Bileşiminde 'Dekstrometorfan' Olan İlaçlar Öldürüyor - Son Dakika

Bileşiminde 'Dekstrometorfan' Olan İlaçlar Öldürüyor

06.03.2015 13:57

1
Ecza dolabınızı kontrol edin evinizde bu ilaçlar varsa tehlikedesiniz, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uyarıyor bileşiminde 'Dekstrometorfan' bulunan öksürük şuruplarınız varsa çöpe atın. Bileşiminde 'Dekstrometorfan' bulunan öksürük şuruplarının toplatılmasına karar verildiği haberleri üzerine Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

2
ACTIDEM (Şurup)

3
BENAFED (Şurup)

4
BENICAL (Şurup)

5
VICKS Medinait (Şurup)

6
VICKS Vapodry (Şurup)

7
TYLOL Cold (Şurup)

8
BENICAL COLD (Lak Tablet)

9
BRONKAR-A (Şurup)

10
DEFEKS (Şurup)

11
DEKSAN (Şurup)

12
WİNTUS (Draje)

13
DORFAN (Şurup)

14
METORFAN (Draje)

15
RHINOTUSSAL Mikropellet Kapsül

16
RHINOTUSSAL Süspansiyon

17
TRİATÜS (Şurup)

18
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı'ndan ilgili yerlere ‘çok acele' koduyla gönderilen resmi yazıya göre; Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) resmi web sitesinde ‘dekstrometorfan' içeren öksürük şuruplarının kullanımına bağlı olduğu düşünülen ölümlerle ve ciddi advers etkilerle sonuçlanan olaylar görüldü. Sağlık Bakanlığı, ‘dekstrometorfan' içeren öksürük şuruplarının kullanılmaması gerektiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) resmi internet sitesinde ‘dekstrometorfan' içeren öksürük şuruplarının kullanımına bağlı olduğu düşünülen ölümler ve ciddi rahatsızlıklar yaşandığı bilgilerinin yer aldığına dikkat çeken bakanlık, 81 ildeki tüm eczacılara ‘çok acele' koduyla bir yazı gönderdi. Yazıda ‘dekstrometorfan' adlı etken madde yer alan yerli ya da ithal tüm ilaçların piyasadan geri çekilmesi gerektiği ifade edildi.

19
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı'ndan İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası, Türkiye İlaç Sanayicileri Derneği, Türk Eczacılar Birliği, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği, Ecza Depocuları Derneği, Gelişimci İlaç Firmaları Derneği ve Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği'ne ‘çok acele' koduyla resmi bir yazı gönderdi.

20
İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Güven Artıran imzalı yazıda, Dünya Sağlık Örgütü'nün resmi internet sitesinde ‘dekstrometorfan' içeren öksürük şuruplarının kullanımına bağlı olduğu düşünülen ölümlerle ve ciddi advers etkilerle sonuçlanan olayların yaşandığı kaydedildi. Konuyla ilgili yapılan araştırmaların sonucunda olaylara ‘levometorfan ile kontamine dekstrometorfan' içeren öksürük şuruplarının kullanımının sebep olduğunun düşünüldüğü vurgulandı. Dekstrometorfan adlı etken maddenin Konduskar Laboratories Private Limited, Kolhapur, Hindistan'da üretildiği, buradan ithal edilen dekstrametorfan adlı etken maddenin spesifikasyonlarına uygunluğunun kontrol edilmesi gerektiği konulu alarm yayınlandığı hatırlatıldı.

21
Adı geçen üretim yerinden Türkiye'ye dekstrometorfan adlı etken maddenin ithal edilip-edilmediğinin bildirilerek, ediliyor ise ithalatının durdurulması gerektiğinin altı çizilen yazıda şu ifadelere yer verildi: “Adı geçen üretim yerinden ithal edilen söz konusu etken madde kullanılarak üretilen ürün olup-olmadığının ve/veya adı geçen üretim yerinde üretilmiş ürünlerinin ithal edilip edilmediğinin bildirilmesi ve varsa kullanılmamasının gerektiğinin, adı geçen üretim yerinde üretilmiş dekstrometorfan adlı etken madde yer alan yerli ya da ithal tüm müstahzarlarının ithalatının/üretiminin durdurularak, stoklarda bulunanlarının ülkemiz piyasasına verilmemesi ve piyasada mevcut tüm partilerinin, ilgili mevzuat doğrultusunda piyasadan geri çekilmesi ve kurumumuz ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.”

