Bizden Çok Daha Duyarlılar - Son Dakika

Bizden Çok Daha Duyarlılar

08.11.2012 20:26

1
Timsahların çene bölgesindeki kubbe biçimli yumruları araştıran bilim adamları, özel hücrelerden oluşan yumruların insanın parmak ucundan çok daha duyarlı olduğunu keşfetti.
2
"Journal of Experimental Biology" dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, bu yumrular, sürüngenlerin avlanma sırasında gösterdikleri etkileyici tepkilerde önemli rol oynuyor.
3
Araştırmayı yapan Vanderbilt Üniversitesi'nden Duncan Leitch, yumruların çeşitli uyarıcılara nasıl tepki verdiğini test ettiklerini ve yumruların dokunmaya duyarlı olduğunu belirlediklerini söyledi.
4
Yumrulardan alınan örnekleri mikroskopta incelediklerinde insan derisindekine benzer hücrelerden oluştuklarını gözlemleyen Leitch, yumruların yüzeyinin hemen altında yer alan sinir uçlarının basınç ve titreşime de duyarlı olduğunu ortaya çıkardı.
5
Leitch, timsahın bu sinir uçları sayesinde gece karanlığında yenilebilir ve yenilemez şeyleri birbirinden ayırt edebildiğine dikkati çekti.
6
Timsahların ön bacakları çok kısa olduğu için yavrularının bakımında çenelerini ve ağızlarını kullandıklarına işaret eden Leitch, ortalama ısırma gücü 1100 kilogram olan timsahların yumrular sayesinde yavrularını ağızlarında taşıyabildiklerine işaret etti.
7
Timsahların çenelerindeki siyah yumruların işlevi, şimdiye kadar çözülememişti. Daha önce bu yumruların sensör işlevi gördüğü, sıvı ya da tükürük salgılamaya yardımcı olduğu sanılıyordu.
8
9
10
11
12
13
14
15

YORUMLAR
500

Son Dakika Bizden Çok Daha Duyarlılar - Son Dakika


Advertisement