Birand'ın Ardından Ne Dediler - Son Dakika

Birand'ın Ardından Ne Dediler

19.01.2013 12:59

1
Türk basının en büyük kalemlerinden duayen gazeteci ve televizyoncu Mehmet Ali Birand bu gün sonsuzluğa uğurlandı. Haberciler bu en zor günlerinde ustalarını anlattılar.
2
Cenaze törenine Mehmet Ali Birand'ın eşi Cemre ve oğlu Umur Ali ile Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP Milletvekili Oktay Ekşi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, eski Başbakan yardımcılarından Hüsamettin Özkan ile aralarında Can Dündar, Beyazıt Öztürk, Nebil Özgentürk'ün de bulunduğu çalışma arkadaşları katıldı.
3
Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ: Hepimizin başı sağ olsun. Türkiye için düşünen bir insandı. Çok çalışkan ve üretkendi. Pozitifti hayatı çok severdi. Hiçbir zaman onu morali bozuk görmedim. Ameliyata gideceği günün akşamı benimle iş konuşuyordu. 'Dikkatli olalım' psikolojisine hiç girmedik. Çok insan yetiştirdi. Çok değerli insanları kattı sektöre. Allah rahmet eylesin.
4
Yönetmen Musa Çözen: 28 yıldır beraber çalışıyorduk. Ondan televizyonculuk öğrendim. İnsanlık öğrendim.

5
Can Dündar: Bizim için baba yarısıydı. Hepimiz onun öğrencisiyiz. Her bir insanda tek tek yaşıyor ve onu sevgiyle anıyor.

6
Cüneyt Özdemir: Meslek büyüğümüzü, ağabeyimizi kaybettik. Bizim kaybımız önemli değil, ama Türkiye gerçek bir gazeteciyi kaybetti. Sadece gazetecilik yaptığı için başına gelmedik bir şey kalmayan, bir çalışkan insanı kaybettik. Üzüntümüz çok büyük.

7
Altan Öymen: Büyük bir üstattı, televizyon dünyasında çığır açmış bir insandı. Sadece gazeteci ya da televizyoncu değil, bir halk adamıydı.
8
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: Türkiye'yi yalnızca iç dinamikleriyle değil, dünya konjonktürü içinde değerlendirebilen, ufku geniş bir insan. Türkiye'nin bugünkü noktaya gelmesinde Demirkırat belgeseli çok etkili olmuştu. Hiç hafızalardan silinmeyecek bir insandı.

9
Ertuğrul Özkök: Dün Mehmet Ali Birand'ın evine gidip, eşi ve çocuğuyla konuştum. Evde ölümün ağırlığı yoktu, ölmemiş gibi bir hava vardı. Gazetecilik dersi yanında ölümün kaçınılmaz olduğu bir anda hayatı yaşamının mümkün olduğunu bize gösterdi. Ölme sanatı diye bir şeyi gösterdi. Hasta bir insanla konuşmak zordur. Hasta bir insanla konuşmak zordur.

10
İki yıl boyunca bir saniye bile bize bunu hissettirmedi. Grileşen Türkiye'de renkli bir hava getirdi. İnsani vasıfları açısından çok önemli birini kaybettik. En güzel şey gerektiğinde unutmayı ve barışmayı bilmek. Makine değiliz, bize bunu gösterdi. Bir tek futbolda bir araya gelemedik. O Galatasaylı, ben Fenerbahçeliydi. Eğlenceli bir insandı.
11
Aslı Öymen: Bizim için bir yuva, bir aileydi. Bu meslekte ne öğrendiysem ya ondan ya da babamdan öğrendim. Cep telefonum bir kere kapalı yakalanmış, azar işitmiştim. Kendisinden çok şey öğrendik. Bir arkadaşım tweet atmış. ‘Evet, sizin duayeninizdi, büyük gazeteciydi. Ama bir düşünün, her hafta evimizin misafiriydi. Biz onu öyle anacağız.' O herkesin evine misafir olan sevgili Mehmet Ali Birand'dı.

12
Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay: Kanser olduğunu öğrendiği anı Can Dündar'ın belgeseli için canlandırmış. Acınmak istemiyordu, istediği gibi öldü. Ekrana çıkamamak, yazı yazamamak onu kahrederdi. İnsanlar ‘Barış Manço kadar üzüldük' diyorlar. Bir arkadaşın oğlu ‘Haberleri kim sunacak, artık haberler olmayacak mı?' diye sordu.
13
Gazeteci Doğan Hızlan: Gazetecilik Zümrüdü Anka kuşu gibidir. Her gün küllerinden yeniden doğarsınız. Bunu en iyi yapan isimlerdendi. İnsanları yaşamaya çağırırdı. Örnek bir hayat yaşadı.
14
Mithat Bereket: Kolum kanadım kırık gibiyim. Halkın gösterdiği bu sevgi ve saygı onu çok güzel anlatıyor. Ölüm dışında hiçbir şey gazeteciliğini durduramadı.

15
Defne Samyeli: Hastalığı yakıştıramadım, kaybına da inanamıyorum. Aynı zamanda haberleri sunmuştu. ‘Ben senin karşında ne yapacağım?' demişti. Birbirimizi izlerdik, rakip olarak düşünmezdik. Ağabey-kardeş ilişkimiz vardı. Ondan çok şey öğrendim. Geçen sene bir tiyatro çalışmasında görüşmüştük. ‘Keşke diye diyeceğim bir şey yoktu' demişti.''

YORUMLAR
500

Son Dakika Birand'ın Ardından Ne Dediler - Son Dakika


Advertisement