22
Ev yapımı öksürük şurubu nasıl yapılır biliyor musunuz? İşte doğal besinlerle hazırlayacağınız mucizevi tarif: Malzemeler: 1/4 bardak bal, 1/4 bardak taze sıkılmış limon suyu, 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil, 1/4 bardak eczaneden alınan sebze gliserini

23
Yapılışı:

Limon suyunu ve zencefili karıştırarak ufak bir tencerede düşük sıcaklıkta 10 dakika kadar kaynatın.

24
Ardından karışımı orta boy bir kaseye süzerek boşaltın.

25
Sebze gliserinini ve balı kaseye koyup iyice karıştırın.

26
Şurubu ufak bir şişeye koyun ve hava geçirmesini önleyecek şekilde kapatın. Bu şurubu 1 yıl kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Gliserinin tarihinin geçmemesine dikkat edin. Öksürdüğünüz günlerde 3-4 saatte bir 1 çay kaşığı içebilirsiniz.

27
İlaç yerine geçen mucizevi yiyecekler/ Birbirinden şifalı bitkilerle ilaçlara veda edin! NAR/ Nar eski çağlarda tanrıların yiyeceği olarak düşünülürdü. Bugün neyse ki sizin bizim gibi ölümlülere sağlıklı, uzun bir ömür sunmaları için marketten almak yeterli. Nar ile yapılan bilimsel çalışmalar kalp damar hastalıklarının sebebi olan ateroskleroz'u geri çevirmek için kullanılabileceğini gösteriyor.

28
Her gün nar suyu içen katılımcılarla yapılan bir çalışmada, bir yıl sonunda damardaki plakların boyutlarında %35 azalma sağladığı görülmüş. Nar, kolesterolü oksitlemeden koruyarak plak gelişimini önlemeye yardımcı olur.

29
PANCAR/ Eğer sebze suyu sıkacaksanız içine mutlaka pancar koymayı deneyin. Harika tadının yanı sıra tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Sağlıklı katılımcılarla yapılan bir çalışmada bir bardak pancar suyu içtikten sonraki 3-6 saat içinde sistolik tansiyon (diğer tabirle büyük tansiyon) düzeyleri 11.2 mm civarında ölçülmüş.

30
Bu doktorların rüyalarını süsleyen tansiyon değeridir. Pancarlar damar duvarlarını doğal olarak rahatlatan nitratları içerirler. Ayrıca evde kendiniz az tuzlu olarak turşusunu yapıp bu ilaç sebzeyi istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

31
VİŞNE/ Sadece pastaları değil uykunuzu da güzelleştirir. Bir çalışma gerçek vişne suyunun uykuda salgılanan bir hormon olan melatonin düzeylerini yükselttiğini, uykunun süre ve kalitesini arttırdığını göstermiş. Vişne suyu içenler ortalamada 39 dakika daha fazla uyumuşlar.

32
Üstelik tadı da harika. Koyu pembe ve mor renkleri yine yüksek antioksidan ve antosiyanin ve fenolik asit içerikleri olduğunu gösteriyor. Oksidasyonu önleyici etkisi ile kalp sağlığını korur ve yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

33
DOMATES/ Domates dünyadaki en sağlıklı yiyecek yarışması yapılsaydı, rakiplerini ciddi olarak zorlardı. Likopen adındaki güçlü kanser savaşçısı en çok domateste bulunur. Domatesin kendisi gibi suyu ve doğal katkısız yapılmış domates salçası da likopen deposudur.

34
Küçük bir çalışmada prostat kanseri olan hastalar günde 30 mg likopen içerecek miktarda domates sosu yediğinde, birkaç hafta sonunda bile serum PSA düzeylerinde %17,5 düşme saptanmış.

35
PSA: Vücutta doğal olarak küçük miktarlarda bulunur ancak prostat kanseri vakalarında kan düzeyleri çok yükselir.

36
LAHANA/ Anti kanser özelliklerini az çok biliriz ama anti ülser özellikleri neredeyse hiç bilinmez. 5-metilmetionin (diğer adıyla vitamin U) içerirler ve bu vitamin, mideyi hasardan korur. Bir çalışma lahana suyu içen ülser hastalarının daha hızlı iyileştiğini gösterdi. Tadı dünyadaki en iyi içecek olmayabilir ama kesinlikle denemeye değer.

37
Ayrıca salatalara çiğ olarak koyarsanız dolmasından çok daha fazla anti kanser özelliklerini hayatınıza davet etmiş olursunuz. Kalp ve kemik sağlığında çok önemli olan K vitamini de, tüm lahana çeşitlerinde bulunur.

