Bilim dünyasını heyecanlandıran keşif! Çorum'da Hitit dönemine ait olduğu düşünülen insan kemikleri bulundu - Son Dakika

Bilim dünyasını heyecanlandıran keşif! Çorum'da Hitit dönemine ait olduğu düşünülen insan kemikleri bulundu

29.11.2019 13:16

Dünyanın en büyük medeniyetlerinden biri olan Hitit İmparatorluğu'na başkentlik yapan Şapinuva'da, Hitit dönemine ait olduğu düşünülen insan kafatası ve uyluk kemiği bulundu.

1
Kazı ekibi ve Hitit Üniversitesi Antropoloji Bölümü öğretim üyeleri tarafından yapılan ön çalışmalar sonucunda kafatasının genç bir kadına ait olduğu tespit edilirken, antik DNA çalışmasıyla birlikte Hititler'e ait olduğu düşünülen iskeletin genetiksel anlamda akrabalık ilişkilerinin ortaya çıkartılması planlanıyor.
2
Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Şapinuva Kazı Başkanı Prof. Dr. Aygül Süel ve ekibinin yürüttüğü kazıda bulunan 3 bin 500 yıllık kafatası ve uyluk kemiği, Hitit bilim dünyasına ışık tutacak nitelikte.
3
Çorum'un Ortaköy ilçesinde yer alan Şapinuva antik kentinin Hitit Devletine başkentlik yapmış şehirlerden bir tanesi olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Aygül Süel, bu şehirde ekip olarak Tepelerarası ve Ağılönü mevkileri olmak üzere iki ayrı bölgede kazı çalışması yaptıklarını hatırlattı.
4
Son 6 yıldır Tepelerarası bölgesinde 'Atölyeler mahallesi' olarak isimlendirilen alanda, Hitit dünyası için çok önemli olan bulgulara rastladıklarını açıklayan Kazı Başkanı Süel, "Bu yıl Tepelerarası bölgesinde yürütülen kazı çalışmalarında çok önemli bir buluntuyla karşılaştık. Önemli bir keşif oldu. Atölyeler mahallesinin olduğu bölgede, Hitit dönemine ait dolgu içerisinde insan kafatasına ve uyluk kemiğine rastladık. Bulunan bu insan kafatası ve uyluk kemiği bize, Hitit bilimine ve Hitit dünyasına çok şey kazandıracak" dedi.
5
6
Çırak, "Kafatası parçalı bir şekilde şekilde ele geçmişti. Kafatasının yanındaki uyluk kemiği, parça buluntular içerisinde yer alıyordu. Bunların antropolojik analizleri neticesinde C-14 ve antik DNA çalışmaları ile birlikte tam olarak bu iskeletin yaşının tespit edilmesi mümkün olacak. Hititlerin kimlerle akraba olduğunu, nereden geldiği ve nereye gittiklerini antik DNA sonucunda ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Bu çalışmada bize de yer verdiği için Prof. Dr. Aygül Süel hocama da teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

7
Şapinuva'da Prof. Dr. Aygül Süel başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında bulunan insan kafatası ve uyluk kemiğinin kendilerini heyecanlandırdığını açıklayan Hitit Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tolga Çırak, "Bu buluntu, Hitit kafatası antropologlar için çok önemli. Çünkü Hititler ölülerini yakıyordu. Bu nedenle Hititlere ait çok fazla iskelet ele geçirilemedi. İskelet bulunamayınca, Hititlerin Anadolu'ya nereden geldikleri, nereye gittikleri veya diğer topluluklarla akraba ilişkilerinin ortaya konması bilim dünyasında her zaman bir soru işaretiydi. Bizi çok heyecanlandıran bu keşifle birlikte bilim dünyasındaki soru işaretlerinin kaldırılabileceğini düşünüyoruz. Bizim için nadide bir buluntu" diye konuştu.

8
9
Şapinuva antik kenti Tepelerarası Bölgesinde yer alan Hitit dönemine ait atölyelerin yer aldığı alanda bulunan insan iskeletinin, bilim dünyasına Hititli insan tipolojisi ve anatomisi hakkında bilgiler sağlayacağı düşünülüyor.

10
11
Dünyanın en büyük medeniyetlerinden biri olan Hitit İmparatorluğu'na başkentlik yapan Şapinuva'da, Hitit dönemine ait olduğu düşünülen insan kafatası ve uyluk kemiği bulundu.

YORUMLAR
500

Son Dakika Bilim dünyasını heyecanlandıran keşif! Çorum'da Hitit dönemine ait olduğu düşünülen insan kemikleri bulundu - Son Dakika


Advertisement