Bir ülkeyi ikiye bölen meyve: Feijoa - Son Dakika

Bir ülkeyi ikiye bölen meyve: Feijoa

03.05.2021 16:44

Yumurta şeklinde, çimen yeşili kabukları olan, minik bir avokado gibi görünen ama narenciye gibi olan feijoa adı verilen meyveyi bilmemek Yeni Zelenda'da ayıp karşılanıyor. Ülkeye yeni taşınan hemşire, meyveyi tanıyamayınca sosyal medya kullanıcıları ikiye bölündü.

1
Polonya asıllı bir hemşire olan Hania Zadlo ve anestezi teknisyeni eşi, Yeni Zelanda'da bulunan Dunedin Hastanesi'nde çalışmak için vize aldı. Mart ayı sonunda İngiltere'den Auckland'a uçan çift ve çocukları iki haftalık zorunlu karantina için bir otele gönderildi.

2
Zadlo, karantinanın yedinci gününde kapılarına teslim edilen öğle yemeğinde daha önce hiç görmediği bir yiyecek ile karşılaştı. Bu; yumurta şeklinde, çimen yeşili kabukları olan, minik bir avokado gibi görünen ama narenciye gibi, hatta çiçek gibi kokan bir meyveydi.
3
Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, karantinadayken farklı bir lezzetle karşılaştığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Zadlo, "Ama bu meyve ve onu nasıl yiyeceğim konusunda en ufak bir fikrim yoktu" dedi. Meyve hakkında fikir edinmek isteyen Zadlo'nun aklına sosyal medyadan yardım almak geldi.
4
Kullanıcıların salgın sırasında Yeni Zelanda'ya seyahat konusunda ipuçlarını paylaştığı 13 bin kişilik bir Facebook sayfasına girdi ve "Umarım bu yazı ile buradaki kimseyi kırmam. Bugün elma, mandalina veya armuttan farklı bir meyve göndermelerine sevindim ama... Bu meyve nedir ve nasıl yenir?" yazarak meyvenin fotoğrafını paylaştı.

5
Gönderinin altı yüzlerce yanıtla dolup taşarken, Zadlo birkaç dakika içinde büyük bir gaf yaptığını fark etti. Gelen cevaplarda tekrar tekrar altı çizildiği üzere, Zadlo'nun "mini avokado" zannettiği meyve bir feijoa'ydı ve Yeni Zelanda'da olup bu meyveyi bilmemek ayıptı.

6
Feijoa, mersingiller familyasından bir bitki türü. Bir tür guava olan bu meyve Yeni Zelanda kültüründe en az kivi meyvesi kadar önemli.
7
Yeni Zelandalılar kendilerine "Kiwi" diyorlar. Uluslararası kamuoyunda da kullanılan bu takma isim, aslında adada yaşayan ve uçamayan bir tür olan kivi kuşundan geliyor. Ama ilk ortaya çıktığı yer Çin olmasına rağmen, kivi meyvesi de Yeni Zelanda ile özdeşleştiriliyor.

8
Feijoa meyvesi ise ikiye bölünerek kaşık yardımıyla yenebildiği gibi zamanda şekerleme, dondurma ve reçel gibi pek çok yiyeceğin üretiminde de hammadde olarak kullanılıyor.
9
Zadlo'nun sorusu, Facebook grubunda büyük bir anlaşmazlığa yol açtı. Yorum yapanların hemen hepsi meyve hakkında başka bir şey söylüyor, birbirlerine cevap yazarak tartışıyordu.

10
Diğer yandan sorduğu soru Zadlo'nun "Yeni Zelandalılığının" sorgulanmasına da yol açtı. Bir kişi "Siz bir Kiwi misiniz? Bu en temel kivi meyvesidir" yazdı. Bir diğeri "Yeni Zelandalı birinin feijoa'yı bilmemesi çok üzücü! Bu nasıl mümkün olabilir?" dedi.

YORUMLAR (9)
  • İlbay almanya : Ya bu bir kıvı tür bir meyve fazla abartmayın sonra türkıyede muciye bir meyve diye çok pahalıya satilir Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
  • AZHiSTERiKS: La birakin bu meyvanin reklamini yapmayi, millet ejder meyvesini satin alip yemeyi birakacak da buna yönelecek haaaa. Ithal etmek icin milyonlarca Dolar vermek zorunda kalacagiz sonra da. Zaten Cengiz abeme ödemekten cebimiz delindi, dikecek iplik bile bulamiyoruz... Cevap Yaz 12 2 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Bir ülkeyi ikiye bölen meyve: Feijoa - Son Dakika


Advertisement