Birebir İnsan Kopyası! - Son Dakika

Birebir İnsan Kopyası!

06.03.2011 20:40

1
Araştırmacının birebir kopyası robot, hık demiş burnundan düşmüş. Amaç, insan nedir sorusuna cevap bulmak.

Son üretilen ikiz robot(geminoid) inanılmaz ölçüde kopyalandığı insana benziyor.

2
İkiz robotu kopyalanan kişi ise, Danimarka'daki Aalborg Üniversitesi'nin Bilgisayar ortamlı epistemoloji merkezi yöneticisi Doç.Dr. Henrik Scharfe. Geminoid ya da diğer adıyla ikiz robot bir insanın birebir kopyası olarak tasarlanıyor.
3
Robot yüz hareketlerini ve konuşmaları transfer edebilen gelişmiş bir yazılım kullanan bir operatör tarafından idare ediliyor.

4
Henrik Scharfe'ye göre yıllardır öncelikli olarak fabrikalar ve antrepolarda kullanılan robot teknolojisinin ürünü robotları sadece birer araç olarak algılamanın günleri geçiyor, robot araç olmaktan aracı olmaya doğru gidiyor.
5
Bir insanın robot kopyasının yapılma nedeni ise insan varlığına dair en temel sorulara cevap aramak: İnsan nedir? Kişilik nedir? İlişki nedir? Kimlik nedir?. Öte yandan robotları algılamayı etkileyen kültürel farklılıklar da araştırılacak.
6
İlk geminoid HI-1. 2005 yılında Profesör Hiroshi Ishiguro tarafından üretildi. Geminoid birebir insana benzer bir formda üretilen bir android(robot). HI-1'in ardından 2010 baharında, yine Japonlar yeni bir geminoid üretti. Bu yeni robot, orijinal HI-1'in basit bir versiyonu olan Geminoid-F.

7
Japonya'dan Danimarka'daki Aalborg Üniversitesi'ndeki merkeze götürülecek olan ve Henrik Scharfe'nin birebir kopyası olan en son geminoid'in adı ise GeminoidDK. Aalborg Üniversitesi bu sayede Japonya dışındaki ilk Geminoid Labraturarı'na da ev sahipliği yapmış olacak.

8
9

YORUMLAR
500

Son Dakika Birebir İnsan Kopyası! - Son Dakika


Advertisement