Bir Uçak Kuşlara Çarparsa Ne Olur? - Son Dakika

Bir Uçak Kuşlara Çarparsa Ne Olur?

21.04.2016 14:39

1
Bir uçak bir kuşa çarparsa ne olur biliyor musunuz? Eğer pek bir şey olmayacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Zira her yıl kuşların uçaklara çarpmasının yaklaşık bir milyar dolar mali zarara yol açtığı tahmin ediliyor.

2

Bu nedenle Amsterdam, Frankfurt, Heathrow veya Vancouver gibi büyük havaalanlarında kuşlarla mücadele etmek için özel ekipler görev yapıyor.

3

Bu ekiplerden biri de Köln-Bonn Havaalanı'nda görev yapıyor. Havaalanının kuş kontrol ekibinden Achim Hopp uçaklar için kuş tehlikesiyle ilgili şu bilgileri veriyor:

4

"Dünyada kuş çarpması nedeniyle sürekli uçak kazaları meydana geliyor. Zira bu durumda motor işlemez hale geliyor. Motorlardan birinin devre dışı kalması o kadar vahim değil. Ancak her ikisi de devre dışı kalırsa, işte uçağın düşmesi söz konusu."

5
Achim Hopp, kuş çarpmalarının yüzde 80'inin, bin fitin altında, yani yaklaşık 300 metre yükseklikte, genellikle iniş veya kalkış sırasında yaşandığına dikkat çekiyor.

6

Hopp giderek daha sessiz hale gelen ve emiş gücü artan motorların özellikle genç ve deneyimsiz kuşları çok kolay bir şekilde vakumladığını, pervaneli türbin motorunun içine kaçan kuşun ise motoru işlemez hale getirdiğini kaydediyor.

7

Bu nedenle Achim Hopp ve Helmut Eiserfey, havaalanının bulunduğu alanı kuşlar için mümkün olduğunca rahatsız edici bir yer haline getirmeye çalışıyor. Bunun için alınan önlemlerden biri, iniş ve kalkış pistleri dışında kalan tüm yeşil alanın yılda sadece bir kez biçilmesi. 30 santimetreye kadar uzayan çim ve otlar kuşların yiyecek aramasını neredeyse imkânsız hale getiriyor.

8
Ayrıca terminal binasının kuşların yuva yapmasına elverişli kısımlarına da kuşların konmasını engellemek için iğneli metal parçaları monte edilmiş. Hopp, tüm bu önlemlere rağmen yılda yaklaşık 30 kuş çarpması vakası yaşadıklarını, ama yine de bunun diğer havaalanlarıyla kıyaslandığında düşük bir rakam olduğunu belirtiyor.

9

Kuşlar uçaklara sadece çarparak zarar vermiyor. Kuş dışkıları da uçağın dış yüzeyinde tahribata yol açıyor. Bu nedenle görevliler, bir ellerinde dürbün, diğerinde av tüfeğiyle günde yaklaşık 6 saat adeta dedektif gibi kuş dışkılarının izini sürüyor. Kuşları korkutmak için işaret fişekleri ve kurusıkı mermiler kullanılıyor.

10

Ancak tek tehlike kuşlar değil. Burada sıklıkla görülen ve tavşan gibi yeraltına yuva yapan hayvanlar da hava ulaşımını tehlikeye düşürüyor.

11

Zira tavşanların kazdığı yerlerde asfalt çöküyor. Ekip bunun önüne geçmek içinse tavşan avında kullanılan ve dağ gelinciği denilen bir hayvandan yararlanıyor.

12
13
14
15
16
Peki ya uçak yolculukları sırasın da sık sık meydana gelebilen türbülanslardan sonra neler yaşandığını hiç merak ettiniz mi? İşte cevabı...

17

Kabin ekipleri yolcu oturduğu sürece ve bütün uçuş boyunca kemerlerin bağlı kalmasını öneriyor.

18

Fakat kalkıştan hemen sonra yolcuların yüzde 90'ı ilk iş olarak kemerlerini çözüyor.

