Bilkent Üniversitesi'nde Patlama - Son Dakika

Bilkent Üniversitesi'nde Patlama

20.04.2009 17:48

1
Bilkent Üniversitesi'nde eski Adalet Bakanı Profesör Dr. Hikmet Sami Türk derse gireceği sırada Bilkent öğrencisi olmayan bir kişinin, Türk'e yaklaştığı görüldü. Bir anda ortalık karıştı, peş peşe patlamalar meydana geldi.

2
Olay, Bilkent Üniversitesi'nin merkez kampüsündeki Hukuk Fakültesi'nin birinci katındaki sınıf girişinde saat 10.45'de meydana geldi. Eski bakan Hikmet Sami Türk'ün `Anayasa Hukuku' dersi vermek için B-113 sınıfına girdiği sırada, kendisini takip edip öğrenci gibi davranan `canlı bomba' 23 yaşındaki Didem Akman, üzerindeki bombayı patlatmak istedi.
3
Olayı fark eden Hikmet Sami Türk'ün koramaları hemen müdahale ederek `canlı bomba' saldırganı etkisiz hale getirdi. Ancak bu sırada korumaların araya girmesinden sonra paniğe kapılan saldırgan, fünyenin birini patlatırken yaralandı.

4
Hikmet Sami Türk ile sınıftakiler son anda kurtulduğu saldırı girişiminin ardından fakülte binası tahliye edildi. Üniversitenin güvenlik görevlileri ve jandarma ekipleri bölgeye geldi ve `canlı bomba' Didem Akman'ın üzerindeki yaklaşık 1 kilo patlayıcı etkisiz hale getirildi.

5
Saldırıdan yara almadan kurtulan eski Bakan Hikmet Sami Türk'ün olaydan hemen sonra eşini arayıp, `canlı bomba'nın suikast girişiminden kurtulduğunu ve merak edilecek bir şeyin olmadığını belirtti.

Yaralı olarak ele geçirildiği belirtilen canlı bombayla ilgili okulda önlemler alınırken sınıflar boşaltıldı. Jandarma olay yerinde incelemelere başladı.

6
`Canlı bomba' Didem Akman'ın saldırı öncesi Hukuk Fakültesi önündeki havuzun kenarına tebeşirle, `Senin acın, benim acım. Senin sevincin benim sevincim' ve ayrıca havuzun basamaklarına ise Arapça uzun bir metin yazdığı önü sürüldü. Eylem sırasında fünyelerden birinin patlamasıyla karnından hafif yaralanan saldırgan Didem Akman, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

7
Hukuk Fakültesi ikinci sınıf öğrencileri olan ve Hikmet Sami Türk'ün öğrencilerinden Cansu Küçükyılmaz ve Nilgün Çalışkan olayı şöyle anlattı:

8
'Biz sınıftaydık. Dersin başlamasını bekliyorduk. Bir anda bir patlama sesi duyduk. Cama yanaştığımızda her yer toz duman içindeydi. Hocamız sınıfa girerek, `Paniklemeyin, dışarı çıkmayın' diye uyarıda bulundu. Bu arada dışarıda güvenlik görevlileri arasında yerde yüzükoyun yatan kadın teröristi gördük. Çok şık giyimliyde, kıvırcık saçlıydı. Saçlarını yeni yaptırdığı belliydi. Ancak, hiç terörist tipi yoktu. Biz bu olayı görünce şoke olduk. Herkes panik halinde kaçıştı.'

9
Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Bilkent Üniversite'sinde uğradığı saldırıyı şöyle anlattı:

'Arkadaki patlamanın ardından eylemcinin yaralandığını gördüm. Ambulans çağıralım dedim sonradan anladığımıza göre fünyeyi ve suikast silahlarını beline bir kuşak gibi sardığı için karnında bir çizik varmış. Şişmanca bir hanım olarak görmüştüm ama zayıfça bir hanımmış. Başka bir hukuk fakültesinin öğrencisi Daha önce benzeri eylemlerde bulunmuş.

10
11
12
13
14
.

15
16
'3,5 yıl Adalet Bakanlığı yaptım. Adalet Bakanlığı döneminde yapılan önemli reformlardan biri cezaevleriyle ilgiliydi. Daha önce terör örgütleri cezaevlerini istediği gibi kullanabiliyordu. Göreve başladığımda önümdeki en önemli sorun cezaevlerinin ıslahıydı. Benden F tipi cezaevleri inşa edilmişti. Bunları hizmete açmayı planlıyorduk. Tecritle suçlandık ve ekim ayından itibaren ölüm oruçları ve çeşitli eylemler başladı'
17
'Hem bu cezaevlerinin kaldırılmasını hem de Marksist Leninist bir düzen kurulması için isteklerde bulunmuşlardı. Kabul edilmesi imkansızdı. Ölüm oruçlarının 60'ıncı gününe yaklaştığında Tabipler Birliği ölümlerin başlayacağı uyarısında bulundu. Bu noktada sona erdirilmesi için yeni girişimler başlatıldı. Hatta ben F tipi cezaevlerinin ertelenebileceği açıklamasında bulundum.'
18
'Sonra müdahalede bulunuldu. Hem jandarma hem de eylemciler hayatını kaybetti. Ancak bu olayların ardından terör örgütleri intikam planı yaptı. İstihbarat raporlarına göre daha önce silahlı suikast girişimleri oldu. Ancak sonuç alınamadı. Bugünkü saldırı ise bana fiziki olarak en yakına gelen saldırıdır.'

19
'2002 yılında Kartal Cezaevi'nde gazetecileri gezdirirken yaşandı. Bulgaristan'dan bir kadın gazeteci kılığında bir canlı bomba beni öldürecekti. Ancak polisin önceden haber alması üzerine önlendi. Korumalarım silah kullanmadan eylemciyi etkisiz hale getirdi. Eğitimleri bu yönde bir müdahaleyi sağlayacak düzeyde. Eylemcinin üzerindeki patlayıcı miktarının Hukuk Fakültesini havaya uçuracak düzeyde olduğu bilgisini aldım.'

Son Dakika Bilkent Üniversitesi'nde Patlama - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement