Biraz yakacak ama bağışıklığımızı koruyacak! Mutfağımızın kızıl savaşçısı: Acı biber - Son Dakika

Biraz yakacak ama bağışıklığımızı koruyacak! Mutfağımızın kızıl savaşçısı: Acı biber

01.10.2020 13:37

Koronavirüs etkisini arttırarak devam ederken grip ve soğuk algınlığı mevsimine de giriş yaptık. Bağışıklığımızın özellikle güçlü olması gerektiği bu dönemde imdadımıza acı yetişiyor. Acı ve baharatlar, Türk mutfağının vaz geçilmezleri arasında yer alıyor. Peki acı tüketmenin vücudumuzdaki etkileri neler?

1
Acı ve baharatlar, Türk mutfağının vaz geçilmezleri arasında yer alıyor. Peki acı tüketmenin vücudumuzdaki etkileri hakkında neler biliyoruz?

2
Acı yiyecekler yemek fazla yağ yakmanın kolay bir yoludur. Egzersiz yapmanın ve sağlıklı beslenmenin yerini hiçbir şey tutamaz, ancak biberde bulunan kapsinoitler vücuttaki yağ yakımını hızlandıracaktır. Enerji tüketimini artırmaları ve vücut yağını azaltmaları ile bilinirler.
3
Uzmanlar, kapsaisinin beynimizdeki acı verici duygulardan sorumlu özel bir maddeyi hedef alabileceğini öne sürüyor. Yani acı yemek, o sırada yaşadığımız fiziksel bir acı ya da ağrıyı görmezden gelmek için beynimizi kandırır.
4
Siz acı yemeklerin tadını çıkarırken vücudunuz antioksidanlarla zenginleşir. Antioksidanlar bizi vücudumuza saldıran mikroplardan koruduğu için özellikle grip mevsiminde faydalıdır.
5
Bir çalışma, haftada 6-7 gün acı yiyenlerin ölüm oranının %14 daha düşük olduğunu gösterdi. Ancak baharatlı yiyecekler, sağlıksız bir yaşam tarzı olanlara yardımcı olmayacak.
6
Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi acı yemenin de vücuda olumsuz etkileri var.

7
Diliniz, acı yeme arzunuzun olumsuz sonuçlarını ilk hisseden taraf olacaktır. Çok acı yiyecekler, kısa süreli tat alma problemlerine yol açabilir. Ancak uzun süre her gün çok fazla baharatlı yiyecek yemediğiniz sürece tat reseptörleriniz iyileşecektir. Hassas bir mideniz varsa, baharatlı yiyecekler yemek kötü bir fikir olabilir. Acı yemek, geçici gastrite neden olabilir veya zaten mide sorunlarınız varsa durumu daha da kötüye götürebilir.

Son Dakika Biraz yakacak ama bağışıklığımızı koruyacak! Mutfağımızın kızıl savaşçısı: Acı biber - Son Dakika

YORUMLAR (1)

Diğer Galeriler

Ormanda yürüyüş yapan hemşireye önce tecavüz etti, ardından arabayla üstünden geçti Türkiye'de nadir görülen manzara! İki adımla şehir değiştiriyorlar "Ronaldo'ya karşı koyamam" diyen G.Saray'ın eski yengesi, yeniden evlenmeye hazır Cinsel içerikli videolarından servet kazanan pilot sonunda patladı: Beni kullandılar Arka Sokaklar'ın Zeliş'i dekolteli poz verdi, takipçileri tek bir şeye takıldı