19

Uçağın ne zaman bir bulutun içine gireceği, ne kadar sallanacağı önceden biliniyor ama yine de gücü tam olarak saptanamayan dikey türbülanslar yaşanıyor. Böyle bir durumda uçaklar bazen 150-200 metre, bazen de çok daha fazla yükseklik kayıplarına uğruyorlar. Hızla düşüyor ve yine hızla yukarı doğru fırlıyor.

20

Tonlarca ağırlıktaki bir uçağın bu ani hareketi doğal olarak içinde şok yaratıyor. Kemerleri bağlı olmayan yolcular koltuklarından fırlayıp başlarını tavana çarpıyor, sonra da koltuklarına ya da koridorlara inanılmaz bir hızla düşüyorlar.

21

Uçağın içinde savrulan ikram troleyleri sağı solu parçalıyor. Uçuşan meşrubat şişeleri tavana ya da uçağın çeşitli bölümlerine çarparak patlıyor.

22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32

Belki sık sık, belki ara sıra uçaklarla uzun yolculuklar yapıyoruz. Peki ama uçakların büyük sırlarından haberiniz var mı? Örneğin hosteslerin daha az iş çıksın diye yemek dağıtmak için geceyi beklediğini kaçımız biliyor?

33

İşte uçaklarla ilgili çok az insanın bildiği ve öğrenildiğinde 'yok artık' dedirten o sırlar...

34

Havadayken pek hissetmiyoruz; ancak uçağa kötü hava koşullarında sık sık şimşek çarpar.

35

İki pilot uçuş sırasında asla aynı yemeği yemez. Biri zehirlenirse diğerinin sağlığı açısından risk almamak için bu uygulamaya gidiliyor. Söz gelimi bir pilot tavuk yediğinde diğeri köfte yer.

36

Tuvaletlerin kilitleri dışarıdan açılabilir.

37

Uçakta her yolculuk bir ya da iki saat sürmüyor. Çok daha uzun süreli yolculuklarda pilotlar uçuş esnasında uyuyakalabiliyor.

38

Kimse bunları yıkamıyor.

39

Devasa yolcu uçaklarında okyanus üzerinde seyrederken uçağın bir başka bölümünde bomba tehdidi olduğunda büyük olasılıkla bundan haberiniz dahi olmayacak.

40

Acil durum kapılarından yolcular çıkmadan uçuş görevlileri çıkamaz.

41

Bazı havayolu çalışanlarına uçak kalkana kadar ödeme yapılmıyor. Kalkış yaparken ne kadar başarılı olduklarına bağlı ödeme alıyorlar.

42

Aslında oksijen maskeleri sadece 15-20 dakikalık ihtiyacı karşılayabiliyor.

43

Uçağın içerisinde kanatlarda kaç tane vidanın eksik olabileceği ile ilgili bir kılavuz bulunmakta.

44

Genellikle yolcular acil durum can yeleklerini uçaktan çalıyorlar. (Yani oturduğunuz koltuğun altında bir can yeleği olmayabilir)

45

Koridordaki ışık acil durumlarda dışarı çıkmaya yardım etmektedir.

46

Uçuş görevlileri, yolcular uçuş sırasında internet için ödeme yaparken telefonlarını kullanıyorlar.

47

Uçuş sırasında verilen kulaklıklar… Onları kimse yıkamıyor.

48

Eğer bavulunda herhangi bir şey titrerse sorguya alınırsın.

49

Hostesler yemek servisi için geceyi beklemeyi tercih edebilir. Böylece hem daha fazla insanın uyuduğu saatlere gelinir ve bu sayede iş yükü daha azdır.

50
51
52
53
54

Son Dakika Bir Uçak Kuşlara Çarparsa Ne Olur? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Tiktok'ta en çok para kazanan fenomenler belli oldu Küçük Gelin'in Zehra'sı öyle bir değişti ki! Gören bakmaya doyamıyor Ormanda pusuya yatıp yaklaşanı öldürüyorlar! İşte dünyanın en izole kabilesi: Sentinelese Aldatılan kadının intikam şeklini duyan küçük dilini yuttu! Kestiği cinsel organı klozete atıp sifonu çekti 18'ine girer girmez soyundu, 6 saat içinde rekor kırdı