38
YEŞİLLİKLER (özellikle koyu yeşilller)/ Çiğ yeşil yapraklı sebze ve salataların, yarım kilosu ortalama 100 kalori civarındadır ve inanamayacağınız kadar çok miktarda besinle doludur. Kalorilerinin büyük kısmı proteinden gelir. Kan damarlarını koruyan ve diyabet riskini azaltan bileşiklerle doludurlar. Zayıflarken ve normal zamanlarda limitsiz yiyebildiğiniz muhteşem bir yiyecektir.

39
Ancak bu etkilerinin olabilmesi için gerçekten çok daha fazla yenmesi gerekiyor. Yeşillikler yüksek miktarda folat (folik asidin doğal formu), kalsiyum, az miktarda Omega 3 yağ asidi, karotenoidler (göz sağlığı için özellikle önemli olan lutein ve zeaksantin), C vitamini, K vitamini, anti oksidanlar ve güçlü antikanser bileşenler içerirler. Brokoli yine bu gruba ait bir sebze olarak sayılır.

40
Baklagiller ve mercimek ailesi (nohut, kuru fasulye, kuru börülce, yeşil mercimek, kırmızı ve sarı mercimek, maş fasulyesi, barbunya, kuru bakla) en fazla besin zengini olan sağlıklı karbonhidrat kaynağı oldukları için süper besinler arasındadırlar. Ayrıca protein doludurlar. Yavaş sindirilirler, bu nedenle ani kan şekeri yükselmesine sebep olmazlar ve kan şekeri düzensizliğinden korurlar.

41
Kolesterolü düşüren ve sizi uzun süre tok tutan çözünebilir lif ve dirençli nişasta içerirler. Bu nişasta bizim bağırsaklarımızda sindirilmez, bu nedenle zannedilenden daha az kalori içerirler. Bu lif ve nişasta bağırsak bakterileri tarafından fermente edilir (gaz yapmasının nedeni) ve yağ asitlerine dönüştürülür ki, kolon kanserinden güçlü bir şekilde koruma sağlayan da budur. Baklagiller ve mercimekleri haftada 2 kez yemenin kolon kanseri riskini %50 azalttığını gösteren çalışmalar var. Ayrıca ağız, yutak, mide ve böbrek kanserlerinden de güçlü bir şekilde korurlar.

42
SOĞAN/ Soğan, sarımsak, arpacık soğan, yeşil soğan, pırasa hepsi alyum sebze ailesindendir. Bu aile kalp damar sistemini koruyarak, immün sistemi güçlendirerek, anti-diyabetik, anti-kanser etkileri nedeniyle hayatımızda çok önemli bir yerde olmayı hak ediyorlar. Bütün bu faydaları sağlayan (ve aynı zamanda kokusunu veren) organosülfür içerikleri ancak çiğnendikleri, ezildikleri ve doğrandıkları zaman ortaya çıkıyor.

43
Tüm bilimsel çalışmalar alyum grubu sebzeler ne kadar çok tüketiliyorsa mide bağırsak sistemi ve prostat kanserlerinin o kadar az görüldüğüne işaret ediyor.

44
MANTAR/ Düzenli olarak mantar yendiği zaman meme, mide ve kolorektal kanserlerin riski azalıyor. Çin'de yapılan bir çalışmada günde 10 gram taze mantar yiyen kadınlarda meme kanseri riskinin %64 düştüğü, yanında yeşil çay içildiği zaman kadınlarda meme kanseri riskinin menopoz öncesi %89, menopoz sonrası %82 azalma sağladığı gösterilmiş.

45
Beslenmenin size yararlı olabilmesi için hayatınızda düzenli olarak yer alması gerekiyor. Kanserden korunmak isteyen kadınların günde 100 gr mantarı her gün beslenmelerine dahil etmeleri, kanserden korunmada bir strateji olarak kullanılabilir. Bunun için bulunması zor olan enteresan mantarları aramanıza gerek yok. Beyaz mantar, kestane mantarı, istiridye mantarı, shiitake ve daha zor bulunan maitake, reishi mantarlarının hepsi aynı etkiyi yapıyor.

46
Diyabet ve Kalp Hastalığı düşmanı Armut ve faydaları/ Yakın zamanda yapılan araştırmalar, armut kabuğunun etli kısımlara oranla 3­4 kat daha fazla besleyici ve yararlı madde içerdiği ortaya çıkmıştır.

47
Bu maddeler antioksidan ve iltihap önleyicidir ama ayrıca armut kabuğu bolca lif içerdiği için de armudu kabuğu ile yemek çok daha yararlı olabilir.

