Bir Hafta İçinde Türkiye'de Neler Yaşandı - Son Dakika

Bir Hafta İçinde Türkiye'de Neler Yaşandı

13.03.2014 17:22

1
Türkiye son bir haftada baş döndüren bir gündem trafiği yaşadı. Son yedi günde farklı konularda çok sayıda gelişme yaşandı. İşte yedi günde ülkede yaşanan önemli gelişmeler…

2
6 Mart: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasını içeren 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı.

3
6 Mart: Anayasa Mahkemesi Ergenekon Davası'nda tutuklu yargılanan İlker Başbuğ'un başvurusunu karar bağladı. Mahkeme Başbuğ'un kişi hürriyeti ve güvenliğine ilişkin haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Başbuğ için 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye dilekçesi verildi.

4
6 Mart: Katıldığı bir televizyon programında soruları cevaplayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son günlerde peş peşe internete düşen ses kayıtlarına tepki göstererek, "Biz bu milleti Youtube'a, Facebook'a yedirmeyiz. Atılması gereken adım neyse biz bu adımı en kesin hatlarla atacağız. Kapatılmaları dahil" dedi.

5
7 Mart: İlker Başbuğ 26 ay tutuklu yargılanmasının ardından tahliye edildi. Başbuğ'u Silivri Cezaevi önünde çok sayıda vatandaş karşıladı.

6
7 Mart: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan'ın internet sitelerine ilişkin sözleriyle ilgili bir soruya, "Özgürlüklerin güçlenmesini arzu ederiz. Gerilemek söz konusu olmaz. Kimse de gerilemeyi özlemez zaten Türkiye'de. İnternet yasasını biliyorsunuz. Sıkıntılı durumlar vardı. Noksanlıkları düzelttiler. Facebook, Youtube dünyada geçerli platformlar, kapanması söz konusu olamaz" cevabını verdi.

7
8 Mart:Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Tarsus'ta düzenlenen Ak Parti mitinginde söylediği, "Nasıl bir zihniyetle mücadele ettiğimizi bu millet çok iyi görüyor. Sizlere anlatacağım çok şey var. Ama bunları bize bir Yahudi, bir ateist, bir Zerdüşt yapsa anlarım. Ama bunları yapan Müslümanım diye geçiniyorsa yazıklar olsun" şeklindeki sözler büyük tepki çekti. Çağlayan tepkiler üzerine sözlerinden dolayı özür diledi.

8
8 Mart: Dünya Kadınlar Günü nedeniyle İstiklal Caddesi'nde binlerce kişi toplandı. Polis göstericilerin Taksim Meydanı'na çıkmasına izin vermedi. Gezi Parkı kapatıldı. Bazı kadınlar polislerin kalkanlarını mor spreyle boyadılar.

9
9 Mart: Partisinin Şanlıurfa mitinginde konuşan ve cemaati sert sözlerle eleştiren Başbakan Erdoğan öğrencilere seslenerek cemaat yurtlarından ayrılmalarını istedi. Erdoğan öğrencileri gerekirse otellerde misafir edebileceklerini söyledi.

10
9 Mart: CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül projelerini açıkladı.

11
9 Mart: Kayseri'den Ankara'ya oradan da Başbakan Tayyip Erdoğan'ın konuşacağı AK Parti mitingi için uçakla Muş'a gitmek üzere yola çıkan Çevik Kuvvet ekibi kaza yaptı. Kazada 3 polis şehit oldu. Yaralı polislerden bir diğeri ise iki gün sonra hastanede şehit oldu.

12
10 Mart: 6526 sayılı yasa ile kapatılan ÖYM ve TMK 10'la yetkili mahkemelerde uzun tutukluluk süresinin de 10 yıldan 5 yıla inmesiyle Ergenekon davasında ağırlaştırışmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteci Tuncay Özkan, tahliye edildi.

13
10 Mart: HSYK, Ergenekon sanıklarına tahliye taleplerini reddeden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri hakkında inceleme başlattı.

14
11 Mart: Gezi Parkı olayları devam ederken evinden ekmek almak için çıktığı sırada polisin attığı gaz fişeği ile başından vurulan ve 269 gündür yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan hayatını kaybetti. Ailesi Berkin'in ölümünü sabah saatlerinde şöyle duyurdu: "Halkımıza: Saat 07:00 Berkin Elvan'ı evladımızı kaybettik. Başımız sağ olsun."

15
11 Mart: Berkin Elvan'ın ölümü nedeniyle yurdun dört bir yanında protesto gösterileri düzenlendi. Güvenlik güçleri eylemlere biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu.

16
11 Mart: Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda eşinden aile içi şiddet nedeniyle boşanan kadın, oğlu tarafından öldürüldü. Kadının koruma talebi nedeniyle kendisine adliyede refakat eden polis memuru da kurşunların hedefi olarak şehit düştü.

17
12 Mart: Berkin Elvan, on binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

18
12 Mart: Berkin Elvan'ın cenazesine katılan on binlerce kişi törenin ardından Taksim'e yürümek istedi. Göstericilere izin vermeyen polisin müdahalesi çok sert oldu. Gezi Parkı'nın yanında Taksim Meydanı da vatandaşların girişine yasaklandı.

19
12 Mart: Berkin Elvan'ın cenaze töreni sonrasında yurdun farklı noktalarında protestolar düzenlendi. Polis eylemcilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Sert müdahale sonrası ortaya korku filmini aratmayacak görüntüler çıktı.

20
12 Mart: Gece saatlerinde Okmeydanı'ndaki olaylarda bir kişi vurularak hayatını kaybetti.

21
12 Mart: Tunceli'deki gösterilerde bir polisin biber gazından etkilenerek hayatını kaybettiği öne sürüldü. Sabah saatlerinde ise polisin kalp krizi nedeniyle şehit olduğu açıklandı.

22
13 Mart: CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 4 eski bakanın fezlekeleri ile ilgili Meclis'in 18 Mart saat 15.00'de toplanması için 132 milletvekilinin imzaladığı dilekçeyi TBMM'ye gönderdiklerini söyledi.

23
13 Mart: Okmeydanı ve çevresindeki gösteriler sırasında başına isabet eden mermi nedeniyle hayatını kaybeden Burakcan Karamanoğlu'nun mahallesine gelen binlerce kişi cinayetin işlendiği yere yürümek istedi. Polis kalabalığa müsaade etmedi.

24
13 Mart: Ergenekon sürecinde İlker Başbuğ'un cezaevinden çıkmasının ardından tahliye olanların sayısı 47'ye ulaştı.

Son Dakika Bir Hafta İçinde Türkiye'de Neler Yaşandı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları Tek kelimeyle iğrenç! Hastane görevlisi tarafından tecavüze uğrayan yaşlı kadın kan kaybından öldü Bir zamanların ünlü modeli Loni Willison, çöpten aldığı pizzayı yedi Savaş uçağı, denizde yüzen insanların arasına düştü Aylık 10 bin TL gıda masrafı olan 11 çocuklu anne ısrarından vazgeçmiyor: Yine doğuracağım
Advertisement