Bir nesle İngilizce'yi sevdiren Zülal öğretmen bakın şimdi ne yapıyor - Son Dakika

Bir nesle İngilizce'yi sevdiren Zülal öğretmen bakın şimdi ne yapıyor

19 gün önce

Türk televizyon tarihinin unutulmazlarından TRT'nin İngilizce öğretmeni Zülal Balpınar, 80'ler TRT'sinde kahküllü saçları ve fiyonklu bluzuyla hafızalara kazınmıştı. Bir nesle İngilizce'yi öğreten Zülal Balpınar şimdi ne yapıyor?

1
Türk televizyon tarihinin unutulmazlarından arasında yer alan Zülal Balpınar, 80'ler TRT'sinin İngilizce öğretmeniydi. Kahküllü saçları ve fiyonklu bluzuyla hafızalara kazınan ve İngilizce'yi kitlelere sevdirmeyi başaran unutulmaz isim şimdilerde ne yapıyor?
2
Michael Smith ile yaptığı Zülal öğretmenin İngilizce ders programı, Voltran'ı kaçırmak istemeyen çocukların her gün izlediği bir fenomene dönüşmüştü. Melis Danişmend'in buluştuğu Zülal öğretmen, İngilizce programının hikayesini Redbull.com'a anlattı.


3
Öğretim görevlisi olan Balpınar, televizyon programının başlangıç hikayesini şu sözlerle anlattı: "1982'de üniversitede Eğitim Fakültesi kuruldu ve Açık Öğretim programları başladı. Programı birlikte yürüttüğümüz Mike, İngiltere'den buraya uzman olarak gönderilmiş bir arkadaşımızdı, doktoralı eleman olarak da bir tek ben vardım. "
4

"1983'te bir bursla İngiltere'ye gittik beraber. Orada Follow Me adlı programları öğrendik ve buraya uyarlamaya karar verdik. Süreç öyle başladı. Sonra harıl harıl televizyon programları çektik, aynı zamanda kitabını yazdık."

5
Daha önce hiç ekran tecrübesi olmadığını ifade eden Zülal Hoca o günleri, "Heyecanlanmadım. Ben acayip bir insanımdır. Yapılması gereken neyse onu yaparım. O programlarda hiç teleprompter kullanmadık, hepsi doğaçlamadır. Hayal gücüm geniş, merceğin ortasına kafamdan bir sınıf oturttum ve o öğrencilere ders anlattım. Bir lens görmedim, orada bir sınıf vardı benim için. Onun için belki, insanlara doğal geliyordu" diye anlattı.
6
Onu gören saçlarından tanıyor
Onu gören saçlarından tanıyor
Kendisiyle özdeşleşen saç şekli ile ilgili olarak da Zülal Balpınar, "Kolayıma geliyordu öyle kestirmek. Ben hiç kuaföre falan gitmezdim ki! Kolay şekillenirdi. Öyle fazla süslenmedim programlar için. Değişik deneyimlerimiz vardı ama benim en büyük sıkıntım makyajdı. Çünkü normalde hiç makyaj yapmam.
7
'Hocam yanaklarınız çökük gözükür, şöyle böyle olur' dediler. 'Erkeklere olmuyor, benimki niye olsun!' dedim. Sonunda İngiltere'ye gittiğimde alerji yapmayan bir fondöten ve pudra aldım, çünkü çok alerjik bir yapım var, sadece o ikisini kullanıyordum." dedi.
8
Kıyafetleri ile ilgili de konuşan Balpınar, "Benim elimden azıcık dikiş gelir. Gittim kumaşçıya, değişik renklerde 20 santimlik ipek kumaşlar aldım, onları kurdele gibi diktim, bağlıyordum. 'Homemade' kıyafetler. Kurdeleler değiştikçe kıyafet farklıymış gibi gözüküyordu. Kırmızı V yakalı bir hırkam vardı, annem örmüştü, onu giyerdim. Hiç öyle abartıya kaçmayan gömleklerim vardı. İşte o kadardı" dedi. İşte dönemim unutulmaz öğretmeni Zülal Balpınar'ın son hali...

9
Anadolu Üniversitesi'ne dönüp de Eğitim Fakültesi'nde eğitimlerine devam devam eden Balpınar, yabancı öğrencilere Mitoloji dersi ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersleri veriliyor.
10


YORUMLAR


Diğer Galeriler

Kim Milyoner Olmak İster'de koronavirüsten dolayı joker değişikliği yapıldı Beşiktaş'ın cesur yengesi Türkiye'ye övgü yağdırdı Selena Gomez'den canlı yayında hayranlarını şoke eden itiraf: Bipolar olduğumu öğrendim İşte, koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkamayacak ünlüler Köpek eti satan restoran sahibinden kan donduran itiraflar: Yavru köpekleri alıp servis ediyoruz