Bir Zamanların Korkunç Tedavi Yöntemleri - Son Dakika

Bir Zamanların Korkunç Tedavi Yöntemleri

07.11.2014 12:20

1
Bir zamanlar hastalıklarla mücadelede çok daha ilkel metotlar kullanılırdı; zira modern tıp henüz hayatımızı kolaylaştırmamıştı. Az sonra okuyacaklarınız o günlerde teknolojinin el değemediği hastalıklara karşı korkunç tedavi yöntemlerini gözler önüne seriyor. İşte mastürbasyon önleyici kelepçe başta olmak üzere birbirinden korkunç o tedavi yöntemleri...

2
Mekanik Akciğerler/ Yıllar yıllar önce çocuk felci aşısından da önce çocuklar mekanik akciğer denilen bir cihaza yerleştiriliyordu. Görünüşü son derece korkutucu olan bu ilkel yöntem ile çocuklar haftalarca hareketsiz bir şekilde bu bölmelerde tutulur ve bir tek kafalarını sağa sola döndürmelerine olanak verilirdi.

3
Bir yandan da makine nefes alıp verme işlemini çocuklara yaptırırken konuşma şansına sahip oluyorlardı.

4
Bronzlaşan bebekler/ D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemiklerin günden güne zayıflamasına neden olan ve şekil bozukluklarına yol açan raşitizm hastalığına karşı yapay bronzlaşma yöntemi kullanılırdı. O günler D vitamini takviyesi yapılamadığından solaryum ile bu ihtiyaç giderilmekteydi.

5
Vebaya karşı gagalı doktorlar/ 1800'li yıllarda yoğun olarak görülen gagalı doktorlar aslında o günler salgın olan veba hastalığına karşı bu şekilde giyinirlerdi. Vebanın koku yoluyla bulaştığına inanıldığı için içi çiçeklerle dolu bir gagaya sahip maskeyi giyen doktorlar bu şekilde hastalarını tedavi ederken, diğer yandan da veba hastalığını tanrının kuluna cezası olarak yorumladığı için bu hastaları kırbaçlardı.

6
İdrar yolu açma aracı/ Özellikle idrar yolu tıkanması sorunu yaşayan erkekler için korkunç gelecek bu yöntemde fotoğrafta gördüğünüz idrar yolu açma aracı kullanılıyor. Eğer idrar yolları ileri derecede tıkandıysa bu çubuk penis başından içeri doğru sokulur, sonrasında ise vidalama işlemi yapar gibi idrar yolu genişletilirdi.

7
Bademcik bıçağı/ Antibiyotikten önce bademcik iltihabı ölümcül bir hastalıktı ve o günün şartlarında tedavisi oldukça güçtü. Bilinci yerinde olan hastaların parmaklarını ısırmasının önüne geçmek için doktorlar bu bıçağı boğaz yoluna değmeksizin içeri doğru sokuyordu.

8
Yapay sülük/ Bir hastanın kanının temizlenmesi kadar daha iyi bir şey olamaz. Peki ya yıllar önce sülükle bunu sağlayan doktorlar sülük bulamadığında ne yaparlardı dersiniz? İşte bu gördüğünüz yapay sülük aracını kullanırdı. Dönen bıçaklar eşliğinde hastanın cildinde yara açılır ve uzun silindir kanı vakumlardı.

9
Basur maşası/ Ortaçağda hemoroid sorunu yaşıyor ve acıdan kıvranıyor olsaydınız bu aleti kullanmak durumundaydınız. Hemoroidleri ezen bu araçla kanama sınırlandırılır ve tekrar basurun eskisi gibi olmaması için dışarı çıkan basur ezilirdi.

10
Bir zamanlar plastik cerrahi/ İnanması belki de çok güç; ancak bir zamanlar temel plastik cerrahide bu korkunç maskeler kullanılırdı. Amaç ise gayet basitti aslında: Yüzde oluşan yaralanmalar veya yanıklar ilgili plastik yüz hattıyla kapatılırdı. Tedaviden ziyade görüntüyü kurtarmaya yarayan bir araçtı denilebilir.

