Son Dakika Haberleri: Böcek Yemeyeni Dövüyorlar!

Böcek Yemeyeni Dövüyorlar!

7 yıl önce

Çin'de alternatif besin kaynağı böcekler

1
Birleşmiş Milletler'in (BM) açlıkla mücadele, beslenmeyi desteklemek için "alternatif besin kaynağı" olarak önerdiği böcekler, aslında Çin'de yenilen ve alternatif olmayan besin kaynaklarından.
2
Çin'in başkenti Pekin'de bulunan Vangfucing Caddesi'ndeki restoranlarda çeşitli böcekler farklı usullerle pişirilerek servis ediliyor.
3
Akrep ve örümcek çeşitleri, salyangoz, çıyan, kırkayak, hamam böceği, ipek böceği, çekirge, deniz böcekleri ve daha birçok bölgesel böcek türü, Çin'in bazı bölgelerinde yeniliyor.
4
Böcek lokantalarıyla ünlü Vangfucing Caddesi ise tüm böcek çeşitlerinin bir araya toplandığı en turistik yer olarak biliniyor.
5
Cadde üzerindeki lokantalarda böcekler, çeşidine ve boyuna göre değişik fiyat aralığında satılırken, ortalama 2 liradan 15 liraya kadar "böcek şiş" çeşidi bulmak mümkün.
6
Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği caddede, alışık olunmayan ilginç menülerin bir arada servis edilmesi semte kesif bir kokunun hakim olmasına neden oluyor.
7
Sadece böcek değil, aynı zamanda kırmızı ve beyaz etin de farklı soslarla pişirilmiş çeşitlerinin sunulduğu caddede, bazı küçük dükkanlar, kedi ve köpek eti de sattıklarını belirtiyor.
8
Caddede sıralanan lokantalarda insanların normalde gördüğünde korktuğu böcekleri "afiyetle" yemesi ilginç görüntüler oluştururken, zehirsiz olduğu belirtilen akrepler en favori ürünlerden. Akrebi tadanlar, bunu kuyruk yağına benzetirken, bazıları denemek adına, bazıları ise gerçekten sevdiği için tüketiyor.
9
Böceklerin yanı sıra mürekkep balıkları ve ahtapot gibi deniz ürünlerini tadanlar da bazılarının tatsız olduğunu ifade ediyor ve bu ürünleri sadece denemek adına yediklerini belirtiyor.
10
BM raporunda böceklerin, zengin demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum ve çinko kaynağı olduğu ifade edilirken, bu bölgedekiler böcekleri bunun için değil, sadece "zevkine" tüketiyor.
11
12
13Haber Yayın Tarihi: 20.05.2013 02:19 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı! Sen Anlat Karadeniz'in yıldızı İrem Helvacıoğlu'nun kardeşine bakın! İkizi gibi Ünlü oyuncudan olay itiraf: İntikam almak için kocasıyla yattım!