Bilim Dünyasına Damga Vuran Son Gelişmeler - Son Dakika

Bilim Dünyasına Damga Vuran Son Gelişmeler

04.11.2014 16:32

1
Türkiye'nin jeopolitik konumu, gündemini yoğun olarak etkiliyor. Özellikle son dönemde Ortadoğu'da yaşanan siyasi olaylar nedeniyle, bilim dünyasındaki gelişmeleri takip edememiş olabilirsiniz. İşte bilim dünyasına damga vuran gelişmeler...

2
Bilim insanları, HIV virüsünü kontrol altına almayı veya zayıflatmayı amaçlayan tedavilerden farklı olarak, ilk kez insan hücrelerinden yok etmeyi başardı.

3
Kronik kemik bozukluğuna sahip, kafatası kemiği 1,5 cm'den 5 cm'e kalınlaşmış, görme kabiliyetinin azalması ve baş ağrılarından şikayetçi 22 yaşında Hollandalı bir kadının kafatasının üst bölgesi çıkartıldı ve onun yerine 3 boyutlu yazılmış kafatası yerleştirildi.

4
Avustralyalı doktorlar bir ilki gerçekleştirerek durmuş bir kalbi hastaya nakledip hayata döndürdü.

5
İsveç'te tıp tarihinde ilk kez rahim nakli yapılan bir kadın doğum yaptı. Gothenburg Üniversitesi ve Stockholm Tüp Bebek Ünitesi'nde görevli doktor Mats Brannstrom liderliğindeki ekibin rahim nakli yaptığı 36 yaşındaki kadının, geçen ay bir erkek çocuk dünyaya getirdiği bildirildi.

6
İngiliz bilim adamları, laboratuvar ortamında ilk kez bütün işlevlerini yerine getiren organ üretti.

7
Bilim insanları, yaptıkları araştırmada, vücuda enjekte edilen bir tür bakterinin kanserli tümörü küçülttüğü bulgusuna ulaştı.

8
İran doğumlu matematikçi Meryem Mirzakhani, ‘matematiğin Nobel ödülü' olarak bilinen Fields madalyasını alan ilk kadın oldu.

9
ABD'li araştırmacılar, dünyanın ilk şarj edilebilir bataryasını geliştirdiklerini duyurdu. Işık ve hava ile kimyasal tepkimeye girerek çalışan cihaz, 'nefes alan batarya' olarak tanımlanıyor.

10
Bilim insanları laboratuvar ortamında yapay deri geliştirmeyi başardı. Hedef, ilaç ve kozmetik ürün testlerinde hayvan kullanımına son vermek.

11
Bilim adamları, laboravutar ortamında kendi kendini iyileştirebilen kas geliştirdi.

12
Alman Fraunhofer Enstitüsü uzmanları, laboratuvar ortamında yapay olarak damar üretebilen birteknoloji geliştirdi. Araştırmacılar bunun için bir özel yazıcıyı kullanıyor.

13
Eugene Goostman adlı bir yapay zeka, İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing tarafından geliştirilen Turing testini geçmeyi başardı.

14
NASA uzay aracı MESSENGER Güneş'e en yakın gezegen Merkür'deki donmuş halde bulunan suyu ilk kez görüntülemeyi başardı. MESSENGER, Merkür'ün kuzey kutup noktası yakınlarındaki donmuş su izlerini fotoğrafladı

15
ABD'li araştırmacılar neredeyse tamamen şeffaf olan yeni nesil bir güneş paneli üretmeyi başardı.

16
Amerikalı bilim adamları, beynin belirli bir bölgesine özel yöntemle elektrik akımı vererek hafızayı güçlendirmeyi başardı.

17
Bilim insanları Evren'deki en güçlü patlama olarak bilinen süpernovayı, laboratuvar ortamında oluşturduklarını açıkladı. Yapay süpernovada, yüklü parçacık saçan şok dalgaları da ortaya çıktı.

18
Bilim insanları, kök hücreleri beyin tümörlerini yok etmek için kullandı. Yeni yöntemin uzun vadede kanser tedavisinde kullanılabileceği düşünülüyor.

19
Şimdiye kadar yapılmış en büyük teleskobun yapımına Şili'de düzenlenen törenle başladı.

20
Ürettikleri pirinç tanesinden küçük kalp pilini, yeni geliştirilen sistemle vücut dışından kredi kartı büyüklüğündeki güç kaynağıyla şarj etmeyi başaran Amerikalı bilim adamları tıpta çığır açabilecek buluşa imza attı.

21
ABD'li bir firma tarafından geliştirilen robotik kol, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylandı. Karmaşık fonksiyonları yerine getirebilen kol insanlarda kullanılacak.

22
Japonya'da ''yeniden programlanmış hücreler'' anlamına gelen iPS hücreleri ilk kez insana nakledildi.

23
Yeni icat edilen bir başlıkla, hastanın beyin kanaması geçirip geçirmediği sorusuna hızla yanıt verebileceği belirtiliyor.

24
Özel MEF Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi İlayda Şamilgil, “First Step To Nobel Prize In Physics” yarışmasında, 70'e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu. Daha önce TÜBİTAK'ın yarışmasına da gönderdiği projenin, burada dereceye giremediği öğrenildi.

YORUMLAR
500

Son Dakika Bilim Dünyasına Damga Vuran Son Gelişmeler - Son Dakika


Advertisement