11
Diş çekme aracı/ Dişçi karşısında koltukta oturmak genelde kabus gibidir pek çoğumuz için. Ancak ortaçağ döneminde olsaydık belki de diş hekimlerinin yanına bile yaklaşamazdık. Zira diş çekmek için çok daha ilkel olan bu pense kullanılırdı. O günler anestezi de olmadığından işlem acı içinde gerçekleşirdi. Önce diş kolay çekilsin diye dişin ortasında vida sokulur ve sonrasında çekme işlemi yapılırdı.

12
Mastürbasyon önleyici halka/ Victoria çağında mastürbasyonun sağlığa zararlı olduğuna inanılır, bu nedenle de erkeklerin buna kalkışmaması için doktorlar bu halkayı icat etmişlerdir. Bu sayede penis etrafını saran halka içinde erkek ereksiyon yaşadığı anda sivri uçlar cilde değiyor ve cinsel isteksizlik hali oluşuyordu.

13
Eroin ve kokain öksürük şurubu/ Yıllar yıllar önce henüz zararlı etkileri bilinmeyen ve bağımlılık yaptığından habersiz insanoğlu eroin ve kokaini birer ağrı kesici olarak kullanırdı.

14
Bir zamanlar protez/ Antik Mısır çağına kadar uzanan protezler o günler oldukça çirkin bir görünüme sahipti ve sahibini utandıran cinstendi.

15
Cerrahi bıçak-testere/ Baş ağrısına karşı çare bulamayan tıp ortaçağ döneminde testere şeklindeki cerrah bıçağıyla çözüm arıyordu. Bu bıçakla hastanın kafatasına delik açılırdı.

16
Ether ile yapılan bir cerrahi operasyon... Yıl 1855...

17
Leonid Rogozov... 30 Nisan 1961 tarihinde ağrılarından kurtulmak için dünyada bir ilki gerçekleştirmiş ve apandisit ağrısını kendisini ameliyat ederek çözüp tarihe geçmiştir.

18
Yıllar yıllar önce ince bir bedene sahip olmak isteyen kadınlar o zamanın şartlarına göre korse giyer, ancak bazı modelleri kaburgaları fazlasıyla sıkıştırdığından ölümlere yol açardı.

19
Elektrikli cihaz ile nörolojik muayene sırasında çekilen bir fotoğraf...

20
Radyoloji teknisyeni hemşire... Yer Fransa... Yıl 1918...

21
Bu ameliyat bıçakları yıllar önce Çinliler tarafından kullanılıyordu.

22
1800'lü yıllarda doğumlarda kullanılan bir sandalye...

23
İtalya'da ebelerin eğitiminde kullanılıyordu bu doğum fantomu.

24
Amerikan iç savaşında kullanılan bir ilk yardım çantası... Yıl 1860...

25
1920 yılında kullanılan bir fizyoterapi cihazı...

26
Hastanelerde operasyonlarda kullanılan kemik testereleri...

27
On yıllar önce insanlar kan vermek istediğinde bu aparatlar kullanılıyordu.

28
Amerikanın ünlü ortopedistlerinden Lewis Sayre'in bir tedavi yöntemi... Skolyozu (omuganın S harfine benzer şekilde olması) olan hastayı tedavi ediyor.

29
18'inci yüzyılda kullanılan bu bıçak ile doktorlar anestezi uygulamaksızın dizin altından bacağı kesiyordu.

30
Fransız kurşun çıkarıcısı...

31
Bu tahta vida, solunum yetmezliği çeken hastaların ağzına konularak hastanın nefes alması sağlanırdı.

32
Bir sünnet bıçağı...

33
1800'lü yıllarda Yumurtalık ve rahim kanserlerinde tümörleri almak için kullanılıyordu. Zincir kanın akmasını engelliyordu.

34
Bu garip alet vücuda giren kurşunun yerini tespit etmeye yarıyordu.

Son Dakika Bir Zamanların Korkunç Tedavi Yöntemleri - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement