Birbirinden Şifalı Otlar - Son Dakika

Birbirinden Şifalı Otlar

11.05.2015 10:54

1
İnsanlar her zaman otların hastalıkları tedavi edici etkisine başvurmuşlardır. Bizde Haberler.com olarak ufak bir araştırma yaptık. Sizin için biribirinden şifalı otları derledik. İşte otların hiç duymadığınız mucizevi kullanım yerleri ve faydaları...

2
MUSKAT: Gaz söktürücü ve antiseptik olarak bilhassa karın ağrıları için kullanılır. Muskatın yüksek magnezyum içeriği, sinirlerin yatıştırılmasında ve bir diğer adı mutluluk hormonu olan serotinin salınımın uyarılmasında oldukça etkili. Onun bu özelliği, eski zamanlardan beri doğal uyku ilacı olarak kullanılmasını sağlamıştır. Az miktarda muskat tüketimi, kronik uykusuzluk veya aşırı strese bağlı uykusuzluk gibi problemlerin çözümüne yardımcı olabilir.

3
Vücutta detoks etkisi yaratıyor/ Bu minicik cevizin içindeki bütün sihirler bununla sınırlı değil! Vücudunuz için birçok yönden tonik görevi gören bu harika besin genel sağlığınızı sürdürmenize katkıda bulunuyor. Vücudunuzda biriktirdiğiniz toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olan muskat, beslenme yoluyla veya çevresel etkenlerle vücudunuza aldığınız bu zararlı maddeleri temizleyerek bünyenizde adeta bir detoks etkisi yaratıyor. Ayrıca bu benzersiz besin böbrek taşlarının atılmasına, böbrek ve karaciğer verimliliğin ise arttırılmasına yardımcı oluyor.

4
Bu değerli cevizin az bilinen bir diğer özelliği de kanserli hücrelere karşı tam bir savaşçı görevi görmesi. Araştırmalara göre muskat, çoğunlukla çocuklarda görülen lösemi kanserinde, kanserli hücrelerin kendilerini imha etmelerini sağlıyor ve bu hücrelerin vücudun farklı bölümlerine sıçramasını engelleyerek metastazı durduruyor.

5
İçerisindeki aktif anti-bakteriyel bileşenlere sahip bu sihirli cevizin, bakterileri öldürdüğü, diş eti sağlığını ve bağışıklığını güçlendirdiği, halitosis (ağız kokusu) ile savaştığı düşünülürse, ünvanını başından sonuna kadar hak ettiği bir gerçek. Ağız ve diş sağlığı için tam bir savaşçı olan bu harika cevizin adına organik veya bitkisel diş macunlarında veya ağız çalkalama sularında rastlayabilirsiniz.

6
Muskatı kullanırken dikkat!/

Çünkü bu değerli ceviz, fazla miktarlarda alındığında uyuşturucu etkiye sahip olmakla beraber, halüsinasyonlara, kalp ritminin bozulmasına, baş dönmesine, mide bulantısına ve panik duygusunun oluşmasına neden olabilir.

7
Sindirimi kolaylaştırıyor ama iştahı da açıyor/

Diyet yapanlar muskat kullanırken dikkatli olmalı; çünkü sindirimi kolaylaştıran bu sihirli cevizin bir de iştah açıcı etkisi var. İştahını açmak isteyenler muskatı belirli miktarlarda kullanabilirler ancak belirli bir diyet programına devam edenlerin veya kilo vermek isteyenlerin bu besini kullanırken dikkatli olması gerekmektedir.

8
Bu güçlü baharatı tatlılarınızdan, yemeklerinize veya sıcak içeceklerinize kadar hemen hemen her tarifte keyifle kullanabilirsiniz. Sağlıklı, yetişkin bir birey yan etkilerin görülmemesi için günlük ¼ çay kaşığı toz veya rendelenmiş muskat tüketiminin üzerine çıkmamalıdır. Baharat olarak kullanılan bu ceviz iştahı iyi yönde etkilediği için diyet programı uygulayanlar tüketiminde dikkatli olmalı ve kullanmadan önce mutlaka diyetisyenlerine danışmalıdır.

9
KUŞBURNU: Bilhassa C vitamini bakımından zengindir. Kabız ve kuvvet vericidir. Şeker hastalığına karşı da kullanılır.

10
MAHLEP: Afrodizyak, balgam söktürücü, nefes darlığı ve prostat için, ayrıca şeker hastalığına karşı kullanılır.

11
ARDIÇ TOHUMU: İdrar artırıcı, terletici, midevî ve antiseptik özellikleri vardır.

12
ACI BAKLA: Şeker hastalığına karşı kullanılır.

13
ADAÇAYI: Gaz söktürücü, antiseptik, kuvvet verici ve uyarıcı.

14
KIZILCIK: Etkili ve zararsız bir ishal kesicidir.

15
ANASON: Gaz söktürücü, iştah açıcı,süt artırıcı ve uyku vericidir.

16
MISIR PÜSKÜLÜ: İdrar söktürücü ve taş düşürücüdür.

17
BAMYA ÇİÇEĞİ: Dahilen göğüs yumuşatıcı, lapa halinde haricen çıbanları olgunlaştırıcıdır.Kabızlığa karşı etkili ve zararsızdır.

18
NANE: Özellikle sinirsel kaynaklı mide bulantılarını kesici olarak etkilidir.

19
REZENE: Midevi, gaz söktürücü ve süt artırıcıdır.

20
SAFRAN: Uyarıcı, iştah açıcı, adet söktürücü, koku ve renk vericidir. Değerli bir baharattır.

21
SALEP: Afrodizyak, kuvvet verici, çocuk ishallerini kesicidir.

22
BÖĞÜRTLEN: Kabız, kuvvet verici, idrar söktürücü ve şeker hastalığına karşı kullanılır. Bademcik iltihaplarında da gargara yapılır.

23
ZENCEFİL: Yatıştırıcı ve gaz söktürücüdür.

24
ZERDEÇAL: Midevi, gaz söktürücü ve safra artırıcıdır.

25
LAVANTA: İdrar artırıcı, romatizma ağrılarını dindirici, antiseptik, sinir ve kalp kuvvetlendiricidir.

26
ÇÖREKOTU: İştah açıcı ve adet söktürücüdür.

27
ÇÖVEN KÖKÜ: Tedavide nadiren kullanılır. Bilhassa tahin helvası yapımında kullanılır. İdrar ve balgam söktürücüdür.

28
DAĞÇAYI: Uyarıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı ve mide ağrılarını kesici özelliklere sahiptirler.

29
DEFNE YAPRAĞI: Terletici, antiseptik ve midevi etkilere sahiptir.

30
BİBERİYE: Dahilen kabız, hazım sistemi uyarıcısı, safra artırıcı ve idrar söktürücü, haricen ise iltihaplı yaraların tedavisinde kullanılır.

31
ÇEKEM: Kabız, idrar artırıcı, kusturucu, kuvvet verici ve tansiyon düşürücü etkileri vardır. Romatizma ağrılarında kullanılır.

32
ÇAM SAKIZI: Solunum ve idrar yolları hastalıklarında kullanılan etkili bir antiseptiktir.

33
GELİNCİK: Yatıştırıcı, öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı ve hafif uyutucu etkilere sahiptir.

34
DEVE DİKENİ: Karaciğer hastalıklarına karşı ve safra artırıcı olarak kullanılır.

35
DUT MEYVASI: Meyvelerden hazırlanan şurup, gargara halinde,ağız ve boğaz hastalıklarına (pamukçuk) karşı kullanılır.

36
FESLEĞEN: Yatıştırıcı, midevi, idrar artırıcı ve gaz söktürücüdür.

37
HARDAL TOHUMU: Haricen lapası, yakısı ve banyosu yapılır. Kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için kullanılır

38
HAVUÇ TOHUMU: Midevi, gaz söktürücü, gebeliği önleyici ve cinsel gücü artırıcıdır.

39
LİMON VE SICAK SUYUN MUCİZEVİ FAYDALARI/ Türkiye'de çok sevilen limon, Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde neredeyse her evin bahçesindedir. Limon meyvesi öncelikle suyu için, eti ve kabuğu ise aşçılık ve fırında pişirmede kullanılır. Peki ya başka? Haberler.com olarak ufak bir araştırma yaptık. İşte limonun hiç duymadığınız mucizevi kullanım yerleri ve faydaları...

40
Gün içinde bileklerinize birkaç damla limon damlatmak ve hafifçe ovmak dinç olmanızı sağlar.

41
Güne başlarken içine biraz limon sıkılmış sıcak su içmek metobolizmanızı hızlandırarak hızla kilo vermenizi sağlar. Ayrıca gün boyunca dinç kalırsınız. Limon sıkılmış sıcak su yağ dokularınızı parçalayarak dinç ve sağlıklı bir bedene sahip olmanıza olanak verir.

42
Yumuşak ve ışıldayan saçlara sahip olmak için sıcak su içmek şart. Sıcak su saç köklerindeki sinir uçlarına enerji gönderir ve bu sinirleri aktif hale getirir. Bu işlem natural canlılığını geri kazanmasında ve çok daha parlak görünmesinde etkilidir.

43
Daha hızlı kan dolaşımı ve daha sıhhatli bir sinir sistemi kazandırır Sıcak suyun en önemli işlevlerinden biri de kaslarınızın ve sinir sisteminizin düzenli çalışması için mühim olan kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Yaşlanmayı geciktirir Toksinler bizi hızla yaşlandırır. Sıcak su hücre yenilenmesini hızlandırır ve parlak,genç bir cilde sahip olmanızı sağlar.

44
Öncelikle sıcak su içmek hazmı kolaylaştırır. Soğuk su ise gıdalardaki yağı sertleştirdiği için bağırsak kenarlarında tabaka meydana getirir ve bu da kansere sebep olur.Sıcak su bu riski minimuma indirir.

45
Sıcak limonlu su, doğal bir detokstur. İçtiğinizde vucut ısınız artar ve hızla toksinleri dışarı atarsınız.

46
Kepeği azaltır/ Sıcak suyun diğer bir faydası deriyi ve vücudu nemlendirmesi. Bu da kepeği önemli ölçüde azaltır.

47
Burnun ve boğazınız tertemiz ve açık olur. Soğuk algınlıkları, öksürük ve boğaz ağrısı için sıcak su içmek oldukça yararlı.Balgamdan kurtulmada da işe yarıyor.

48
Sivilceler ve siyah noktalara elveda deyin/ Derinizi ve vücudunuzu derinlemesine temizleyen sıcak su tüm leke ve sivilceleri azaltır.

49
Kelliği azaltır Saç köklerinin canlılığıyla beraber saç sayısı ve uzunluğu artar.

50
LİMON KABUĞUNUN BİLİNMEYEN FAYDALARI/ Yemeklerde, salatalarda, çayda hatta maskelerde bile kullanılan limon, insan sağlığına olan faydasıyla bir nevi ilaç gibi.

51
Ortaçağ kaşifleri, tarih içinde sürekli büyüyen bir şekilde, iskorbüt hastalığından korunmak için limondan faydalandı. Viktorya döneminde yaşayanlar ise bir statü sembolü olarak evlerinde yetiştirdi...

52
Bu sarı meyveler aynı zamanda eski insanlar tarafından çeşitli zehirlere karşı bir panzehir, bir ilaç olarak ve böceklere karşı da kullanılıyordu. Sağlık için uygulamalar/ BOĞAZ AĞRISI: Balla karıştırılan limon, şurup yerine, boğaz ağrınızı kısa dönem geçirebilecek doğal bir yöntem. Bir bardak sıcak suyun içine limon suyu ve bal karıştırın ve yudumlamadan önce biraz ılınmasını bekleyin. Mayo Clinic'e göre bal boğazı sarıp yumuşatıyor, limon ise mukusları gideriyor.

53
SİVİLCELER: Limonun içindeki sitrik asit akne problemlerini yenmeye yardımcı oluyor 'The Lemon Juice Diet'i yazan Theresa Cheung'a göre; Limon suyunu yine ballı su ile karıştırıp sorunlu bölgeye sürmeli ve durulamadan önce en az yarım saat beklenmelisiniz, her gün günde 2 kez.

54
YORGUNLUK: Öğleden sonraları enerji kaybı mı hissediyorsunuz? Experimental Biology and Medicine'da yayınlanan bir çalışmaya göre, limon yağı beyin aktivitesini yükseltiyor.

55
NEZLE VE GRİP: Çaya ya da sıcak suya limon sıkmak ve onu içmek, gösterişli paketlerde satılan vitaminlerin sağlayacağı ekstra vitamin görevini görecektir. İşin numarası, doğru zamanda başlamak, Mayo Clinic'e göre; hastalanacağınızı anladığınız an bu küre başlamalısınız. Öyleyse o suyun içine biraz daha bağışıklık sistemi destekleyici limon sıkın!

