnını doyurdu Görüntüler dün geceden! Ünlüler, villada sabaha kadar vur patlasın çal oynasın kaçak parti yaptı Daireler, merdivenler, posta kutuları! Sıcaklığın eksi 50 dereceye düştüğü yerde her şey buz tuttu