48
Ancak sadece kabuğa odaklanmak bir hata olur. Armut tümüyle bolca lif,vitamin ve mineral içeren bir meyvedir.

49
Armuda günlük beslenmenizde yer verdiğinizde bu lif bakımından oldukça zengin olan meyve, göğüs kanseri, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet hastalıları riskini azaltacaktır.C ve K vitaminlerinin yanı sıra armutta B2, B3, B6 vitaminleri ve bakır da bulunur.

50
Sindirimi Kolaylaştırır:Orta boy bir armut 5.5 gram kadar lif içerir ve günlük ihtiyacımızın 21 ila 38 gram arasında değiştiği düşünülürse, armudun lif bakımından oldukça zengin bir kaynak olduğu anlaşılır.Potasyum içerdiğinden dolayı armut yüksek tansiyonu engellemeye yardımcı olur.

51
Beslenmede life yer vermek neden bu kadar önemli diye soracak olursanız, gerektiği kadar lif almanız halinde sindirim sisteminiz de size zorluk çıkarmadan, sorunsuz işleyebilir.

52
Kabızlık ve kabızlık sonucu oluşan hemoroid gibi sancılı rahatsızlıklar lif sayesinde önlenebilir.Armutta bulunan bor maddesi vücudun kalsiyumu tutması için gereklidir. Dolayısıyla armudu kemik erimesine karşı bir önlem olarak kabul edebiliriz.Armutta bulunan hidroksisinnamik asit, mide ve akciğer kanserini önlemeye yardımcı olabilir.

53
Ayrıca lif, vücudun vitamin ve mineralleri emme kapasitesini arttırır.Yiyecek alerjisi olan pek çok kişinin güvenebileceği, alerjiye yol açma riski son derece düşük olan meyvelerden biri de armuttur.

54
Sağlıklı Besin Maddeleri İçerir: Armudun lif bakımından zengin bir içeriği olduğunu söyledik ancak bununla bitmiyor.

55
Üstelik, kasların gerektiği gibi çalışması ve en önemlisi kalp atışlarını düzenlemesi açısından son derece yararlı bir maddedir.Armut kabuğunda bulunan kuersetin maddesi, kansere ve damarların hasar görmesine karşı engelleyici bir rol oynar.

56
Orta boy bir armut 212 miligram potasyum içerir. Potasyum vücudun su dengesini düzenlemek adın önemli bir mineraldir.Armudun damarları koruması, kalbi de koruması anlamına gelir.

57
Armut ve kalp ilişkisini daha önce duymuş muydunuz, şaşırtıcı öyle değil mi?

58
Üstelik dahası da var, aynı armut 7,5 miligram C vitamini de içerir ki bu da ortalama bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacının % 10'una denk gelir.

59
Bu maddede son olarak armudun gözlere iyi gelen A vitamini içerdiğini de belirtelim.

60
Armut K vitamini İçerir: Armut K vitamini içeren bir meyvedir ve K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmasıyla bilinir. K vitaminine vücuttaki proteinleri harekete geçirmek için ihtiyaç duyarız.

61
K vitaminimiz azaldığında diş eti ve burun kanamaları artar ya da yaralandığınızda kanama ya da çürükler çok daha uzun sürelidir.

62
Pek çok kaynakta kansere karşı da koruyucu özelliği bulunduğu söylenen armut, kalp hastalıklarına karşı da önerilir ve bunun nedeni genellikle lif ve bolca antioksidan içermesidir.

63
Amerikan Kalp Derneği'nin belirttiğine göre günde bir armut yiyerek felç riskini yarı yarıya azaltmak mümkündür.

64
Ayrıca armudun kalp krizi geçirme riskini ve kalp krizine bağlı ölüm oranını da epey düşürdüğü bilinmektedir.

65
Kalp demişken, armudun çarpıntıya iyi geldiği de belirtilir.

66
Çeşitli araştırmalar armudun insülin hassasiyetini geliştirdiğini ve tip 2 diyabet riskini azaltmada en etkili meyvelerden biri olduğunu göstermiştir.

67
Armut lif açısından zengin bir meyvedir ancak glisemik indeksi oldukça düşüktür.

68
Yani kan şekerini yavaş yavaş yükseltip yavaş yavaş düşürür. Böylelikle armudun kan şekerini dengede tuttuğunu söyleyebiliriz.

69
Orta boy bir armut yaklaşık 100 kaloridir.

70
Dolayısıyla ara öğün olarak tercih edilebilecek hem lezzetli hem de sağlıklı bir seçimdir.

YORUMLAR
500

Son Dakika Bileşiminde 'Dekstrometorfan' Olan İlaçlar Öldürüyor - Son Dakika


Advertisement