56
BÖCEK ISIRIKLARI: Arı iğnesi ya da sivrisinek ısırığından mı muzdaripsiniz? Bir çay kaşığı balla karıştırdığınız limon yağıyla ısırığın acısını dindirebilirsiniz.

57
GÜZELLİK: Tırnak lekeleri: Oje kullanan bayanların tırnakları genellikle bir süre sonra sararır, limon suyu ile ovulduğunda temiz ve taze tırnaklara kavuşmak mümkün.

58
KOKAN ELLER: Ellerden bahsetmişken, yemek için kullanılan soğan ve sarımsak kokuları ele siner, ellerinizi limonla ovmak bu sorunu da çözecektir.

59
SOLUNUM: Ekşi limon, sıcak (sıkıntılı) kalp çarpıntısını giderir ve meramalatı boğaz ve akciğere çok yararlıdır. Lakin ekşi limonun göğüste kötü etkisi vardır ve limonun sütü sirke ile pişirilirse ve ondan yarım şekerle (4 onz tıbbi ölçü, sıvı ölçüsü olarak 6 onz, 2 ölçü küçük kaşık) içilirse, sülük denen hayvanı öldürerek vücuttan atılmasını sağlar.

60
ZEHİRLEME: Onun çekirdeklerinden 2 dirhemi kaynamış şuruplu veya sıcak suyla kullanıldığında, bütün zehirlenmelere karşı etkilidir. Özellikle, akrep zehirlerine karşı ağız yoluyla (oral yolla) veya akrebin soktuğu yere merhem şeklinde uygulanırsa, faydası görülür.

61
KÖTÜ NEFES: Nefesinizin koktuğunu mu hissediyorsunuz? Ağzınızı limon suyu ile çalkalamanız dişinizdeki ve dilinizdeki bakterileri öldürecektir. Ama daha sonra ağzınızı normal su ile çalkalamayı unutmayın çünkü limondaki asit dişleriniz için zararlıdır.

62
ŞİŞLER: Ekşi limon temreye yararlıdır.

63
HAREKET ORGANLARI: Onun yağı, gevşekliğe iyi gelir; eğer yağı kabuğundan ayrılırsa, felce iyi gelir ve ekşisi sinirlere zararlıdır.

64
BAŞ ORGANLARI: Limon, yüz felcine iyi gelir; pişmiş limon ağız kokusunu gerçekten giderir.

65
GÖRME: Ekşi Limon ile hazırlanan damlalar gözün sarılığına iyi gelir.

66
BESLENME: Onun eti mideye zararlıdır, ekşime yapar. Marmelatı yenmelidir veya marmelatı balla birlikte yemek uygundur; bu şekilde yenirse, hazmı kolaylaştırır ancak yine de fazla yenmemelidir. Ancak, onun yaprağı mideyi ve bağırsakları kuvvetlendirir ve onun çiçekleri ve kabuğu eğer yemek pişirilirken içine katılırsa, sindirime yardımcı olur.

67
Kabuğun kendisi pişirilmeyip, öylece yenirse, hazmedilmez. Onun kabuğunun pişmişi kusmayı önler. Onun ekşi suyu mide cidarına yararlıdır. Ekşi limon sarılığa da yararlı olur. O, safravi kusmayı önler ve açıcı etki gösterir. Limon kullanılacaksa, ondan önce ve sonra hiçbir şey yenmemesi gerekir.

68
CİNSEL İSTEĞİ TESKİN EDER: Limonun etli kısmı, kulunç ağrısına sebep olur. Ekşi limon, karına kötü etki yapar; safravi ishale faydalıdır; çekirdeği (tohumu) basur memelerine yararlıdır. Onun çekirdeğinde güçlü bir müshil etkisi vardır ve ekşi öz suyu kadınlardaki aşırı cinsel isteği teskin eder.

69
Kabuğu da aynı etkiyi gösterir. Şurup şeklinde, yılan sokmalarına karşı ağız yoluyla alınırsa yararlıdır; aynı zamanda, kabuğunun merhemi de (hayvanın soktuğu yere tatbik edilirse) yararlı olur.
70
ALKOLLE ALINDIĞINDA ZARARLI: Bazı kaynaklarda geçen kokteyllerde kullanılan limon, fazla alımında, yani, fazla alkol tüketiminde alınmasıyla ertesi güne baş ağrısı yapar.

71
KULLANIMI: Meyve öncelikle suyu için kullanılır, eti ve kabuğu aşçılık ve fırında pişirmede kullanılır. Limon suyu yaklaşık% 5 asittir. pH değeri 2 ila 3 arasındadır.

72
Özellikle Çorbalarda yemeklerde salatalarda lezzeti arttırmak sindirimi kolaylaştırmak vucut direncini kazanmak için kullanılan önemli bir C vitamini kaynağıdır. Limon suyu ile haşlanan tavuk daha lezzetli olur. Limon ve misket limonu halihazırda limonata olarak sunulur, veya içeceklerde garnitür olarak, buzlu çay veya alkolsüz içeceklerde bir dilim şeklinde bardağın içinde veya kenarında kullanılır.

73
Limon suya tat vermesi içinde kullanılır. Oda sıcaklığında uzun süre tutulursa kolayca çüremeye yüz tutar. Limon suyu balık yemeği üzerine sembolik olarak sıkılır. İlave olarak limon suyu salamuraya yatırılmış et pişirilmeden önce bir parça kullanılır. Bazı insanlar limonu bir meyve gibi yemeyi sever. Fakat daha sonra sitrik asit ve şekeri dişlerden temizlemek için su kullanmak gereklidir. Limon kendisi veya misket limonu ile birlikte reçel yapımında kullanılır.

74
ANAVATANI/ Limonun anavatanı kesin olarak bilinmemektedir. Ilıman iklime sahip bütün memleketlerde kültür şekilleri yetiştirilen yaprak dökmeyen, uçucu yağ taşıyan bu küçük ağaçların meyveleri ülkemizde çok sevilir. Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde neredeyse her evin bahçesinde bir limon ağacı bulunur.

75
LİMONLU SU İÇMEK İÇİN 20 SEBEP/ Limonlu su ile güne başlamanın mucizesini her seferinde hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğiz. İşte limon suyunun vücudunuzda yarattığı mucizeler...

76
1. Limonlu su, vücuda elektrolit ekler ve bu sayede susuz kalmanızı engeller. Limonun içerisinde potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elektrolitler bulunur.

77
2. Eklem ve kas ağrılarına iyi gelir.

78
3. Sitrik asit içerdiği için limonlu su sindirime yardımcı olur.

79
4. Karaciğerin daha fazla enzim üretmesini sağlar.

80
5. Limonlu su, karaciğeri temizler, toksinlerden arınmasını sağlar.

81
6. Limonlu su, solunum yolu enfeksiyonlarına, boğaz ağrısına ve bademciklerin şişmesine engel olur.

82
7. Ilık limonlu su bağırsak hareketlerini düzenlemede oldukça etkilidir.

83
8. Limonlu su, metabolizmanın çalışmasını düzenler. Limon kuvvetli bir antioksidan olduğu için bağışıklık sistemini de güçlendirir.

84
9. Limon, yüksek miktarda potasyum içerdiğinden limonlu su sinir sistemine de destek olur. Depresyon ve anksiyete gibi potasyum eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan sorunlardan vücudu korur.

85
10. Kanı, kan damarlarını ve atardamarları temizler.

86
11. Tansiyonu düşürür. Her gün içildiğinde yüksek tansiyonu%10 oranında azaltır.

87
12. Vücudun pH değerini yükseltir. pH değeriniz ne kadar yüksekse hastalıklarla savaşma ihtimaliniz de artar.

88
14. Limonlu su ürik asidin seyreltilmesini sağlar. Ürik asit eklemlerde ağrıya neden olur

89
15. Limonlu su hamileler için de faydalıdır. İçerisindeki C vitamini bebeğin gelişimini destekler, potasyum beyin ve sinir sistemine iyi gelir.

90
16. Limonlu su mide yanmasına iyi gelir.

91
17. Safra kesesi, böbrek ve pankreas taşlarına karşı etkilidir.

92
18. Kilo verdirir. İçerisindeki lifler sayesinde tokluk hissi yaratır.

93
19. Diş ağrısına ve diş eti sorunlarına iyi gelir.

94
20. Kanseri önlediği belirtilmektedir. Alkali bir besin olan limon, kanserin gelişemeyeceği bir ortam yaratır. Kanser alkali ortamlarda ilerleyememektedir.

95

Son Dakika Birbirinden Şifalı Otlar - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement